Dědičné choroby a alergie

Alergie. Pokud jeden z rodičů trpí alergií, je riziko, že jeho dítě bude tímto onemocněním trpět až 50%. V případě, že jsou postiženi oba rodiče, riziko se zvyšuje na 80%. V rodině s tímto onemocněním by se neměla chovat žádná zvěř.

Srdeční infarkt

Jestliže prodělal někdo z rodiny srdeční infarkt, je riziko zdědění až šestkrát zvýšeno. Odbouráte-li však rizikové faktory jako je nadváha, kouření, stres, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu a nedostatek pohybu, riziko se velmi sníží.

Křečové žíly

Příčinou křečových žil je vrozená slabost žilních stěn. I tato choroba je dědičná a rozhodující roli hraje otec. Pokud má on křečové žíly, je až ze 70% pravděpodobné, že je budete mít také. Riziko vzniku křečových žil lze snížit zdravým životním stylem, vhodným sportem, speciálními elastickými punčochami a nízkými podpatky.

Cukrovka

Potomci z rodin, ve kterých se vyskytuje cukrovka, mají až sedmkrát vyšší pravděpodobnost, že jí onemocní také. Jestliže je cukrovkou postižen jen jeden z rodičů, je pravděpodobnost až 40%, mají-li cukrovku oba, zvyšuje se na 50%. Chcete-li se cukrovce vyhnout, dbejte na správnou životosprávu, dostatek pohybu a pravidelně se nechte kontrolovat lékařem. Lidé pod dohledem lékaře dostanou cukrovku velmi rychle pod svou kontrolu.

Rakovina prsu

Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním u žen a je geneticky podmíněna až u pěti procent pacientek. Ty z Vás, které v rodině mají dvě ženy s rakovinou prsu nebo vaječníku se musí hlídat. Buďte pod lékařským dohledem, pravidelně choďte na preventivní prohlídky, protože jen včasná diagnóza může předejít tomu nejhoršímu.

Osteoporóza

Hmota kostí je u každého z nás dána geneticky již od narození. Ten, kdo má od počátku více kostní hmoty, je v pozdějších letech lépe chráněn. Vyšší pravděpodobnost zdědění osteoporózy mají ženy. Jako prevence je vhodná strava bohatá na vápník, především v období dospívání a dostatek sportu.

Alergie

Pokud jeden z rodičů trpí alergií, je riziko, že jeho dítě bude tímto onemocněním trpět až 50%. V případě, že jsou postiženi oba rodiče, riziko se zvyšuje na 80%. V rodině s tímto onemocněním by se neměla chovat žádná zvěř a kouřit v prostředí, kde se dítě pohybuje.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22326 (zdravotnimagazin.cz#6834)


Přidat komentář