Alergie na mléko

Alergie na kravské mléko patři k nejčastějším potravinovým alergiím nejen u nás, ale i v celé Evropě. Jestli jste tedy zjistili, že se vaše dítě po podání nějakého mléčného výrobku, třeba jogurtu, osypalo, právě jste se zařadili do této početné skupiny.

Co alergie na mléko znamená?

Alergie na kravské mléko nebo také ABKM jsou časnou alergickou reakcí, jež se projeví z 95% u dětí do prvního roku života. Tato přecitlivělost vzniká díky tomu, že** kravské mléko** obsahuje více než dvacet potencionálních bílkovinných alergenů. Jejichž nejfrekventovanějším zástupcem je kasein, kterého je i v mléce nejvíce. Kromě alergie na kravskou bílkovinu však můžete trpět** intolerancí na laktózu**, což je enzym štěpící cukry.

Projevy mléčné alergie

Reakce mohou být okamžité – ihned po požití mléka anebo pozdní, vzniklé obvykle do jednoho týdne po konzumaci. Známy jsou však i reakce po dvou měsících. Závažnější projevy jsou ovšemže ty časné, vzniklé prudce po kontaktu s mlékem. Tyto reakce jsou velice nebezpečné a jsou obvykle systémové, život ohrožující. Vznikají do několika minut maximálně několik desítek minut. Jedná se o generalizovanou vyrážku, otoky, zvracení, koliky, respirační projevy (dušení, pískoty, astmatické), až po kardiovaskulární reakci. Anafylaktická reakce je u malých dětí velice zřídkavá.

Mnohem častěji se tato přecitlivělost projeví kožními reakcemi – atopickým ekzémem.

První projevy alergie na mléko

První potíže se obvykle projeví, když dítěti dáte jiné mléko než to mateřské. Dítě se okamžitě osype a lékaři jej často označí za atopický ekzém. Ekzém bývá v různých formách, od zhrubnutí pokožky až po rudé fleky s puchýřky. K těmto problémům se často posléze přidružují problémy s trávením jako průjmy či dokonce zvracení. Jestliže se objeví tyto komplikace je nejvyšší čas to řešit. Mezi další běžné projevy této alergie patří i chronická rýma a náchylnost k zánětům mandlí.

Diagnostika ABKM

Určení diagnózy bývá mnohdy komplikované. Vyšetření krve na hladinu IgE bývá průkazné pouze v 50%. Nejvíce spolehlivé jsou nejspíše kožní testy, ale i ty nás mohou pěkně ošálit. Nejvíce spolehlivé jsou nejspíše tzv. eliminační epoxikační test. Jeho provedení je však pro běžnou praxi nereálné a proto u řady alergiků zůstává příčina nepoznána. alergie na mléko dává předpoklad vzniku i dalších alergií, a to nejen potravinových. Spektrum alergií se přitom mění s věkem a také s danou lokalitou, kde postižený žije. V dětském věku proto nejvíce tito alergici kromě** přecitlivělosti na mléko** trpí i alergií na arašídy a vejce, které se v dospělosti zkříží s** pylovými alergiemi**.

Eliminační dieta

Jedná se o na první pohled jednoduchou a jasnou věc, vynechání mléka a mléčných výrobků ze stravy dítěte. Jenomže není to tak snadné, jak se zdá. Vyloučit totiž musíte nejen jasné zdroje, kde se mléko nachází, ale i skryté. S tímto problémem se potýkají převážně větší již nekojené děti. Kasein bývá totiž kolikrát používán i do různých konzerv, pečiva, sýrů, margarínů, uzenin a podobně. Proto je důležité, aby rodiny alergiků důkladně četly štítky potravin. Podle celosvětových stanov musí být na štítku napsáno složení potravin spolu s upozorněním a vyjmenováním alergenů, které případně obsahují. Základem stravy malých dětí je mléko a proto je důležité, aby při alergii na kravské mléko byla změněno i klasické mléko za speciální pro alergiky. Tato mléka předepisuje gastroenterolog, či případně pediatr na jeho doporučení. Vhodné jsou pouze některé granulované čaje.

Nejsložitější je to asi při stravování v různých jídelnách anebo restauracích, kde byste však měli na zdvořilou otázku dostat pravdivou odpověď. Při soukromých návštěvách upozorněte hostitele na svůj problém raději předem, aby nebyl zklamaný.

Léčba alergie na mléko

Součástí léčby hypersenzitivity na mléčnou bílkovinu není pouze eliminační dieta, která sice tvoří základ, ale i antihistaminika, kortikosteroidy a injekce s adrenalinem. Adrenalin se nosí v rámci první pomoci při možném vzniku anafylaktické reakce, která je život ohrožující.

Na co je potřeba dávat pozor?

Důležité je, aby u kojených dětí s touto alergií eliminační dietu dodržovaly i matky. Dalším problémem, se kterým se rodiny takových alergiků potýkají je udržení dostatečného přísunu bílkovin, vápníku, vitamínu D a B12. Každý den je normální denní spotřeba 240 mg vápníku, přičemž kromě lékové podoby jej můžete svému tělu nabídnou i ve formě různých potravin jako: v listové zelenině, sušeném ovoci, v rybách, rýžovém mléku, tufu sýrech, fazolích, mandlích anebo také za pomoci melasy.

Kromě dobrého alergologa se nemocní rozhodně neobejdou ani bez péče dermatologa a nutričního terapeuta, který pečlivě hlídá alergikův vyvážený jídelníček. U intolerance na laktózu je potřebné dávat zvýšený pozor i na obsah léků, často totiž obsahují právě laktózu.  Přesto právě eliminační dieta tvoří základ léčby alergiků na mléko.

Prognóza alergiků na kravskou bílkovinu a intolerance laktózy

Alergici na mléko se obvykle přecitlivělosti zbaví nejpozději do sedmi let věku. Do dospělosti přetrvává pouze mizivé procento alergiků na kravskou bílkovinu, obvykle tato alergie je však pouhým odrazovým můstkem pro vznik dalších alergií - potravinových i zkřížených.** Intolerance laktózy** je bohužel celoživotní záležitostí. Sice se může stát, že dojde k dočasné intoleranci laktózy po prodělání nějaké dlouhé vážné nemoci, ale tento stav je pouze přechodný. Po nemoci se stav intolerance po čase sám upraví.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22947 (zdravotnimagazin.cz#9898)


Přidat komentář