Jojo efekt

Protože diety zpomalují metabolismus, organismus si dělá zásoby tuku i proto, aby přežil snížený příjem kalorií. Metabolismus se vám nezrychlí ani po ukončení diety, takže čím více diet držíte, tím odolnější se proti nim stáváte!

Způsobení jojo efektu

Jojo efekt je způsoben nefyziologickou ztrátou hmotnosti, při níž dochází nejen k úbytku tuku, ale i ke ztrátě svalové tkáně. V okamžiku, kdy se člověk vrátí ke svým původním stravovacím návykům, dojde ke změně metabolismu a k vychýlení hladiny inzulinu. Jakmile začnete znovu přibírat, neukládá se svalová hmota, ale tuk. Protože diety zpomalují metabolismus, organismus si dělá zásoby tuku i proto, aby přežil snížený příjem kalorií. Metabolismus se vám nezrychlí ani po ukončení diety, takže čím více diet držíte, tím odolnější se proti nim stáváte! To platí hlavně v případech zázračných rychlodiet. Postupně se dostáváte do bludného kruhu a čím déle dietu držíte, tím méně kalorií potřebujete, aby jste si váhu udrželi a kil se tak zbavujete stále hůře. Navrácení se k původní, nechtěné váze, vám navíc sráží sebevědomí a snižuje motivaci k dalšímu pokusu o zhubnutí.

Co způsobí jojo efekt

Neustálé hubnutí a přibírání vám může silně narušit metabolismus i psychiku, z nichž se pak mohou rozvinout i poruchy příjmu potravy (anorexie, bulimie) nebo poruchy menstruačního cyklu, které mohou vést až k neplodnosti.

Zastevení jojo efektu

Důležité je nehladovět, ale naučit se spíše chytře jíst. Hladina cukru v krvi ovlivňuje ukládání tuků v těle, proto jezte hodně potravin obsahující vlákninu. Ta uvolňuje cukr postupně a vám tak nehrozí vlčí záchvaty hladu. Druhou zbraní proti jojo efektu je pohyb. Pouze aktivní svalová vlákna zamezí ukládání tuku. Vhodnější než posilování je jízda na kole nebo aerobní cvičení. Vytvořte si pravidelný režim pohybu a příjmu potravin. Důležité je také nalézt psychickou rovnováhu a neobviňovat se ze selhání.

Nutkavá chuť k jídlu

Pokud vám brání dlouhodobému dodržování diety nutkavá chuť k jídlu, vyzkoušejte minerální kúru, která snižuje pocit hladu. Navíc vás zbaví všech jedovatých látek a zásobí živinami, které urychlují spalování tuku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22468 (zdravotnimagazin.cz#7149)


Přidat komentář