Poradce ve výživě a osobní fitness instruktor

Jistě jste zaznamenali trend v oblasti hubnutí, kdy si každý pořizuje výživového poradce. Pokud máte pocit, že vaše životospráva by také potřebovala změnu, tak se na poradce obraťte i vy.

Kdo je výživový poradce?

I když spousta lidí si výživového poradce spojuje s někým, kdo nám poradí jak shodit přebytečná kila, tak vždy tomu tak být nemusí. Je pravda, že ve většině případů, jde o redukci hmotnosti, ale třeba podnikatelé, kteří žijí ve stresu, pořádně se nenajedí, mohou mít jiné zdravotní komplikace, které jim mohou znepříjemnit život. A to se tu vůbec nemusíme bavit o nadváze. Správné složení stravy totiž může navodit harmonii, podpořit správou funkci orgánů či jinak zlepšit náš psychický i fyzický stav.

Problémem spousty lidí je fakt, že si říkají, že nemají čas a prostor na to, aby se mohli stravovat v pravidelných intervalech a navíc se speciálními potravinami či jinak specificky upravenou stravou. Jak se ale třeba v některých televizních pořadech ukazuje, jde to. Jen musíte mít někoho, kdo vám poradí, kdo vám řekne, že není nic špatného na tom, když si do práce vezmete mystičku s kuskusem a že tu chvilku si vyšetří každý. Uvidíte, že až nad sebou budete mít odborný dohled, tak vám bude lépe.

Pokud vás ale více zajímá oblast zdravé výživy, tak se podívejte již nyní.

Co vás čeká při schůzce s výživovým poradcem

Výživový poradce se s vámi nejprve posadí a zkontroluje váš harmonogram. Je to obdobné jako znáte z televize. Řeknete mu své stravovací návyky i pohybové aktivity. Nesnažte se nic zastírat, protože aby vám výživový poradce udělal program na míru, tak musí o vás vědět co nejvíce. Sdělujte tedy vše i prohřešky. Ne vždy to musí být na škodu. Spousta lidí si např. myslí, že sýrové výrobky jsou tučné, ale existují i takové obměny, za které vám výživový odborník hlavu neutrhne.

Až bude odborník znát vaše zvyky, tak se bude snažit odstranit zlozvyky. Sestaví vám speciální harmonogram, co máte jíst, kolik a kdy. Při tomto postupu zohledňuje vaše časové možnosti, ovšem samozřejmě, pokud žijete hekticky, tak budete muset trošku povolit. I když je dnes trendem lidi vymačkat jako olivy, tak ne vždy se tomu podřizujte. Zdraví má člověk jen jedno, a pokud váš nadřízený chce hazardovat se životem, tak ať to dělá pro sebe.

Až budete mít sestavený jídelníček, tak se jím snažte řídit. Jsou typy lidí, kteří jsou schopni nastartovat na ideální pozici, ale pak polevují. Pak jsou lidé, kteří se k tomu dopracovávají postupně. Pokud uvidíte, že něco nejde, tak to sdělte svému poradci a on vám v rámci možnosti s úpravou jídelníčku pomůže.

Jak se sestavuje jídelníček?

Nejprve se změří tělesné parametry (váha, % tělesného tuku, hladina viscerálního tuku, % kosterního svalstva, BMI atd.). Pak se promluví o výše zmíněných návycích. Ty se většinou sledují po dobu pěti dnů, aby se zjistily zvyky klienta. Pak se směřuje k danému cíli, který klient vyžaduje.

Můžete chtít redukci váhy, cítit se v lepší pohodě anebo zlepšit funkci vnitřních orgánů. Takové bolesti žaludku jsou rovněž projevem špatné životosprávy. Redukce váhy, formování postavy, zvýšení podílu svalové hmoty, nebo prevence civilizačních chorob – jsou nejčastější sféry, kde se uplatní výživový poradce.

Co obsahuje výživový plán?

Jednak tam jsou vaše osobní údaje, zdravotní stav, současné stravovací návyky a současná pohybová aktivita. Dále pak výsledky diagnostiky a  stanovení optimálního energetického příjmu stravou. Rovněž se zde nachází rozbor 5-ti denního záznamu o vašem stravování a porovnání s doporučeným příjmem energie denně.

Následně se doporučuje rozbor pohybové aktivity, skladba příjmu základních živin (bílkoviny, tuky, sacharidy), zdroje základních živin, odhad tempa snížení váhy, jídelníček sestavený dle doporučeného energetického příjmu a výdeje a najdete zde i tipy na zdravější alternativy pokrmů, vhodné tekutiny a vhodné doplňky stravy.

Jak dlouho se výživový plán dodržuje?

Zde vás odpověď možná až tak neuspokojí. Výživový plán není drastická dieta. Pokud máte nějaký problém, tak byste se měli v harmonii udržovat více a tím pádem držet své zvyky v dlouhodobém horizontu. Výživový plán je tudíž jakousi cestou, kterou byste se měli vydávat celý život, protože pokud máte nějaké sklony, tak je třeba je řešit celý život. Netvrdíme, že sice si nemůžete občas zahřešit, ale opravdu skladba jídelníčku a struktura jídla je ideální cestou pro udržení si zdraví a skvělé kondice.

Co výživový jídelníček nabízí?

Jak již bylo zmíněno, ne každý musí chtít jen zhubnout. Ostatně i v této sféře existuje několik odlišností. Zhubnout může chtít obézní člověk, osoba nemocná a taková, která ne vždy může za nadváhu. Zhubnout chtějí i maminky po porodu. Pak se tu nabízí i lidé, kteří mají problémy s určitými partiemi, jako jsou stehna nebo boky, ale pas mají útlý, těm lze formovat postavu i skladbou jídelníčku.

Pak tu máme opak. Jsou subtilní lidé, kteří by rádi přibrali. U nich je to ale mnohdy větší problém, protože je to zapříčiněno metabolismem nebo stresem. Většinou se proto přidávají i různé cviky, což ostatně i u redukce hmotnosti, jde-li to.

Pak se nabízí výživa v oblasti nemocí. Třeba cukrovka vyžaduje speciální skladbu stravy, bezlepková dieta, výživa při kožních problémech apod. V těchto případech se nejedná o to, že by jídlo mělo být nemastné, neslané. Naopak, může být velmi chutné, jen vědět, jak na to.

Co ještě může výživový poradce nabídnout?

Rovněž vám může doporučit vhodnou pohybovou aktivitu. Ne vždy každému konvenuje posilování nebo aerobik. Výživový poradce vám ale poradí, co je vhodné právě pro vás. Může vás i sám trénovat, pokud k tomu má dispozice. Např. výše zmíněná zumba je velmi oblíbená a hlavně účinná. Když tančíte a zároveň formujete postavu, je to skvělé. Zumba je ale i zdrojem zábavy.

Jak vidíte, výživový poradce vám pomůže od různých civilizačních onemocnění. Nechte se jím proto vést a nezapomínejte, že to děláte pro sebe. Tudíž nešiďte jídelníček, hýbejte se a přiznejte vše, kde hřešíte. To je totiž správná cesta ke kýženému cíli, ať už se jedná o zhubnutí, zvýšení váhy, formování figury anebo třeba úpravy jídelníčku, aby vám neustále nekručelo v břiše. Správná životospráva má vliv nejen na fyzično, ale i psychiku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22917 (zdravotnimagazin.cz#9817)


Přidat komentář