Výživové poradenství a hubnutí - Opava

Chcete zhubnout? Nejste spokojení se vzhledem své postavy? Nebo se necítíte příliš dobře? Schází vám energie? Pokud vás trápí něco z výše uvedeného, máme pro vás tip na výživového poradce.

Proč nás trápí civilizační choroby?

Naši prapředkové občas umírali na takové namoci jako jsou tuberkulóza nebo záškrt, v dávnějších dobách třeba také na mor či choleru. Občas se stávalo, že lidé v dobách neúrody umírali i z hladu. To nás trápí přesně opačný problém. Potravy máme nadbytek a často bohužel neznáme svou míru, takže se pak přejídáme. Nakažlivé choroby se nám díky očkování a zvýšené hygieně podařilo téměř vymýtit, avšak bohužel nás trápí něco zcela jiného – v dnešní době stále více z nás trpí civilizačními chorobami, které si asi v největší míře způsobujeme právě nesprávnou výživou. Civilizační choroby, to jsou například stařecká cukrovka, tedy typ B, problémy s vysokým krevním tlakem, vysoký cholesterol, nadváha a obezita, únava a bolesti hlavy, rakovina tlustého střeva… Pokud začneme učit žít zdravěji teprve ve chvíli, kdy už jsme nemocní, taky je to dobré, ale mnohem lepší než léčba je prevence. Díky dostatečné a kvalitní prevenci se civilizačním chorobám můžeme zcela vyhnout a prožít tak celý život ve zdraví. A jak může taková prevence vypadat?

Zdravý životní styl

Nejlepší prevencí před civilizačními chorobami je zdravý životní styl. Takový zdravý životní styl znamená především jíst zdravě a v množství přiměřeném našim potřebám, mít dostatek pohybových aktivit a žít pokud možno klidný a radostný život bez stresu.

Zdravý životní styl

Pohybové aktivity a sport

Když mluvím o sportu, tak rozhodně nemám na mysli sledování sportu v televizi. Dlouhé koukání na sportovní přenosy v televizi vašemu tělu nic nedá. Pokud budete během sledování televize jíst chipsy, preclíky, chlebíčky a podobné laskominy, tak právě spíše naopak. Někteří lidé se považují za sportovce, a přitom paradoxně nikdy nesportovali, pouze sledují sport v televizi nebo na stadionech. Určitě je vám jasné, že pokud se chcete cítit lépe, musíte sportovat doopravdy, ne jen na gauči u televize. Pro každého z vás je vhodný především takový typ pohybu neboli sportu, který vás bude bavit. Nemá žádný smysl se nutit do něčeho, co nemáte rádi. Pokud chcete zhubnout a zvolíte si sport, který vás nebaví, který neděláte z radostí, pak u něj pravděpodobně vydržíte jen krátce a nakonec se stejně vrátíte do zajetých kolejí.

Pohybové aktivity a sport

Jakou pohybovou aktivitu si zvolit?

Pokud si však zvolíte sport, který vás bude bavit, budete sportovat, cvičit a hubnout z radostí. Nejenže to ocení vaše postava, ale také vaše** fyzická zdatnost** a kondice se bude rychle zlepšovat a zároveň budete dělat to, co vás baví a co vám dělá dobře, což bude mít skvělý vliv i na vaši náladu. Jaký sport nebo druh pohybu si vybrat? Můžete vyzkoušet třeba týmové sporty, jako fotbal, volejbal, basketbal nebo sporty, kde vašim jediným soupeřem bude vaše psychika – běhání nebo jízdu na kole. Hodně lidí však běhání nemá rádo, protože jim přijde příliš vysilující – v takovém případě vyzkoušejte svižnou chůzi nebo pěší turistiku. Pokud máte rádi vodu, výborným sportem je plavání, protože nezatěžuje klouby. A co třeba různé druhy cvičení jako například pilates, jóga, power jóga, spinning, aerobic, posilovna atd. Druhů sportů a pohybových aktivit je velké množství a snad každý si dokáže vybrat ten svůj. Pokud nevíte, několik aktivit si vyzkoušejte a časem si určitě nějakou oblíbíte.

Cvičení a zdravý životní styl

Dieta nebo zdravé stravování?

Dalším velmi důležitým předpokladem pro zdravý život a prevenci před civilizačními chorobami je zdravá strava v množství přiměřeném vašim potřebám. Důležité také je, aby byl příjem stravy během dne rovnoměrně rozložený, abyste nejedli pouze v jednu část dne a po zbytek dne hladověli. Pokud se však řekne zdravá strava, víte co si pod tím představit. Asi každý má na zdravou stravu trochu jiný pohled a názor. Někdo je více v obraze, někdo méně. Pokud jste už zkoušeli začít jíst zdravě, jak to dopadlo? Jak dlouho vám to vydrželo? Pokud vám to nevydrželo napořád, pak se s velkou pravděpodobností nejednalo o zdravou stravu, ale o jakousi dietu, kterou vám nejspíše někdo poradil, nebo jste si ji přečetl(a) v časopise. A pokud se po ukončení diety dostavil jo-jo efekt, pak je jasné, že o žádné zdravé stravování nešlo. Laické představy o zdravé stravě jsou bohužel velmi často dost zkreslené. Už jen to, když je někdo ochoten podstoupit nějakou jednostrannou dietu nebo drastické hladovky, svědčí o tom, že má na poli zdravé výživy velmi málo znalostí.

Dieta nebo zdravé stravování?

Správné informace vás dovedou k úspěchu

Pokud se i vy** snažíte zhubnout** a stále se vám to nedaří, nebo zhubnete vždy jen přechodně a po návratu k dřívějšímu stravování opět ztloustnete, pak je jasné, že váš postup není správný. V tomto jako ve všem platí jednoduchá rovnice, která zní „dostatek informací plus správné rozhodnutí rovná se úspěch“. V tomto konkrétním případě můžeme slovo „úspěch“ nahradit slovy „štíhlé a zdravé tělo“. Jenže nyní přichází na řadu otázka, kde sehnat informace, které vás k úspěchu dovedou. Pokud vaše předchozí pokusy o zeštíhlení byly marné nebo jen dočasně úspěšné, je jasné, že váš postup prostě nefunguje. Účinným řešením problému by tedy mělo být obrátit se na profesionála, který má dostatek zkušeností a znalostí na to, aby mohl váš problém efektivně vyřešit. Takovým profesionálem na poli zdravé výživy není nikdo jiný než výživový poradce.

Štíhlá linie

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23152 (zdravotnimagazin.cz#10324)


Přidat komentář