Bandáž žaludku a obezita

Obezita představuje nejčastější příčinu úmrtí v Americe a druhou nejčastější ve vyspělých zemích Evropy, ovšem v posledních 10 letech došlo právě v Evropě k jejímu nárůstu o 40 %.

Obezita zkracuje život až o 10 let

a bohužel postihuje i stále větší počet dětí. Nosí-li pacient značný počet kilogramů, může se stát, že konzervativní léčba (postupné snižování váhy) prostě nezabere. Pak je vhodné zvolit bandáž žaludku.

Bandáž žaludku a úbytek kilogramů

Po operačním zákroku pacienti redukují svou hmotnost o zhruba 2 - 10 kg/měsíc. Váhové úbytky jsou ovlivněny z velké části tím, zda pacienti již před operací hubli či nikoliv. Největší váhové úbytky jsou první dva roky po operaci. Bandáž žaludku nicméně pomáhá pacientovi celoživotně. Aby chirurgický výkon byl úspěšný, jsou nutné pravidelné kontroly u bariatrického chirurga, obezitologa a někdy i psychologa. Z pohledu obezitologa se osvědčují pravidelné kontroly po 1 - 2 měsících.

Bandáž žaludku - co je to bandáž žaludku

Samotnou bandáží žaludku se rozumí pásek, na jehož vnitřním obvodu je měkký balonek. Po určení místa, kde bude provedena bandáž, se pásek stáhne kolem žaludku tak, aby stačil k pocitu nasycení podstatně menší objem jídla. Nehrozí zaříznutí do sliznice, neboť materiál použitý na bandáž je měkký a samozřejmě kvalitní. Samotný výkon probíhá laparoskopicky v celkové anestezii.

Dieta po bandáži žaludku

Po operaci je nejdůležitější jíst "málo a častěji" - to znamená jíst každé 3 - 4 hodiny. Při pocitu sytosti by pacient neměl v jídle pokračovat. Dále se doporučuje pít mezi jídly a ne při jídle. Velmi důležité je vyvarovat se příjmu potravin s vysokým energetickým obsahem a druhou skupinou, která není doporučována po operaci, jsou potraviny, které by naopak funkci bandáže mohly narušit - slupky z ovoce a velké kusy masa.

U koho se bandáž žaludku provádí

Provádí se u pacientů s III. stupněm obezity (Body Mass Index více jak 40 kg/m2) nebo u pacientů s II. stupněm obezity (Body Mass Index více jak 35 kg/m2), kteří trpí na další choroby mající na obezitu vliv (např. vysoký krevní tlak, diabetes mellitus nejčastěji 2. typu, tj. nezávislý na inzulínu, zvýšenou hladinu cholesterolu, onemocnění kloubů).

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22678 (zdravotnimagazin.cz#7552)


Diskuze a zkušenosti

monika | 13.02.2013 14:50
Re: Bandáž žaludku a obezita Dobrý den chtěla jsem se zeptat jak dlouho po veškerém vyšetření se čeká na termín operace děkují


Přidat komentář