Víkendová detoxikační kúra

Víkendová kúra je ideálním detoxikačním plánem pro zaneprázdněné lidi, kteří si mohou pro sebe najít volno jen o víkendu, ale než začnete, je dobré alespoň částečně očistit tělo od chemikálií.

Džusy

Džusy jsou klíčovou součástí víkendové kúry. Pročišťují tělo a díky bohatému obsahu minerálních látek, vitaminů a jiných důležitých živin jsou skvělými pomocníky při detoxikačním „úklidu”.

Víkendová kúra

Víkendová kúra je ideálním detoxikačním plánem pro zaneprázdněné lidi, kteří si mohou pro sebe najít volno jen o víkendu, ale než začnete, je dobré alespoň částečně očistit tělo od chemikálií. Budete-li víkendovou kúru opakovat každý víkend po dobu 1-2 měsíců a mezitím dodržovat udržovací program, dosáhnete za čas stejných výsledků jako u delšího detoxikačního programu.

Zapojte mixéry a odšťavovače

Džusy jsou důležitou součástí víkendové kúry, protože poskytují tělu vydatné povzbuzení ve formě kvalitních minerálních látek a vitaminů. Nejlepší je použít organicky pěstované ovoce a zeleninu, ale není-li to možné, důkladně suroviny omyjte a oloupejte, případně odstraňte vnější listy.

Zeleninová šťáva

Zeleninová šťáva je vynikající pročišťovací prostředek a ideální způsob, jak získat to nejlepší z velkého množství zeleniny ve formě tekutiny. Abyste si připravili co nejchutnější šťávu, zkuste experimentovat s různými poměry zeleniny a dodržujte pokyny u odšťavovače. Pokud má zeleninová šťáva příliš výraznou chuť, můžete ji naředit vodou.

Ovocné džusy?

Zápornou stránkou odšťavování je ztráta cenných vláknin, což znamená, že cukry se pak mnohem rychleji vstřebávají a způsobují výkyvy hladiny cukru v krvi. Proto do víkendové kúry nejsou zahrnuty ovocné džusy. Dokonce i některé zeleninové šťávy, např. mrkvová nebo z červené řepy, obsahují cukr, takže pokud trpíte na kandidózu, měli byste je míchat s jinými druhy zeleninových šťáv. Pokud pijete džusy každý den, neměli byste vynechat ani normální ovoce a zeleninu.

Víkendová kúra

V pátek budete muset nakoupit zásoby na víkend, včetně kartáčku na pokožku, masážních a aromaterapeutických olejů, pokud je ještě doma nemáte. Během víkendu budete jíst hodně ovoce a zeleniny - syrové nebo krátce povařené a pít zeleninové šťávy.

Ingredience

  • 1/2 -1 kg ovoce: vyberte si své oblíbené kromě banánů.
  • 3-4 kg salátové a jiné zeleniny. Na šťávy se bude hodit mrkev, červená řepa, celer a listová zelenina, např. hořčičné výhonky, hlávkový salát, zelí a špenát.
  • Zásoby čerstvých zelených bylinek.
  • Neperlivá minerální voda nebo nový filtr na vodu.

Dietní kúru začíná už v pátek večer

Kolem šesté si dejte lehkou večeři. Vyberte si salát s olivovým olejem a citrónovou šťávou, nebo lehce povařenou zeleninu. Jako přílohu pečený brambor, hnědou rýži nebo jáhly. Posypte čerstvými bylinkami. Jako dezert si dejte ovoce s jogurtem. Uvolněte se při masáži, dejte si koupel nebo sprchu a jděte brzy spát.

Odstranění toxinů v sobotu

Poté, co si po probuzení dáte jednu či dvě sklenice teplé nebo studené vody, dopřejte si ještě pár minut relaxace. Vodu můžete dochutit několika plátky chemicky neošetřeného citronu nebo limetky, nebo několika kapkami jejich šťávy, pokud se vám nepodařilo koupit organicky pěstované ovoce. Pak si kartáčkem promasírujte pokožku nebo si dejte uvolňující lázeň či sprchu. Oblečte si pohodlné, volnější oblečení: raději teplé, pokud máte pocit chladu. Zacvičte si několik protahovacích cviků nebo jógu. Není-li venku zima, cvičte při otevřném okně nebo venku na zahradě. K snídani vypijte sklenici zeleninové šťávy. Chutná-li příliš výrazně, nařeďte ji vodou.

Dopoledne co nejvíce relaxujte. Čtěte si, poslouchejte hudbu, věnujte se tiché zálibě a vypijte alespoň jednu sklenici vody, do které si můžete přidat šťávu z citronu nebo limetky. Dopoledne je vhodná doba na meditaci nebo relaxační cvičení. K obědu vypijte sklenici zeleninové šťávy a pak si vyrazte nejméně na půl hodinky na pomalou procházku.

Odpoledne vypijte více vody než dopoledne, ale pokud je vám zima, raději si připravte zázvorový nebo skořicový nápoj pro zahřátí. Pak odpočívejte a dejte si masáž.

K večeři snězte nejméně čtyři druhy zeleniny, buď jako salát nebo lehce podušenou, s domácí zálivkou. Přidejte velkou hrst pokrájených zelených bylinek. Během večera vypijte ještě trochu vody. Před ulehnutím do postele si promasírujte kartáčkem pokožku a udělejte si zábal nebo jinou hydroterapeutickou kúru.

Odstranění toxinů i v neděle

V neděli dodržujte stejný režim jako v sobotu, ale navíc snězte odpoledne jeden či dva kousky ovoce. K večeři můžete ještě navíc porci hnědé rýže, prosa nebo jáhel. Jako lehký dezert si dejte jeden nebo dva kousky ovoce.

Pondělí - zakončení diety

Snídaní ve formě dvou či tří kousků ovoce a toastu s medem, nebo pyré z obilovin a ovoce se navrátíte pomalu k normální stravě. K obědu si dejte pečený brambor nebo porci hnědé rýže, jáhel či prosa, se salátem obsahujícím 30-60g semínek nebo čerstvě vyloupaných ořechů. Večer si dejte další salát nebo lehce povařenou zeleninu s hnědou rýží, jáhlami nebo prosem a rybu nebo biokuře. Jste-li vegetariáni, vyberte si tofu nebo proteinovou náhražku masa.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21762 (zdravotnimagazin.cz#5350)


Přidat komentář