Alergie na slunce

Alergie na slunce a opalování na slunci. Alergie na UV paprsky. Alergiena na slunce a příčiny vzniku. Prevence sluneční alergie. Za vznik sluneční alergie jsou zodpovědné UVA paprsky. Působení UV slunečního záření a určitých léků, zvlášť antibiotik.

Alergie na slunce a opalování na slunci

S jarem přicházejí slunečné dny, lidé se vystavují slunečním paprskům… Ale někdy i cesta do práce, kdy nemáme kůži chráněnou krémem s ochranným faktorem, může způsobit reakci na slunce. Stále více přibývá lidí, kterým sluneční paprsky způsobují nepříjemné kožní vyrážky, svědění nebo kopřivku. Odborníci rozlišují různé typy slunečních alergií.

Alergie na UV paprsky

Za vznik sluneční alergie jsou zodpovědné UVA paprsky. Fotoalergickou reakci může způsobit např. vzájemné působení UV slunečního záření a určitých léků, zvlášť antibiotik. Reakce může nastat rovněž po působení některých mastí a krémů. Ekzém mohou vyvolat parfémy, barviva, některé přípravky používané jako sluneční filtry a celá řada dalších látek, které se často vyskytují v mýdlech, krémech a jiných kosmetických přípravcích.

Alergiena na slunce a příčiny vzniku

 • nevystavovat se dalšímu slunečnímu záření
 • postižené partie těla zakrýt volným oděvem
 • použít přípravek po opalování, který kůži zvláční
 • při slunečních popáleninách (bez puchýřů) chladit kůži obklady se studenou vodou, chladným černým čajem, octem, jogurtem či tvarohem
 • pít dostatek tekutin
 • při výskytu alergie užívat vnitřně kalcium, betakaroten, zinek

Prevence sluneční alergie

 • nevystavovat se přímému slunci pokud užíváte léky způsobující fotoalergickou reakci.
 • zvýšený příjem betakarotenu v ovoci a zelenině, popř. v potravinových doplňcích.
 • připravovat kůži na sluneční záření postupně chránit kůži oděvem i kloboukem, používat sluneční brýle.
 • vyvarovat se přímému slunečnímu záření (zvláště mezi 11 – 15 hod.)
 • používat opalovací prostředky s vyšším ochranným faktorem s ohledem ke svému fototypu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22422 (zdravotnimagazin.cz#7049)


Přidat komentář