Dieta dle JIN a JANG

Jin a jang jsou dva duchovní principy, používané v taoistickém myšlení, které má co do činění s buddhismem. Pro naše myšlení jsou tyto teorie trochu složité a odporují tradičnímu materialistickému pohledu, který na svět většina z nás má.

Jin a jang

Jin a jang jsou dva duchovní principy, používané v taoistickém myšlení, které má co do činění s buddhismem. Pro naše myšlení jsou tyto teorie trochu složité a odporují tradičnímu materialistickému pohledu, který na svět většina z nás má. V pobočce mého Institutu lékařské regenerace v Thajsku však s takovými principy přicházím do denního styku, a to mimo jiné i v oblasti stravování a dietologie.

Synchronizovaný život

Jin je hmota, jang je energie a dohromady tvoří základ života. Jestliže jin a jang nejsou v rovnováze, způsobí to onemocnění. Jestliže jedna z těchto složek chybí, pak je s životem konec. Energie a hmota prostě patří k sobě.

Nadváha JIN

Nadváha vznikne, jestliže máme přebytek jinu, tedy materiálního principu. Spolu s nadváhou se dostavují další problémy, zpravidla pocit „tíhy”, ukládání vody v obličeji a nohách (tedy otoky), nadýmání, těžkopádnost, smutek a deprese. Jang je spojen s horkem, suchem a větrem, jin s chladem a vlhkem. I potraviny mají svou energii a tou nás podle této teorie velmi ovlivňují.

Vyvážená potrava dle JIN a JANG

Potraviny dělíme na horké, teplé, neutrální, osvěžující a studené. - Horké potraviny, tzv. extrémní jang

Pálivě ostrá koření (pepř, chilli, muškátový oříšek, zázvor, skořice), jehněčí a skopové maso, uzeniny, pečené a grilované potraviny, alkohol, svařené víno, fenyklový čaj.

 • Teplé potraviny, tzv. mírný jang

  Drůbež, ryby, ovčí a kozí sýr, polévky a zelenina (tykev, fenykl, jedlé kaštany, sušené natě, bylinky), ocet, ostré koření, cibule, česnek, koriandr, majoránka, sušené ovoce, rozinky, vlašské ořechy, pohanka, káva, červené víno.

 • Neutrální potraviny, tzv. vyvážené

  Celozrnné obiloviny ve všech úpravách, zelenina (karotka, fazole, zelí, celer), ořechy a luštěniny, telecí a hovězí maso, zvěřina, vejce, máslo, mléko, smetana, med, slad, pivo, hroznová šťáva, potraviny z řas. Tyto potraviny by měly tvořit základ našeho jídelníčku. Z nich vychází naše energie a jsou v těle jakýmsi katalyzátorem.

 • Osvěžující potraviny, tzv. mírný jin

  Většina druhů zeleniny a saláty z nich, ovoce, sója, houby, kyselé mléko, tvaroh, kefír, měkké sýry, ovocné a bylinné čaje, bílé víno, šampaňské, pšeničné pivo. Tyto potraviny jsou důležité pro krev a tělesné tekutiny. Měly bychom je jíst pravidelně, ovšem v malých množstvích.

 • Studené potraviny, tzv. extrémní jin

  Syrová strava, chemicky ošetřené a aromatizované potraviny, zelenina (rajská jablíčka, okurky, cukety), exotické ovoce (kiwi, pomeranče, grapefruity, ananas, mango), jogurt, zmrzlina, umělý tuk, sůl, většina ovocných a zeleninových šťáv, ovocné a aromatické čaje, mátový čaj, černý čaj, minerálky. Tyto potraviny nás ochlazují.

Využití znalostí čínské medicíny

Máme se vyhýbat nadměrné konzumaci potravin z extrémních poloh, podle teorie jin a jang by při dlouhodobé spotřebě mohly způsobovat vážné zdravotní problémy. Je však zajímavé, že konkrétně v Thajsku patří konzumace chilli k dennímu „chlebu”. Základem energeticky i nutričně vyvážené stravy jsou potraviny označené jako neutrální či vyvážené. Patří sem především různé typy luštěnin a obilovin. Ty by měly být součástí jak běžné výživy, tak i dietní životosprávy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21742 (zdravotnimagazin.cz#5299)


Přidat komentář