Přehnané hubnutí

Rodina je základ a to je i v tomto případě pravidlem. Každý extrém škodí. Prostředí, kde se stále jí je stejně špatnou základnou, jako vzor matky, která mluví pouze o zdravé výživě a drží všemožné diety.

Nebezpečné hubnutí

Vyzáblé topmodelky na Vás mhouří oči z každého časopisu, vy se do jejich světa prostě "nevejdete". Chcete každopádně zhubnout. Určujete si stále přísnější diety, a navíc neobvykle přidáváte na fyzické zátěži. Na krátkou chvíli Vás uspokojí pocit, že jste překonala sama sebe. Po čase sáhnete po drastičtější metodě – projímadle, zvracení.

Účinek je ale úplně opačný. Zvracení vede naopak k přejídání a zvyšování potřeby energie. Tělo si za tak krátký čas stihne přebrat jen asi půlku potřebné energie z jídla. Nenechte si vtloukat do hlavy nesmyslnou teorii – čím hubenější, tím lepší. Nejdůležitější je, aby Vaše tělo bylo zdravé a svěží. Jestli při tom váží o pár kilo víc než byste chtěla, je to jen dobře. Uvědomte si, že většinu hubených modelek stojí jejich postava velké množství odpírání a zdravotních problémů.

Důležitá je rodina

Rodina je základ a to je i v tomto případě pravidlem. Každý extrém škodí. Prostředí, kde se stále jí je stejně špatnou základnou, jako vzor matky, která mluví pouze o zdravé výživě a drží všemožné diety. Adeptkami pro problémy s váhou jsou také ambiciózní ženy – workholičky, které přes práci zapomínají na jídlo. Smutný je také fakt, že věková hranice dívek s tímto onemocněním stále klesá.

Dnešní svět je v postoji k hubnutí poněkud zvrácený. V americké teleshow pro mladé jednu ze soutěžících označili za tlustou - a to měla přes boky necelých 90 centimetrů.

Co by se mělo znát

• Mentální anorexie - porucha, pro kterou je typické úmyslné snižování tělesné hmotnosti. Anorektičky odmítají jídlo, protože nechtějí jíst, i když to popírají a uvádějí různé důvody, proč jíst nemohou. Zvykají si na snížený příjem energie, prázdný talíř i žaludek. Snadno se cítí přejedené. Jsou nekritické k velikosti porcí i ke svému tělu. Jejich hmotnost je alespoň o 15 % nižší, než by měla být vzhledem k jejich věku a výšce.

• Mentální bulimie - je porucha charakterizovaná opakovanými záchvaty přejídání spojenými s přehnanou a ohrožující kontrolou váhy. Bulimičky se nutí do zvracení, berou projímadla nebo drží hladovky.

• BMI - Body Mass Index - Hmotnost v kilogramech se vydělí výškou v metrech umocněnou dvěma. Například člověk, který měří 170 cm a váží 100 kg, bude svůj BMI počítat takto: BMI = 100 kg/ (1,70 m x 1,70 m) = 34,6.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22404 (zdravotnimagazin.cz#7004)


Přidat komentář