Alergie na slunce - typy alergie

Alergie na slunce – příznaky, léčba a prevence. Jak se chránit proti sluneční alergii. Aloe Vera – ochrana proti slunci. Ochrana před alergií na slunce. Polymorfní světelná dermatóza je nejčastější forma alergie na slunce. Vzniká působením UV A paprsků.

** **Alergie na slunce vznikne několik hodin nebo dní po působení slunce. Na pokožce se vytvoří zarudlé svědivé puchýřky, které se šíří zejména ve výstřihu, na pažích a ramenou. Zpočátku je vyrážka mimořádně silná a během léta, kdy je kůže na slunce už trochu zvyklá, postupně mizí až se docela ztratí.

Přibližně ze 70% jsou za alergii na slunce zodpovědné UV A paprsky, kdežto UV B záření hraje malou roli. Dále se na alergii na slunce podílejí volné radikály, které na buňky dorážejí.

Tři typy alergie na slunce

 • Malorka akné
 • Fotoalergická reakce
 • Polymorfní sluneční dermatóza

Malorka akné

Malorka akné svým vzhledem připomíná běžné akné. Na jeho vzniku se podílí vzájemná reakce slunečního záření a některých chemických látek, které se vyskytují v některých opalovacích a kosmetických prostředcích.

Fotoalergická reakce

Fotoalergická reakce je způsobena vzájemným působením slunečního UV záření a některých rostlin (citrusy, petržel, celer) nebo léků (antibiotika, antirevmatika).

Polymorfní světelná dermatóza

Polymorfní světelná dermatóza je nejčastější forma alergie na slunce. Vzniká působením UV A paprsků.

Alergie na slunce – příznaky

 • Zarudlé puchýřky a pupínky, zejména ve výstřihu, na pažích a ramenou
 • Kožní zarudliny
 • Svědivé rudé skvrny

Alergie na slunce – léčba

 • Antialergické léky
 • Antidepresiva – u silně svědících projevů
 • Antimalarika – u těžkých forem

Alergie na slunce – prevence

 • Používání přírodních opalovacích prostředků s vyšším ochranným faktorem
 • Zvýšený příjem betakaroténu – zejména v ovoci a zelenině
 • Nevystavovat se slunci, při užívání léků nebo jiných látek, způsobujících alergické reakce

Jak se chránit proti sluneční alergii

Chemické látky obsažené ve většině opalovacích prostředků jsou jednou z nejčastějších příčin vzniku alergie na slunce. Tomu však můžete předejít používáním přírodních opalovacích prostředků s vyšším ochranným faktorem. Před podrážděním ze slunce nás chrání řada rostlin a bylin, velmi účinné jsou například výtažky v rostliny Aloe Vera. Nejen že působí jako ochrana proti slunečnímu i UV záření, ale zároveň pokožku zklidňuje a má antibakteriální, antimykotické, antiseptické i dezodorační účinky. ## Aloe Vera – ochrana proti slunci

Aloe Vera celkově chrání naši kůži a je proto výborným pomocníkem i pro ty z nás, kteří alergií na slunce netrpíme. Na dovolené v exotické zemi nás může zastihnout nepříjemná vyrážka, přestože se jindy opalujeme bez potíží. Naše pokožka se vždy nedokáže přizpůsobit změně prostředí včetně intenzivnějšího slunečního záření, než se vyskytuje v našich zeměpisných šířkách.

Alergie na slunce

To, co se v lidové mluvě většinou označuje jako alergie na slunce, nazývají lékaři polymorfní světelnou dermatózou. Kožními problémy, které jsou podmíněny světlem, je postiženo deset až dvacet procent populace, především mladých žen. Několik hodin nebo dní po působení silnějšího UV záření, např. během dovolené u moře, vzniknou náhle na pokožce rudé, svědivé puchýřky a šíří se zejména ve výstřihu na pažích a ramenou zřídka také v obličeji. Proč kůže pacientů s touto dermatózou náhle přemrštěně reaguje na UV-záření, není dosud přesně objasněno. Jevy na pokožce mohou být doslova mnohotvárné (= polymorfní) a projevovat se jako vřídky, puchýřky, pupínky a zarudliny. Typické je, že na začátku je kožní vyrážka mimořádné silná, v průběhu léta, kdy kůže již slunci trochu přivykla, postupně mizí, a na podzim se docela ztrácí. Asi z šedesáti procent jsou za tuto reakci zodpovědné UV-A paprsky, zatímco UV-B světlo hraje menší roli. Nové výzkumy ukazují, že se na polymorfní světelné dermatóze podstatně podílejí také volné radikály - agresivní molekuly, které dorážejí na buňky.

Ochrana před alergií na slunce

 • UV - otužování - před letní sezonou opatrně vystavovat kůži UV-záření. Dávkování musí být stanoveno odborně (pohovořit s lékařem), např. během šesti týdnů speciální ozařování u dermatologa.
 • Cílevědomá ochrana kůže - užívat přípravky chránící kůži, např. beta-karoten, vitamin E, selen. Používat sluneční ochranné krémy obsahující látky proti volným radikálům.
 • Postupné přivykání slunci - zcela vyloučit přemíru slunění, pobývat ve stínu, při silném slunečním záření chránit pokožku odpovídajícím oděvem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22540 (zdravotnimagazin.cz#7327)


Přidat komentář