Žlučníková dieta

Žlučník je orgán, který vypudí žluč, jestliže přijmeme nevhodné (nejčastěji tučné) jídlo. Jeho hlavním úkolem je rozmělňovat tuky a tím napomáhat jejich trávení. Ke vzniku žlučníkových kamenů dochází, jestliže jíme nepravidelně...

Tučné jídlo?

Žlučník je orgán, který vypudí žluč, jestliže přijmeme nevhodné (nejčastěji tučné) jídlo. Jeho hlavním úkolem je rozmělňovat tuky a tím napomáhat jejich trávení. Ke vzniku žlučníkových kamenů dochází, jestliže jíme nepravidelně, přejídáme se nebo naopak držíme drastické diety.

Žlučníková dieta

Žlučníková dieta je omezení v jídelníčku při žlučníkových potížích. Zejména se jedná o žlučníkové záchvaty, žlučníkové kameny a operace žlučníku. Žlučníkovou dietou můžete své potíže výrazně zmírnit.

Je-li to právě žlučník, co vás pobolívá, zjistěte v článku, kterému jsme se nedávno věnovali.

Žlučníkové potíže

Žlučníková dieta je základem léčby žlučníkových potíží. Při úpravě životosprávy je třeba dodržovat především pravidelnost v jídle, menší porce a dostatečný příjem tekutin. Na žlučníkové potíže má vliv i psychika, proto bychom se neměli zbytečně rozčilovat. Nejdůležitější je maximálně omezit příjem tuků a úplně vyloučit grilovaná, smažená a kořeněná jídla.

Zakázané potraviny

Ve žlučníkové dietě jsou velmi riziková, a proto zakázaná, tučná jídla, ořechy, čokoláda, zrnková káva, ostré koření a alkohol, zejména destiláty.

Obsah žlučníkové diety

Ideální žlučníková dieta obsahuje málo tuku a ostrého koření. Jídlo je upravováno vařením nebo dušením. Vyloučena je slanina a tučná jídla. Z uzenin je povolena šunka, maso pouze bílé (krůta, králík, rybí filé apod.) a máslo rostlinné.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21998 (zdravotnimagazin.cz#5889)


Přidat komentář