Senná rýma

Senná rýma. Typy postižení sennou rýmou. Sezónní senné rýmy. Celoroční senná rýma. Definice senná rýma. Senná rýma je vyvolávána pylem. Proč přibývá alergiků. Antihistaminika. Senná rýma - uprava stravy - jídelníček. Rady pro sennou rýmu - kýchání.

Senná rýma

Jedná se o alergii na pyly. Projevuje se silným podrážděním očí, nosu, svěděním a pálením v krku, silným vodnatým výtokem nebo naopak ucpáním nosu, které brání dýchání. Často se u senné rýmy setkáváme se záchvaty kýchání, někdy i kašle. Mohou se objevit i vyrážky. Jako komplikace hrozí dočasná ztráta čichu, chuti, zánět vedlejších nosních dutin nebo astma.

Typy postižení sennou rýmou

Existují dva typy:

Sezónní senné rýmy

které se objevuje jen v průběhu ročního období, kdy určité rostliny produkují pyly a celoroční, které se vyskytují po celý rok. (Obdobný problém - nealergická rýma, která má podobné příznaky jako senná rýma, avšak není následkem alergie.) Typicky, když trpíte na jaře sennou rýmou, tak jste pravděpodobně alergičtí na pyly stromů. Během léta Vám mohou alergické reakce působit pyly trav a plevelů. Na podzim Vás může trápit ambrosie a od pozdního března až do listopadu Vám mohou problémy působit spory hub.

Celoroční senná rýma

Lidé s celoroční sennou rýmou jsou obvykle alergičtí na jednu či více z těchto látek, vyskytujících se ve volné přírodě. Celoroční sennou rýmu mohou také působit jiné látky vyvolávající alergie, neboli alergeny. K těmto patří domácí prach s roztoči, peří a zvířecí srst (drobné odloupané částečky kůže, které zvířata ztrácejí společně se srstí), a všechny tyto alergeny je možné nalézt v polštářích, na šatech a lůžkovinách, závěsech ve sprchách, těžkých závěsech, čalounění a tlustých kobercích. Další běžný alergen, plísně, se obvykle nalézají ve vlhkých oblastech, jako jsou toalety a suterény.

Senná rýma se projevuje několika příznaky

 • Bez testů si být jistí nikdy nemůžete, ale příznaky tady jsou. Senná rýma přichází brzy po kontaktu nosní sliznice s pyly. Začíná zpravidla šimráním v nose, záchvatovitým kýcháním a vodnatou silnou rýmou. Překrvují se spojivky, čímž začínají pálit a slzet oči.
 • Sennou rýmu často provázejí stavy únavy, plnosti v hlavě, zrychlení srdečního tepu a objevit se může i třesavka.
 • Senná rýma není léčitelná, lékaři však dokážou její projevy zmírnit. Víte-li, že sennou rýmou trpíte, neváhejte a nechte si předepsat léky. Ty potom disciplinovaně polykejte celou pylovou sezonu.
 • Pocítíte-li první příznaky senné rýmy dříve, než stačíte navštívit lékaře, nezoufejte. V lékárně najdete rychlou pomoc. Některé kapky a spreje působí téměř okamžitě a jejich účinek vydrží i několik hodin.
 • Fyzicky otužované tělo se s alergií umí lépe vyrovnat. Rozhodně tedy sportujte a věnujte se různým fyzickým aktivitám. Ale dejte si pozor a pro jistotu zvolte místo, kde s dráždícími látkami přijdete co nejméně do kontaktu.

Definice senná rýma

Senná rýma je porucha imunity,charakterizovaná alergickou reakcí na určité látky. Patří k nejčastějším alergickým onemocněním. Odborně se nazývá "sezónní alergická rýma", nebo méně obvykle "polinóza".

Pylové zrníčko obsahuje antigenní složku

která je schopna alergické přecitlivosti. Vzdušnou cestou se dostane na vybranou sliznici, je ideálně přizpůsobeno k velmi rychlému uvolnění části svého obsahu navenek při styku s vlhkým povrchem, nabobtná a následně praskne, z něj unikají antigeny, současně se uvolňují enzymy, které rozrušují povrch sliznice, a alergeny tak mohou pronikat hlouběji. Jmenované antigeny jsou schopné vyvolat IgE reakci. Pylové zrno může obsahovat více druhů alergenů. 

Senná rýma je vyvolávána pylem

(mužské rozmnožovací části rostlin podobné prachu), nebo plísněmi (mikroskopické rostlinky, které rostou v deštivých či vlhkých oblastech), a postihuje téměř l0% lidí ve Spojených státech, když do toho nepočítáme ty, kteří mají astma. K senné rýmě obvykle nedochází po kontaktu se senem ( možná s vyjímkou pylu bojínku lučního), a není při ní horečka. Avšak vede k tomu, že ti, kdo jí mají, se cítí bídně. Alergická rýma je všeobecný termín, který popisuje příznaky, které alergie působí, včetně sekrece z nosu, slzení z očí, kýchání a svědění. Sezónní alergická rýma je specifičtějším termínem pro příznaky, které se objevují sezóně, kdy obvyklým vyvolavatelem jsou pyly stromů, trav a plevelů. Celoroční alergická rýma je termínem pro alergie, jejichž příznaky se objevují po celý rok, a které působí domácí prach, zvířecí srst a plísně, které se někdy nacházejí v suterénech nebo na toaletách. Doba po kterou alergie trvají, je u každého člověka jiná, a k rozvoji alergií může dojít v jakémkoliv věku. Děti, které trpí sezónními alergiemi jimi mohou trpět dále, i když vyrostou, anebo mohou alergie časem odeznít. Když začnete trpět alergiemi v dospělosti, tak už jimi budete pravděpodobně trpět i dále. Avšak může se stát, že alergie ustanou, když se přestěhujete do oblasti, kde se alergeny, které Vaše alergie způsobovaly nevyskytují.

Proč přibývá alergiků

Jedna z teorií tvrdí, že tím, že máme stále dokonalejší čisticí prostředky, které zanechávají vše hygienicky čisté, máme menší šanci se setkat s bakteriemi a viry. Organizmus si za ně hledá náhradu a reaguje bouřlivě právě na jinak neškodné pyly. I sennou rýmu lze zvládnout. V léčbě se uplatňují léky ze skupiny antihistaminik, které brání uvolňování „mediátoru zánětu“, histaminu, jenž odpovídá za bouřlivou odpověď organizmu. K ovlivnění vlastních symptomů lze užívat léky, které zužují drobné cévky a zmenšují otok nosní sliznice.

Antihistaminika

i sympatomimetika může naordinovat jak praktický lékař, tak otorhinolaryngolog, oční lékař, případně alergolog. Některé přípravky jsou i volně prodejné v lékárnách. Při alergii závažnější a obtěžující je vhodné navštívit alergologa, jenž na základě kožních testů může přesně určit, na který pyl je pacient alergický. Pak může naordinovat hyposenzibilizační vakcínu. Jedná se o směs konkrétních alergenů v několika odstupňovaných ředěních. Před sezónou ji začne pacient užívat (ve formě kapek nebo injekcí) ve stoupajících dávkách. Jeho organizmus si na zvyšující se zátěž pomalu zvykne a v hlavní sezóně již na pyl není citlivý. Vakcinaci je však třeba opakovat každý rok a někdy doplnit i symptomatickou léčbou. V poslední době se uplatňuje i homeopatická léčba homeopatickými kombinovanými preparáty, tzv. antihomoxiny.

Senná rýma - uprava stravy - jídelníček

 • vyřaďte mléko a mléčné výrobky
 • výrazně omezte či úplně vyřaďte banány, čokoládu, kofein, citrusy, vejce, ústřice, ořechy, rajčata, jahody, pšeničné výrobky
 • maso jezte pouze bílé (drůbež, ryby)
 • vyhýbejte se výrobkům obsahujících konzervační látky a umělá barviva
 • rizikové jsou následující potravinové přísady: vanilin, benzyldehyd, eucazptol, glutamát sodný a benzoáty
 • vždy pečlivě kontrolujte složení potravin na jejich obalu
 • nevařte na přepálených tucích a olejích - zatěžují zažívací trakt. Tuky zvyšují tvorbu hlenu.

Alergie, senná rýma - ze světa

Studie řeckých odborníků zkoumala stravovací návyky 690 dětí, které trpěly nejobvyklejšími formami alergií. Ukázalo se, že u těch, které konzumovaly nejvíce zeleniny a ovoce, je o 30 – 60% nižší riziko vzniku senné rýmy. Nejúčinnějšími plody na jejich jídelníčku byla rajčata, pomeranče, jablka a hroznové víno. Německá studie zase odhalila, že omega-3 mastná kyselina, obsažená v makrelách či sardinkách, redukuje riziko vzniku rýmy, vědci ale ve svém zkoumání nadále pokračují. Tým amerických vědců v posledních letech prokázal, že sennou rýmu a alergické astma zmírňuje výtažek z francouzské středomořské borovice. Několik klinických studií po celém světě prokázalo, že tento výtažek výrazně redukuje zánětlivé leukotrieny v krvi a zlepšuje dýchání dětí i dospělých.

Rady pro sennou rýmu - kýchání

 • Před spaním se osprchujte a v pylové sezóně mějte okna do ložnice zavřená.
 • Často luxujte a prach utírejte vlhkým hadříkem. Pyly vydrží být v místnosti aktivní tři měsíce.
 • Prádlo sušte uvnitř, pokud ho musíte věšet venku, dělejte to mezi 10. a 15. hodinou, kdy je koncentrace pylů nejnižší.
 • Vnikání pylu do dýchacího ústrojí zabráníte pomocí speciálních nosních kapek.
 • Užívejte dostatek vitamínu C.
 • Jeďte k moři, na pobřeží je znečištění minimální, pokud nemůžete, užívejte nosní sprej z mořské vody.
 • Používejte sluneční brýle.
 • Nekuřte, kouření zhoršuje příznaky senné rýmy a děti vystavené cigaretovému kouři jsou třikrát náchylnější ke vzniku alergií.
 • Sportujte, pohyb posiluje imunitu.
 • Pokud nemáte v autě klimatizaci, instalujte si do ventilačního systému elektrostatický filtr.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22765 (zdravotnimagazin.cz#7689)


Přidat komentář