Boj s obezitou pomocí bylinek

Jde o vodní rostlinu. Obsahuje 16 vitaminů ve vysoké koncentraci a značné množství vápníku, hořčíku a železa. Prostřednictvím vysokého obsahu jódu se předpokládá její účinek na optimalizaci činnosti štítné žlázy.

Chaluha bublinatá

Jde o vodní rostlinu. Obsahuje 16 vitaminů ve vysoké koncentraci a značné množství vápníku, hořčíku a železa. Prostřednictvím vysokého obsahu jódu se předpokládá její účinek na optimalizaci činnosti štítné žlázy, která reguluje celkový metabolický obrat v lidském organismu.

Tímto mechanismem může chaluha přispívat i ke snižování tělesné hmotnosti a obezity.

Příprava

 • 60 g chaluhy
 • 3 hrnky studené vody

  Povaříme chaluhu ve vodě (asi 15 minut) a necháme ji vychladnout.

Denní dávka

1/4 hrnku pijeme 4x denně na lačný žaludek. Po týdnu zvýšíme dávku na 1/2 hrnku.

Fenykl

Působí příznivě na trávící trakt, plody fenyklu odstraňují křečovité bolesti břicha a ulehčují odchod střevních plynů.

Příprava

 • 30 g fenyklu
 • 3 hrnky studené vody

  Spaříme fenykl vařící vodou a necháme jej 30 minut louhovat. Poté jej scedíme a přidáme 100 ml medu.

Denní dávka

Pijeme jeden hrnek denně.

Brutnák lékařský

Jednoletá léčivá rostlina s rozvětvenou lodyhou, drsnými listy a modrými květy. Používají se čerstvé mladé listy, které chutnají po čerstvých okurkách. Působí močopudně a mírně projímavě. Čerstvě vylisovaná šťáva zrychluje látkovou výměnu.

Používá se jako koření do salátu, přidává se k zeleninovým směsím, k masu, do omáček, pomazánek.

Příprava - brutnákový salát

 • brutnák
 • 1 cibule
 • šťáva z 1/2 citrónu
 • sůl
 • pepř

  Mladý brutnák roztrháme na malé kousky, přidáme nakrájenou cibuli, osolíme, opepříme a přidáme citrónovou šťávu.

Bříza bradavičnatá

Obsahuje především v listech tzv. saponiny a prchavý nemastný olej (silici), které působí močopudně a mírně antisepticky. Zvýšené vylučování moči není přitom vyvoláno drážděním ledvin. Pitím čajů s obsahem listů břízy lze močopudným, potopudným a mírně projímavým účinkem přispět též snížení tělesné hmotnosti.

Když si nasušíme mladé březové lístky, připravíme si z nich nálev, který urychluje látkovou přeměnu, vylučování moči, potu. Běžně se lístky přidávají do antirevmatických a diuretických čajů.

Příprava nálevu

Nálev si připravíme z polévkové lžíce sušených listů na šálek vody.

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva je „zázračná” rostlina, ač ji považujeme za obtížný plevel. Podporuje trávení, činnost střev, má žlučopudné i močopudné účinky. Čerstvě vylisovaná šťáva z listů je skvělá jako jarní pročišťovací kúra.

Z kopřiv se dá připravit polévka, špenát, omeleta, salát, je skvělá v míchaných vejcích či velikonoční nádivce.

Špenát setý

Špenát je jednoletá rychle rostoucí rostlina, která je nízkoenergetická a ještě má příznivý vliv na vyprazdňování střev, a to díky sekretinu.

Příprava - špenátová polévka

 • 300 g špenátu
 • sůl
 • trochu mouky
 • 2 dcl nízkotučné zakysané smetany
 • 1 žloutek
 • muškátový oříšek
 • kostka vývaru

  Dobře omytý špenát krátce povaříme v menším množství vody. Pak ho nadrobno nakrájíme, vrátíme do vody, kterou přilijeme do potřebného množství, přidáme vývarovou kostku. Uvedeme do varu, přidáme smetanu, ve které jsme rozkverlali trochu mouky.

  Ochutíme muškátovým oříškem, odstavíme a vmícháme žloutek.

Bez černý - květ

Květ černého bezu je mimořádná léčivá bylina. Hodí se do močopudných čajů a má laxativní (projímavý) účinek.

Bez černý - plody (bezinky)

Obsahují silice, cukry, třísloviny, organické kyseliny, vitaminy, rutin, cholin, látky hormonální povahy… Mají projímací účinek a tak nám při dietě také mohou pomoci.

Bez černý - müsli s bezinkami

 • 5 lžic ovesných vloček
 • 1/4 l vody
 • 3 lžíce bílého jogurtu (nízkotučného)
 • 250 g bezinek svačených s dávkou nízkoenergetického sladidla
 • 1 lžíce citrónové šťávy
 • 50 g ořechů
 • med

  Ovesné vločky namočíme do vody. Mezitím si svaříme bezinky se sladidlem a citrónem. Rozmačkané vločky smícháme s jogurtem, přelijeme bezinkami a posypeme sekanými ořechy.

  Podle chuti přisladíme medem.

Strom - broskvoň

Broskve pocházejí z Číny a dělí se na dvě skupiny. Na plsnaté (to jsou pravé broskve) a lysé (to jsou nektarinky). Že je to lahodné ovoce, to ví každý. Ale broskve jsou navíc močopudné a projímavé.

Plevel - jahodník obecný

Kromě toho, že jahody nám dávají senzační voňavé plody, mají i spoustu vlastností, jimiž přispívají našemu organismu. Podporují trávení, ovlivňují krevní oběh, působí na snížení horečky, mají močopudné účinky. Připisuje se jim též očistný efekt.

Maliník

Maliny obsahují bílkoviny, jednoduché cukry, vápník, hořčík, fosfor, železo, draslík, měď, vitamin C, karoten, vitamin B1 a B2… působí močopudně. Vysoký obsah ovocných kyselin spolu se semínky v peckovičkách souplodí působí na vyprazdňování, a to je při dietách velmi potřebné.

Strom - meruňka

I ta nás z hlediska dietologie zajímá, protože i ona působí výborně na peristaltiku střev. Kromě toho mají hodně minerálních látek, hlavně draslíku, železa, fosforu, vápníku, hořčíku, manganu a měď. Ročně bychom jich měli sníst aspoň dvě a půl kila.

Bylina - moruše trnavská

Velmi málo rozšířené ovoce, které je jednak dietní, pak obsahuje spoustu minerálních látek a vitamínů a má mírné projímavé účinky.

Bylina - dřišťál obecný

V přírodě ho najdeme vzácně, občas v parcích. Šťáva z plodů působí močopudně, žlučopudně a hlavně laxativně. Naše babičky nakládaly dřišťálky (jak se plodům říká) do medu a pak ho podávaly při horečce nebo přidávaly do čaje. Ale to by dietní nebylo.

Příprava čaje

 • 2 lžičky sušených dřišťálek na šálek vody

Hrušeň obecná

Hrušky obsahují kolem 84 procent vody, mají nízkou energetickou hodnotu, takže se hodí pro redukční diety. Mají mnoho draslíku, působí močopudně, obsahují málo sodíku a chlóru, takže se hodí i pro neslané diety.

Jsou osvěžující, mají vliv na dobré vyprazdňování střev.

Příprava sušených hrušek

Sušíme je se slupkou nebo loupané, celé, nebo půlené. Nejdřív je sušíme v mírně vyhřáté troubě, později při teplotě 80 °C. Po usušení je můžeme umlít na prášek, jemuž naše babičky říkaly pracharanda a sypali s ním sladká jídla – například krupicovou nebo rýžovou kaši aj.

Šípek

Má vysoký podíl vitaminu C a A, působí výborně na vyměšování a zlepšují činnost střev.

Příprava šípkové polévky

 • 300 g šípků
 • 1 l vody
 • 1 lžíce másla
 • 1 lžíce mouky
 • nízkoenergetické sladidlo
 • sůl
 • černý chléb

  Šípky rozpůlíme, zbavíme stopek, okvětí a semen, dobře promyjeme a vaříme ve vodě se špetkou soli asi půl hodiny. Pak protřeme sítem nebo rozmixujeme. Z másla a mouky si připravíme světlou jíšku, rozšleháme ji s vodou a povaříme. Přidáme šípkový protlak, krátce povaříme, osolíme, osladíme.

  Před podáním přidáme do každé porce kostičky nasucho opraženého černého chleba.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21737 (zdravotnimagazin.cz#5285)


Přidat komentář