Alergie

Astma bronchiale, senná rýma. Spouštěcí alergeny astma a senné rýmy. Rady pro alergiky. Alergie na zvířata. Alergie na květiny. Alergie na potraviny. Alergie na kravské mléko. Alergie na mateřské mléko. Alergie na léky. Kožní alergie, vyrážky, kopřivka.

Astma bronchiale, senná rýma

Doporučení k léčbě pro onemocnění sennou rýmou, astma bronchiale, alergie a ekzémy.

## Spouštěcí alergeny astma a senné rýmy

Vyvarovat se spouštěcích mechanismů jako:

 • **Snížení obranyschopnosti organismu, předcházet nachlazení a chřipkám, bolestem v krku, kašli.
  **
 • **Nevhodný pobyt v prostředí, kde jsou zevní alergeny: prach, pyl, i v začátcích pylové sezony, pozor i na květ dřevin. **
 • V domácnosti a v pracovním prostředí prohlédnout, zda není někde místo, které by bylo zdrojem roztočů a plísní.

## Rady pro alergiky

### Spouštěcím mechanismem jsou roztoči v lůžkovinách, peří

Nezastýlat lůžko, větrat lůžkoviny, nemít v ložnici víc jak 20 stupňů teplotu. Vhodný je polštář s dutým vláknem - ne peří. Matrace by měla být povlečena lůžkovinou z husté bavlny nebo lnu, prát ve vodě teplejší než 55 stupňů. Úprava lůžka, výměna všeho, co obsahuje vlnu, trávu, koňské žíně, peří, za syntetické materiály (molitan, polyester, dacron, dutá vlákna).

Pokrývky a  deky pro alergiky

Pokrývky a závěsy z umělých vláken. Nepoužívat v prádle flanel. Nepoužívat a vyřadit tlusté, huňaté plédy a kožešiny. Výměna plyšových koberců a dekorací za linoleum, parkety. Odstranit z bytu plyšové a vlněné hračky. Nemít na podlaze koberec je nejlepší, jinak mu věnovat zvláštní pozornost. 1x týdně vysávat a stírat prach, nejlépe, když pacient není doma. Často měnit prostěradlo, alespoň co 14 dnů. Věnovat pozornost čalouněnému nábytku a závěsům.

Na zdraví alergika má vliv i výskyt plísní

Plísně zevní jsou ve stěnách budov, v koupelnách v rýhách mezi obkládačkami a kachlíky, na WC, všude tam, kde je vlhko, v koutech apod. Musíme proto větrat co nejvíce zejména v místnostech, kde by mohly plísně růst a větrat i příslušenství bytu (koupelny, kuchyně, prádelnu, sklep).

Alergici a tapety v bytě

Vyřešit problémy rizika vlhka, prosakování vody, vzlínání vlhkosti a čistit klimatizační zařízení. V bytě nejsou vhodné tapety, protože podporují možný růst plísní pod papírem.

 • Vnitřní plísně - zaplísnění organismu, střeva, kůže.

## Alergie na zvířata

Zdrojem roztočů v domácnosti jsou domácí zvířata, také plazi, ptáci, ptačí klec. Domácí mazlíčkové jsou hlavním zdrojem velmi agresivních alergenů. Jejich kožíšky jsou dobrými transportéry alergenů.

Zvířecí alergeny jsou obsaženy také ve slinách

(pes, kočka, kůň, morče, křeček), v moči (kočka, pes, malá laboratorní zvířata), v krevním séru, v lupech, kožních šupinách, v epitelu (kůže),ve výměšcích (holubi) atd.

Nejagresivněji působí alergeny koček

Zvířecí alergeny podobně jako u roztočů znečistí malé částečky jemného prašného aerosolu, který pak vdechujeme. Nejagresivněji působí alergeny koček, prudké reakce vyvolávají i alergeny koně a malých hlodavců.

Kočky vyvolávají alergické reakce (rýmu, astma)

ze všech domácích zvířat nejčastěji. Alergeny se uchovávají v jejich srsti a na kůži a roznášejí se tak po celém bytě a domě, kde kočky žijí. Kočičí alergeny mohou na šatech přinést domů lidé, kteří předtím navštívili dům s kočkami. Alergeny přetrvávají v prostředí bytu či domu ještě několik měsíců poté, kdy kočka dům opustila.

Lidé, kteří trpí alergií na psy

mají alergii na všechny druhy psů s dlouhou i krátkou srstí. Krátkosrstí alergizují stejně jako dlouhosrstí. Alergie na ptáky je většinou nepřímá. Ve skutečnosti nejde o alergii na ptačí peří, ale na roztoče, kteří žijí v peří ptáků nebo v jejich hnízdech. Alergii však může vyvolat i nepravidelný, příležitostný kontakt se zvířetem.

Základ léčby alergie na zvířata

je zamezení kontaktu se zvířetem, které alergii působí.V žádném případě by nemělo mít zvíře dovoleno vstup do ložnice. Pravidelné koupání zvířete může množství alergenu snížit (1x týdně). Když se zvíře, které je příčinou alergických obtíží, odstraní z domácího prostředí, mohou pacientovy obtíže ještě pokračovat, protože zvířecí alergeny mohou ještě po několik měsíců přetrvávat v nábytku, kobercích, v křeslech apod. Jediným řešením je důkladný úklid.

V domácnosti alergiků omezit vlněné a kožešinové potahy

koberce, oblečení, nenosit vlněné čepice, šály. Pod oblečením mít bavlněné prádlo, ale ne přiléhavé.

## Alergie na květiny

Není vhodné mít hodně pokojových květin, protože tím je růst plísní podporován. Podobně jako u pylů rozhodují o množství spor plísní v ovzduší klimatické podmínky.

Vrcholy výskytu plísní

v ovzduší zaznamenáváme v pozdním létě a v časném podzimu, zejména za teplého a vlhkého počasí. Pozor na květináče, když je zemina pokryta bělavou vrstvou, jsou to plísně. Neprocházet se v lese po dešti nebo za mlhavého počasí.

Alergici - nedotýkat se pytlů s odpadky

které jsou několik dnů staré. Riziko plísní představují byty nebo domy, v nichž se dlouho nebydlelo.

## Alergie na potraviny

Nedoporučuje se mléko a výrobky z mléka, ryby, korýši, ořechy, dráždit může i med. Nepracovat s moukou, kořením. Potravinové pseudoalergie jsou vyvolány potravinami, které mají větší obsah histaminu nebo histamin uvolňují během chemických reakcí v zažívacím traktu nebo působením bakterií. Např. konzerva tuňáka nebo makrely obsahuje velké množství histaminu a může vyvolat příznaky, které jsou podobné alergickým projevům.

Alergie na konzervační látky a barviva

To ale neznamená, že jste alergičtí na tuňáka nebo makrelu. Reakci na potraviny mohou vyvolat také přídatné látky, které se používají jako barviva nebo konzervační přísady. Více než 3000 přísad je registrováno v potravinářské výrobě. Nejčastějšími příčinami reakcí jsou konzervační látky.

## Alergie na potraviny ve škole

Personál jídelny by měl být seznámen s tím, které konzervační látky a potravinářská barviva mohou způsobit alergickou reakci. Příznaky alergie vyvolávají nejčastěji vejce, u malých dětí mléko, pšeničná mouka, soja a arašídy. Potravinové alergie se mění s výživovými návyky a skladbou jídelníčku. V současnosti vzrůstá počet dětí alergických na ořechy. Může docházet k prudkým reakcím i na arašídy, které jsou přidávány do různých potravinářských výrobků! Pokud není možné přesně určit přísady (zvláště pokud je jídlo připravováno v centrálních kuchyních a rozváženo k ohřevu a výdeji), musí mít dítě možnost přinést si vlastní jídlo.
## Alergie u prodejních automatů

Automaty jsou většinou plné nejrůznějších pochutin obsahujících hojně konzervačních činidel, umělých příchutí a barviv.

 • Označení "potravinová alergie" určeno jen pro reakce imunologické.

Příznaky alergie jsou velmi pestré

Může reagovat zažívací systém (bolesti břicha, zvracení, průjem), mohou reagovat dýchací cesty (rýma, astma) nebo se projeví reakce na kůži (svědění, kopřivky, otoky, ekzém). Alergická reakce se může projevit krátce po požití jídla nebo až s časovým odstupem i několika hodin.

## Alergie na kravské mléko

Příznaky nesnášenlivosti mléka se objevují už v prvních měsících života (obvykle před 6. měsícem). Kravské mléko obsahuje bílkoviny s vysokou alergizující schopností. Jsou značně odolné vůči teplu, proto zůstávají téměř stejně aktivní i po převaření mléka. Dítě, u něhož vznikne alergie na kravské mléko v tomto časném věkovém období, nemívá obtíže celoživotně. Většinou začne mléko v průběhu 2-4 let snášet.

Hlavním léčebným opatřením u alergie na kravské mléko

je vyloučení mléka ze stravy. Lze je nahradit tzv. bílkovinnými hydrolyzáty (= bílkoviny jsou rozštěpeny), které mají menší schopnost alergizovat.

## Alergie na mateřské mléko

Mateřské mléko. Některé kojené děti mohou reagovat po prvních krmeních i na mateřské mléko. Mateřské mléko obsahuje malá množství bílkovin kravského mléka, které spustí alergickou reakci. Proto se upravuje i výživa kojící ženy. Na alergii na kravské mléko musíme myslet vždy, když se u dítěte po odstavení objeví příznaky atopického ekzému.
## Alergie na vaječný bílek

Přecitlivělost na vaječný bílek je často spojena s alergií na mléko, ale může se vyskytovat i samostatně. Některé očkovací látky, při jejichž přípravě se používají kuřecí zárodky, mohou být také u jedinců, přecitlivělých na vaječný bílek, příčinou alergických reakcí.

Nesnášenlivost zvířecích bílkovin

ustupuje s věkem. Můžete proto opatrně čas od času zkusit podat dítěti potravinu, která alergii vyvolávala - ale vždy se o tom poraďte s lékařem.

Některé děti snášejí po prvním roce života vaječný žloutek.

## Alergie na ryby

Rybí alergeny (především v jejich svalech) jsou často společné různým druhům ryb. Někteří lidé však mohou reagovat jen na jeden - „svůj” druh (např. tresku).
## Alergie na olíznutí poštovní známky

Olíznutí známky dříve, než ji nalepíme na dopis, může někdy vyvolat alergickou reakci. Tento - zřejmě vzdálený - původ alergie se vysvětluje tím, že se lepidlo vyrábí z rybích kostí!
## Alergie na měkkýše a korýše

I krabi, garnáti, ústřice, mušle, srdcovky mohou vyvolat alergickou reakci. V těchto případech se projeví alergie jen na jeden druh, méně často jde o „zkříženou” alergii.
## Alergie na ovoce, zeleninu, ořechy

Alergie na ovoce

Nejčastějšími viníky alergie bývají jablka a hrušky, ze stopkatých druhů ovoce třešně, meruňky, broskve.

Alergie na zeleninu

Ze zeleniny je to špenát, rajčata, celer, petržel, kerblík.

Při krájení a dotýkání se kiwi může u citlivých osob dojít k celkové, generalizované reakci!

Alergie na ořechy

Nejtěžší reakce bývají na ořechy v jejich různých podobách - lískové, vlašské, burské ořechy, mandle. Přecitlivělost na ovoce a zeleninu je často spojena s pylovou alergií.

50 % alergiků, kteří reagují na pyly břízy, je současně přecitlivělých na jablka.

Alergeny, obsažené v ovoci a zelenině, jsou citlivé na teplo, vařením se proto ničí.

Pamatujme, že s věkem se snášenlivost potravin zvyšuje a děti po 2-4 letech mohou dříve zakázané potraviny jíst. Zaleží to samozřejmě na druhu potravy i na stupni dispozice dítěte. Platí to pro mléko a vejce, zatímco alergie na ryby, ořechy přetrvává dlouho, někdy i po celý život. Nevíme proč.

## Alergie na léky

Alergie na léky není naštěstí tak častá.

Nejčastější lékové alergie

Alergie na Penicilin

obvyklé příznaky penicilinové alergie jsou kožní vyrážky, kopřivky, otoky.

Protitetanové a protizáškrtové sérum

 • může vyvolat prudkou reakci po druhé injekci. Nyní se připravují tyto přípravky z lidského séra a jsou lépe snášeny.

  Inzulin pro léčbu diabetiků byl připravován z prasat nebo hovězího dobytka a u některých pacientů docházelo k alergickým reakcím. Dnes se riziko snížilo používáním lidského inzulinu.

## Kožní alergie, vyrážky, kopřivka

### Akutní kopřivka (urticaria)

která trvá několik hodin až několik dnů, je většinou alergického původu.

Chronická kopřivka

trvající týdny nebo i měsíce, má většinou jiné příčiny. Může být vyvolána potravinami, potravinovými přísadami, léky, ale vždy jde o pseudoalergii. Může také provázet některá jiná závažná onemocnění.

Příznaky kopřivky

Kopřivka je zánět kůže, který vypadá jako popálení kopřivou. Dítě má oteklou kůži, která hodně svědí a pálí. Kůže je horká a vystupují na ní pupeny, může být malý, větší, až gigantický, může splývat do větších ploch, být spojen se zarudnutím kůže a se silným svěděním. Může se objevit kdekoliv na těle.

Příčiny akutní kopřivky

 • potravinové alergeny (vejce, ryby, ořechy, ovoce)
 • léky (peniciliny, hormony, sulfonamidy, antiepileptika)
 • vzdušné alergeny (pyly, plísně, zvířecí alergeny, roztoči)
 • hmyzí jedy (včely, vosy)
 • infekce (záněty jater, hepatitida typu B, infekční mononukleóza a další)
 • fyzikální vlivy (slunce, chlad, tlakové podněty)

## Ekzém u dětí

### Atopický ekzém (atopická dermatitida)

je jedno z kožních onemocnění, kterým trpí především ti, kteří mají vrozený sklon k alergii, tj. atopici.

Atopie

vyjadřuje zvýšenou vnímavost imunitního systému, který reaguje nadměrnou tvorbou alergických protilátek (třída IgE). Atopici mají zvýšené riziko onemocnět alergickou rýmou, astmatem nebo atopickým ekzémem.Příznaky atopického ekzému se mění s věkem.

Začátek atopie

Většinou začíná ve věku 3 měsíců (často po skončení výživy mateřským mlékem). Ve většině případů vymizí příznaky ekzému mezi 1.-2. rokem života, ve zbývajících případech ustoupí projevy ekzému často okolo 6 let věku. V menšině přetrvávají příznaky ekzému po celý život.

 

Příznaky ekzému

Zarudnutí kůže a výsevy pupínků. Kůže může mokvat a tvoří se stroupky. Kožní projevy jsou rozmístěny nejprve na tvářích, čele, bradě, šíří se na krk a do vlasů. Mohou se rozšířit postupně na celé tělo. Jsou spojeny se silným svěděním a celkově zvýšenou dráždivostí dítěte. Celkový stav dítěte není postižen. Průběh ekzému v prvních dvou letech života nelze předvídat. Období zhoršení se střídají se stavy zlepšení ekzému.

Ekzém u dospívajících

V období mezi 4. - 10. rokem života mívá ekzém podobu svědivé pupínkové vyrážky. Povrchní vrstvy kůže se olupují, stroupky mizí, kůže se šupí. V ohybech končetin, v loketním ohbí, pod koleny, na krku a na zápěstích jsou ložiska zhrublé suché kůže. Tato forma ekzému se většinou pozoruje i u dospívajících a dospělých. Je provázena někdy silným svěděním, které nutí pacienta ke škrábání kůže. Svědění se zhoršuje někdy při změnách teploty prostředí nebo při rozčilení, za stresových situací. Místa rozškrábané kůže jsou ohrožena infekcí.

Děti i dospělí s ekzémem  a podrážděnost

jsou často velmi podráždění a chovají se ke svému okolí až agresivně. Příčinou je trápení, které působí trvalé svědění kůže.

 

Rady pro atopický ekzém

Dítě s atopickým ekzémem vyžaduje naše pochopení a laskavost. Ohleduplnost neznamená podléhání emocím dítěte. Obtíže nezdůrazňovat je lepší než je přeceňovat. Voda není dítěti zakázána, ale není vhodné v ní zůstávat příliš dlouho,protože dráždí kůži. Koupel má být vlažná a není vhodné používat běžná mýdla. Existují speciální mýdla pro ekzematiky. Do vody lze přidat speciální koupelový olej, po koupeli i každém mytí nezapomenout promazat kůži zvláčňujícím prostředkem. Nenosit vlněné prádlo, čepice, šály, které mají přímý kontakt s kůží. Bavlněné prádlo s dlouhými rukávy je nejvhodnější. Přiléhavé šaty, teplé oblečení nejsou vhodné, protože při pocení dráždí oděv kůži.

## Sport a ekzémy

### Mohu sportovat s ekzémem?

Vyberte činnosti, sport, při němž by se dítě příliš nepotilo. Vyhněte se bazénům se silně chlorovanou vodou. Klidné, tiché prostředí poskytne relaxaci a prospěje. Vyhněte se mimořádným povětrnostním a klimatickým podmínkám jako je mráz, horko, silné oslunění.

Průběh ekzému

se liší od pacienta k pacientovi. Léčba je dlouhodobá, výsledky se nedostaví přes noc. Nemá smysl porovnávat dítě se sousedovým chlapcem nebo děvčetem. Ekzém není nakažlivý a děti, které jím trpí by neměly být vyřazovány ze žádných školních aktivit. Můžete jim usnadnit život budete-li je zapojovat do všech činností.

## Dieta při ekzémech

Vyloučení některých potravin je účelné jen tam, kde byla potravinová alergie potvrzena. U ostatních ekzematiků je možno podávat běžnou stravu s omezením zvláště dráždivých potravin či přísad.
## Kontaktní ekzém

- Vzniká tam, kde kůže přichází do styku s materiálem, který nesnáší.

Na rozdíl od atopického ekzému jde vždy o zevní podněty. V úvahu přichází obrovské množství různých látek. Rozdělujeme je do čtyř hlavních skupin: léky, kosmetika, oblečení a pracovní, profesní látky.

Příklady kontaktních alergenů: 

 • #### Lékové alergeny - masti obsahující antibiotika. 
 • #### Kosmetické alergeny - mýdla, šampony, deodoranty, voňavky, laky na vlasy, na nehty, líčidla atd.  
 • #### Oblečení - barviva, změkčovadla, škroby, knoflíky, spony, háčky, kůže, guma, bižutérie. 
 • #### Profesní alergeny - cement, všechny výrobky s obsahem chromu, barviva, laky, tinktury, třísla, pryskyřice, exotická dřeva apod.

## Co vše máte říct lékaři při ekzémech?

- #### Všechny rodinné údaje, popis příznaků a okolností, za kterých vznikají potíže (kdy, kde). - #### Vaše zvyky, způsob života. - #### Školní, pracovní prostředí a způsob trávení volného času - #### Životní prostředí - bytové, domovní, nejbližší okolí vašeho bydliště - #### Výživové zvyky - #### Celkový zdravotní stav (jiná předchozí onemocnění, užívání léků)

## Co jsou kožní testy

Při kožních testech se vpraví do kůže předloktí, výjimečně na zádech malé množství čistého alergenového roztoku o známé koncentraci. Při pozitivní odpovědi se objeví v místě pupen se zarudnutím kůže. Pro provedení kožního testu nejsou žádná věková omezení.

Kožní testy s alergeny

jsou základním vyšetřením. Průkaz specifických alergických protilátek - specifické IgE protilátky - jsou doplňujícím vyšetřením.

## Co jsou provokační testy

Podstatou provokačního testu je vyvolat příznaky alergie tím, že vystavíme pacienta kontaktu s podezřelým alergenem. Jestliže reakce vznikne, je to potvrzení toho, že zkoušený alergen je příčinou pacientových obtíží.
## Jaká je léčba alergie?

Po stanovení diagnózy a určení příčiny alergických projevů je prvním úkolem vyloučení kontaktu s alergenem. Někdy je to obtížná psychologická otázka, když chceme odstranit z prostředí dítěte milované zvířátko. Někdy není vyloučení působení alergenů ani možné, například u pylové alergie.
## Hyposensibilizace

Jejím cílem je snížit přecitlivělost pacienta na příčinný alergen. Nemocný dostává injekčně nebo v kapkové podobě v pravidelných intervalech a určených dávkách roztok alergenu, který mu vyvolává příznaky. Je to vlastně určitá forma „protialergenového očkování”. Léčbu řídí alergolog.

O výběru vhodného léku pro léčbu alergie rozhoduje vždy lékař. Bez porady s lékařem neužívejte žádné léky.

## Fyzioterapie

Fyzioterapie je důležitou součástí léčebného režimu zejména u astmatu. Kladný vliv se uplatní i u rýmy. Je založena na cvičení správného dýchání, na nácviku uvolňovacích poloh, podporuje vykašlávání, cvičí dýchání nosem a je důležitou pomocí ke zvyšování tělesné kondice. Vhodným způsobem také využívá sportovní činnosti.
## Preventivní protialergická opatření

### Preventivní prohlídky

Mají začínat ještě před narozením dítěte. Platí to zejména o rodinách, kde se alergie již vyskytla a lze počítat se zvýšeným rizikem vzniku alergie u narozeného dítěte. Zvlášť rizikovou situací je, když těhotná žena je sama alergička.

Vyloučit kontakt těhotné ženy s domácím zvířetem

žena nemá kouřit a kouřit se nemá ani v její blízkosti. Po narození kojit dítě co nejdéle a po přerušení kojení se poradit s lékařem o nejvhodnější výživě. Kravské mléko a vejce vyloučit do konce prvního roku života.

Pro mytí a koupání

nepoužívat parfémovaná mýdla. Při zavedení nové potraviny do výživy dítěte zkuste na začátku podat jen malé množství.V dětském pokoji vytvořte bezprašné prostředí.Vybírejte vhodné hračky z umělých hmot. Denně postýlku řádně vyvětrejte.

Nesnažte se mít domácí zvířátko

a pokud již nějaké máte, uvažte v klidu, jak s ním dále naložit. Odstraňte z postýlky dítěte i z oblečení vlněné věci, které by přicházely do přímého kontaktu s pokožkou. Nepoužívejte u dítěte zbytečně kosmetické výrobky s výjimkou těch, které jsou otestovány jako hypoalergenní. Nekuřte před dětmi, nejlépe nekuřte vůbec!

## Alergie a volba povolání

Seznam látek způsobujících alergii na pracovišti je dlouhý. Alergici si to musí uvědomit, když se rozhodují o svém budoucím povolání. Např. člověk alergický na kočky a psy by se neměl stát veterinářem. Při volbě povolání u alergika se doporučuje konzultace se specialistou. Alergiky postihují některé typy profesního astmatu více, ale onemocnět jimi může i nealergik.

Většina alergií se mírní s věkem

Spouštěčem senné rýmy, astmatu, alergií může být také stavební materiál jako cement, chrom, pryskyřice, barvy, laky, proto jsme opatrní při volbě povolání.

## Jaké laboratorní a odborné vyšetření se při alergii provádí?

Je to odběr krve na sedimentaci, krevní obraz, elektroforeza bílkovin, imunoglobuliny IgE, výtěr nosu na bakteriologii, cytologii, kožní testy, alergologické a ORL vyšetření, vyšetření štítné žlázy, dutin obličejových, rentgen hrudníku a plic.

 

Doporučuje se alergikům

Výplach nosu solným roztokem při senné rýmě, Calcium effervescens, jeden z léků jako například Tavegyl, Zaditen, Fenistil při potížích nebo z antihistaminik II.řádu jako Zyrtec, Claritine, Hismanal. Kapky do nosu a nosní gel Vibrocil nebo nosní sprey.

Detoxikace organismu

Další možnosti z alternativních terapií je detoxikace organismu, doplňky potravy, například Koenzym Q 10 mg 2 - 3x jedna tableta dle doporučení. Diviznový olej, zastavuje astmatický záchvat.

## Zajímavosti

### Fytoterapie - Divizna velkokvětá

Její latinský název Verbascum vznikl zkomolením slova barbascum (barba = vous), které připomíná plstnaté ochlupení celé rostliny. Hlavními obsahovými látkami jsou saponiny, třísloviny, sliz a flavonoidy, které se v účinku vzájemně doplňují. Sliz vytváří na sliznici ochranný povlak, který ji chrání před vysušením a drážděním, saponiny a flavonoidy napomáhají rozpouštění hlenů. Divizna velmi účinně podporuje vykašlávání hlenu, tlumí křeče průdušek a tak se používá hlavně při onemocněních horních cest dýchacích jako expektorans a při astmatu. Z květu se připravuje čaj. Lepší je macerace za studena. Nálev je nutné dobře přecedit, protože obsahuje množství drobných chloupků, které by dráždily sliznici hrtanu. Proto se doporučuje filtrace přes papírový nebo plátěný filtr. Divizna je také součástí expektoračních směsí. Oblíbená je kombinace stejných dílů divizny, černého bezu a lípy, používaná při nemocech z nachlazení. Čaj oslazený medem má velmi lahodnou chuť. Nežádoucí účinky nejsou známy, přesto se droga nemá používat dlouhodobě. Divizna ovlivňuje také činnost sleziny a působí močopudně.

## Jídelníček alergika

Co může alergik

Syrová zelenina hlavně proto, že obsahuje kromě vitaminů trávicí enzymy. Česnek, cibule, hnědá rýže, zrniny v celku, ovesné produkty. Čerstvé ovocné šťávy, citron. Biopotraviny.
### Co nesmí jíst alergik

- Rafinovaný cukr, omezit fazole, brukvovitou zeleninu - brokolice, zelí, květák - Ne zmrzlina a nápoje s ledem nebo studené! - Pozor na potravinářské přísady - siřičitany, sulfidy, oxid siřičitý! Bývají v mražených jídlech. - Ne alkoholové nápoje - dráždí dýchací centrum. ## Vylučovací dieta pro alergiky pozorovat, zda potravina nedráždí nebo nezpůsobuje astmatický záchvat. Vždy 3 dny po sobě jíme jednu potravinu a pokud nezpůsobí přecitlivělost, můžeme zařadit do jídelníčku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21848 (zdravotnimagazin.cz#5567)


Diskuze a zkušenosti

Petra | 01.05.2009 22:14
alergie Výborný článek.Vše pěkně shrnuto.

divoska | 07.06.2009 13:31
ALERGIE opravdu moc moc VÝBORNÉ.

jarca | 20.11.2009 23:01
alergie byla jsem alergičkou 15 let.Hodně mě to omezovalo,tak jsem vyzkoušela přírodní produkt,který má klinické testy a jsem úplně bez alergie.Ráda poradím,když mi písnete na mail:jarca.hrdova@seznam.cz

kateřina tučková | 11.08.2010 15:38
alergie Alergie, astma, plísně umí potrápit a těžko se jich člověk zbavuje. Pomáhají bylinné tinktury, curenzym, na podporu imunity aj.


Přidat komentář