Dělená strava - dieta

Dělená strava znamená, že při konzumaci jednoho jídla “nemícháme“ bílkoviny spolu se sacharidy. Přijímáme – li obě tyto skupiny potravin, nadměrně tím zatěžujeme organismus, který je neumí zpracovat najednou.

Rozdělení potravin

  • Bílkoviny
  • Sacharidy
  • Neutrální potraviny

Bílkoviny

Vejce

Vaječný bílek je jedinou čistou bílkovinou. Důležitá je tepelná úprava, aby nedošlo k salmonelóze nebo jiné podobné nemoci.

Maso

Hovězí, telecí, skopové, kuře, krůta, ryby (neuzené) a mořské plody. Salámy, šunka a párky do této skupiny také patří, ale obsahují vysoký obsah soli. Maso musí být čerstvé a tepelně upravené. Dejte pozor co k masu jíte.

Mléko a mléčné výrobky

Vysoké procento mléčných bílkovin řadí mléko a mléčné výrobky do skupiny bílkovin. Patří sem i sýry, především nízkotučné a do 50 % tuků v sušině. Sýry s vyšším obsahem tuku, smetana a máslo se řadí do skupiny neutrálních potravin.

Ovoce

Do této skupiny patří většina druhů ovoce – peckoviny, bobuloviny, citrusy, ovoce s jádry, hrozny. Výjimku tvoří jablka, sladké hrušky, banány, fíky a datle, které se řadí do skupiny sacharidů.

Sacharidy

Celozrnné obilí

Tuto skupinu tvoří pšenice, žito, oves, ječmen, proso, sušená kukuřice a neloupaná rýže.

Potraviny z mouky

Mezi potraviny obsahující mouku patří veškeré pečivo a těstoviny. Pokud chcete jíst zdravě, dejte přednost celozrnné mouce.

Brambory

U brambor je nutné dávat pozor co k nim jíte.

Neutrální potraviny

Potraviny z této skupiny můžete kombinovat v rámci jednoho jídla s potravinami ze skupiny bílkovin i sacharidů. Patří sem především zakysané mléčné výrobky a sýrová zelenina.

Dělená strava a hubnutí

Dělená strava není určena ani doporučena k dosažení konkrétního cíle, jako je hubnutí nebo přibírání. Jedná se o dietu, kterou se rozumí úprava stravovacích návyků.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22602 (zdravotnimagazin.cz#7429)


Přidat komentář