Výživové poradenství a zdravý životní styl

Trápí Vás nadváha a již jste unaveni stálým odříkáním a neustálými jo-jo efekty? Jste sportovec, který potřebuje zvýšit kondici, energii nebo nedosahuje výsledků, kterých by si přál?

Chcete vytvarovat tělo po mateřské dovolené nebo se jen zajímáte o vyváženou stravu a o to, jak žít vitálněji a hlídat si prevenci do budoucna? Využijte nutričního poradce, který Vám upraví stravovací návyky a povede Vás krok za krokem k lepším výsledkům!

Zdravý životní styl

Je prokázáno, že náš životní styl ovlivňuje až z 80 procent naše zdraví, proto jej v žádném případě nepodceňujte. Životní styl v sobě zahrnuje velké množství různých prvků, které v konečném důsledku odráží způsob vašeho života. Jedná se zejména o složení a kombinaci stravy, o tělesný pohyb, jak moc se stresujete, spánek a mnoho dalšího. Nějaký univerzální návod na zdravý životní styl neexistuje, protože je třeba brát v potaz potřeby a možnosti každého člověka, dále fyzický a psychický stav, věk, zdravotní problémy apod. Jak je již výše nastíněno, mezi základní pilíře zdravého životního stylu patří vhodná kombinace vyvážené stravy s dostatečným množstvím vitamínů, bílkovin a vlákniny. Při sestavování vhodného jídelníčku je nutné dohlížet na kvalitu, vyváženost a pestrost stravy. Zdravá a vyvážená strava nemá nic společného s drastickými a nezdravými dietami.  Jestliže máte problémy s váhou nebo nějaké zdravotní problémy, je vhodné navštívit odborníka, který se zabývá výživovým poradenstvím a který je schopen vám sestavit jídelníček přesně na míru.

Výživové poradenství a zdravý životní styl

Jak je již výše uvedeno, pokud chcete zhubnout a změnit svůj jídelníček, potažmo životní styl, nabízí se zde možnost využít služeb odborného poradce. Mezi takové odborníky, jež se zabývají výživovým poradenstvím a zdravým životním stylem, patří také paní Hana Zemanová. Paní Zemanová nabízí pro své klienty konzultace se sestavením ideálního výživového programu. Pracuje jak v okolí svého centra, tak i po celé České republice a poskytuje také konzultace po telefonu. Během asi hodinové konzultace se vám prostřednictvím speciálního přístroje - zde je podstatné zmínit důležitost sledování vnitřního, tj. viscerálního tuku - změří množství  útrobního (viscerálního) tuku, což je možné zjistit pouze na speciální váze bioimpedanční metodou. Podle nejnovějších výzkumů je dokázáno, že rizika velkého množství tuku usazeného v těle nemusí být spojená pouze s představou o obézním člověku, ale ohrožení spadá i na lidi s  "normální" hmotností. I zdánlivě štíhlý člověk v sobě může mít tolik tuku, až je to životu nebezpečné. Tento tuk se vyskytuje kolem vnitřních orgánů i přímo v nich. Jeho nadbytek může vést k závažným chronickým onemocněním (cukrovka,infarkt,mozková mrtvice). Změřením množství tuků a svalové hmoty tedy zjistíme, zda máte v pořádku kosti, jaká je vaše fyzická kondice -  Na základě zjištěných poznatků vám bude přímo na tělo sestaven jídelníček a pitný režim.

Kdo je výživový poradce

Výživového poradce je možné do jisté míry označit za dietologa. Jedná se o odborníka, který nabízí poradenství v oblasti správného stravování a stravovacích návyků. Je to vlastně tzv. osobní kouč v oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Výživový poradce radí svým klientům jak změnit jejich zavedené stravovací návyky, jak po nutriční stránce, tak i po stránce praktické a technické.  Výživový poradce má ke každému individuální přístup, dokáže klienta psychicky podpořit v jeho úsilí a co nejvíce mu usnadnit změnu životního stylu. Takový poradce by měl nejdřív podrobně zhodnotit a prozkoumat váš dosavadní způsob stravování a navrhnout ideální postup změn. Výživový poradce pomáhá nejen při shazování váhy, ale také při nabírání svalové hmoty.

Co můžete od výživového poradce čekat a jak probíhá konzultace

Před samotným sestavením optimálního jídelníčku by měl výživový poradce především zhodnotit váš dosavadní způsob stravování a navrhnout v něm ideální změny. Výživový poradce sestaví ideální, na míru šitý, jídelníček, který je vytvořen například pro redukci váhy nebo naopak pro nabírání svalové hmoty. Při sestavování jídelníčku se bere v potaz také fyzická aktivita klienta, zda je vegetarián a v neposlední řadě zda netrpí nějakým onemocněním, například cukrovkou či alergií. Jestliže patříte například mezi aktivní sportovce s velkým výdeje energie, doporučí vám výživový poradce také vhodné doplňky stravy a suplementy. Během konzultace probírá výživový poradce s vámi váš zdravotní stav, životní styl, současné stravování a také vaše časové možnosti, zda jste schopni si sami vařit apod. Kromě stravování vám také výživový poradce doporučí další změny v dosavadním životním stylu, například vhodné sportovní aktivity, případně vám doporučí spolupráci s dalšími odborníky. Většinou po první konzultaci následuje po 14ti dnech další sezení, kde se případně upraví sestavený jídelníček. Po vzájemné dohodě pak následují další konzultace, které povedou ke zdárné změně a k dosažení kýženého výsledku.

Co patří mezi základní zásady zdravého životního stylu

Za hlavní zásadu zdravého životního stylu lze jednoznačně označit nekouření a samozřejmě zdravou výživu, která je pestrá, vyvážená a v přiměřeném množství. Ke zdravému životnímu stylu patří v každém případě vysoká pohybová aktivita a také malá konzumace alkoholu. Součástí zdravého životního stylu, který má také vliv na naše zdraví a psychiku, je v neposlední řadě dostatek spánku. Pokud je to možné, je určitě dobré se vyvarovat působení škodlivých látek a jiných rizikových faktorů. Na zdraví má také velký vliv optimistický pohled na svět a radost ze života, s čímž souvisí, že není špatné si sám čas od času udělat nějakou radost.

Hubnutí pomocí změny životního stylu

Jak je v článku již zmíněno, většina drastických diet není přinejmenším pro člověka zdravá, v některých případech může být taková dieta i nebezpečná. Navíc většina nesmyslných diet končí tzv. jojo efektem, kdy po ukončení takové diety se opět kila rychle naberou zpět. Změna životního stylu se změnou jídelníčku a stravovacích návyků přinese nejen snížení váhy, ale také formování postavy s trvalým efektem, jestliže si tedy na takovou změnu navyknete a zůstanete mu věrni. Výživový poradce společně s dalšími odborníky vám navrhne ideální program přímo na tělo, díky čemuž nejen shodíte přebytečné kilogramy, ale také zpevníte postavu. Jestliže například chodíte pravidelně cvičit a i tak se nemůžete zbavit bříška, zaměří se poradce především na výživu a její ideální kombinaci s pohybem, a naopak. Díky nenásilné změně stravovacích návyků, společně s vhodným sportem, se nebudete trápit hlady a i přesto budou vaše kila pozvolně ubývat bez nežádoucího jojo efektu.

Co s sebou přináší konzumace nesprávné stravy

Pokud patříte mezi konzumenty příliš tučného jídla, jídla s vysokým obsahem konzervantů a jiných chemických látek, sladkostí, fast-foodu apod., můžete si být jisti, že takové jídlo přináší do vašeho organismu velké množství odpadu, metabolitů a dokonce i toxických látek. Takové nežádoucí látky mají obrovský vliv na naše zdraví. Díky nesprávné stravě je větší výskyt srdečně cévních onemocnění, alergií, různých metabolických onemocnění, autoimunitních onemocnění a mnoho dalšího. Není tajemstvím, že konzumace tučné a nezdravé stravy, společně s nadváhou významně zkracuje věk. Je prokázané, že lidé s nadváhou větší jak 15 kg umírají dokonce až o deset let dříve. Obezita je z převážné části způsobena přejídáním.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23115 (zdravotnimagazin.cz#10284)


Přidat komentář