Alergologie Praha

Statisticky je v České republice na 1,6 milionu lidí s alergickou rýmou, což činí v přepočtu asi 10% z naší populace. V Evropě činí počet alergiků již 40%, počet se neustále zvyšuje. Jestliže nevyhledáte odbornou pomoc včas, zakládáte si na problém.

Co je alergie?

Zjednodušeně můžeme alergii označit za poruchu imunitního systému, kdy tělo začne reagovat nepřátelsky na zcela neškodné látky. Jestliže k takové situaci již jednou dojde, reakce se bude opakovat vždy znovu. Reakce bude navíc gradovat a zdravotní stav bude horší a horší. Nejčastějším alergickým projevem je alergická rýma, která také obvykle stojí na počátku alergického onemocnění. Při zanedbání (neléčení, či nesprávné léčbě) alergické rýmy, může alergie postupně přerůst v astma. Jestliže chcete předejít takovým zdravotním komplikacím, je potřeba včas vyhledat odbornou péči.

Jak poznáte, že máte alergickou rýmu?

Stoprocentně vás o ní ujistí pouze lékař. Jestliže však souhlasíte alespoň se dvěma z následujících vyjmenovaných příznaků, je vysoká pravděpodobnost, že vaše rýma je nejspíše alergického původu: svědí vás nos, často kýcháte, rýma je vodnatá anebo trpíte ucpaným nosem bez sekrece i v průběhu dne. Tyto příznaky se vám vrací minimálně na jednu hodinu denně, opakovaně, již několik dní za sebou. Další z možných testů, které si můžete provést v rámci jednoduché diagnostiky je tzv. čipa test – www.cipa.cz/hodnoceni-alergicke-rymy.

Je veřejně známo, že přitom většina lidí se pokouší vyřešit svou rýmu svépomocí, místo návštěvy specialisty. Tímto postojem přitom rozvoj astmatu pouze podpoří. Při správné léčbě by přitom snížili riziko vzniku astma bronchiale o více než 47% a následnou potřebu hospitalizace v rámci astmatického onemocnění dokonce o 61%.

Diagnostika alergie

Diagnostika alergického onemocnění je někdy komplikovaná a je zapotřebí, aby nemocný absolvoval různá vyšetření. Pacient obvykle se svým problémem k alergologovi přichází na doporučení praktického lékaře u kterého byl nejdříve. Víte však, že k alergologovi se můžete se svým problémem objednat rovnou?

Vyšetření u alergologa spočívá nejprve v zásadním rozebráním vašeho problému. Odborník se vás možná všetečně bude ptát na různé záležitosti spojené s vaším problémem. Vše má však pádný důvod, lékař se snaží zjistit zda se jedná o alergickou příčinu a zúžit okruh možných vyvolávajících faktorů. Po vytvoření anamnézy může přejít k dalšímu postupu, jakými jsou krevní odběry a kožní testy. Mimo to je možné, že vás pošle i na další specifická vyšetření, jako je spirometrie anebo rentgen plic. Některá vyšetření u alergologa se neobejdou ani o posouzení ORL lékařem, plicní, či kožní vyšetření. Až po těchto vyšetřeních vám může lékař říct, zda se váš problém týká skutečně imunitního systému, či nikoliv a stanovit případnou léčbu.

Kožní testy

Jsou nejstaršími testy, které se užívají k diagnostice alergie. Původně se používalo techniky aplikace určitého množství alergenu v koncentrované podobě injekčně do podkoží, ale od této metody se již upustilo a dnes se využívá již méně nebezpečné metody – tzv. prick testů.

Metoda prick testů spočívá v aplikaci různě zvolených alergenů na kůži pomocí kapátka. Kapky musí být od sebe vzdáleny minimálně 3 milimetry. Za pomocí kopíčka se kůže skrze kapku s alergenem nařízne a nechá kůži po dobu dvaceti minut reagovat. Během jednoho testu je možno vyšetřit až na 15 potencionálních alergenů. Toto vyšetření má však jistá omezení. Neprovádí se v těhotenství, dětem do dvou let a u těch, jejichž předešlá reakce na tento test byla vážná. Test se provádí na specializovaném pracovišti, kde jsou vybaveni na případný rychlý zásah potřebný u anafylaktického šoku. Pacient před vyšetřením nesmí užívat žádná antihistaminika, kortikoidy a jim podobné léky, protože by mohly významně zkreslit konečný výsledek. Test se provádí vždy i mimo sezónu pacienta, to proto, aby výsledek nebyl vystaven dalšímu vnějšímu dráždění (opět by mohl být nepřesný).

Vyšetření krve

Moderní a jednodušší vyšetření, které spočívá na testu z odebraného vzorku žilní krve. Z jednoho klasického odběru jsou přitom laboratoře schopni otestovat na dvacet možných alergenů. V krvi laboratoř zjišťuje hladinu IgE a ECP. Na rozdíl od kožních testů je toto vyšetření možné provést u kohokoliv, v jakémkoliv věku a v jakémkoliv ročním období.

Spirometrie

Jedná se o** funkční vyšetření plic**, kdy se lékař snaží zjistit funkci plic. Přesněji řečeno** schopnosti nádechu a výdechu za pomocí spirometru**. Spirometr je přístroj, který vaše dýchání graficky znázorní v závislosti na objemu plic a čase. Během daného vyšetření vytvářejí vaše dýchací cesty se spirometrem uzavřený systém. Vy v průběhu vyšetření pak dýcháte do a z přístroje. Změny v objemu vzduchu se pak následně zobrazují v přístroji. Nádech a výdech tvoří dechový cyklus, který se opakuje 16x za jednu minutu, a to během dne i noci, po celý náš život. Během jednoho nádechu přivedeme do plic průměrně půl litru čerstvého vzduchu, v němž je 21% kyslíku a pouze 0,04% oxidu uhličitého. Při výdechu z plic odejde na půl litru vzduchu s 15% kyslíku a 4,5% oxidu uhličitého. Výsledek se zobrazí jako sloupec čísel s dvěma grafy. První graf lékaři sděluje závislost objemu plic na čase a druhý pro změnu závislost průtoku vzduchu dýchacími cestami na objemu plic. Zkušený lékař podle tvaru těchto křivek pozná o jaký typ** plicního onemocnění** se jedná.

Léčba alergie

V rámci alergologického ošetření vás po vyšetření čeká následná medikace. Kromě různých léků vás čeká změna životního stylu. Základem úspěšné léčby je kromě pravidelného užívání těch správných léků i snaha o eliminaci alergenů ze svého okolí. Dále pak vakcinace, která však neznamená pouze očkování proti infekčním chorobám, ale i vytvoření tolerance na určitou dávku. V průběhu takovéto vakcinace jsou do těla vpravovány látky, které vyvolávají u pacienta alergickou reakci v postupně se zvyšujících koncentracích, až je navozena jejich tolerance. Možnosti aplikace jsou ve formě podkožních injekcí a kapkách. Obojí vám speciálně namixují na míru pouze pro vás.

Druhy alergií

K nejčastějším alergiím patří přecitlivělost na prach, pyly, roztoče, dále pak na potraviny, slunce a bodnutí hmyzu. Jednu z nejzávažnějších alergií tvoří alergie na léky, protože bývají často spojené s anafylaktickou reakcí, či se systémovým projevem a navíc omezují možnosti další terapie.

Pokud se tedy u vás objeví jakékoliv příznaky alergie, nezanedbávejte své onemocnění, neodkládejte návštěvu lékaře na pozdější , ale objednejte se včas! Dříve než se váš zdravotní stav zkomplikuje a nebude vyžadovat mnohem vážnější ošetření a péči. Nejvíce alergií se v současné době objevují hlavně u dětí. Mějte také na paměti, že alergologové jsou přetíženi, a proto se objednejte včas! Termín vyšetření totiž můžete mnohdy získat až za měsíc od objednání. Nebojte se nechat ujistit z banálního nachlazení, než abyste si díky zanedbání vypěstovali astma bronchiale, kterého se již nikdy nezbavíte!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22951 (zdravotnimagazin.cz#9905)


Přidat komentář