Zorientujte se podle obalu

Při dietě bychom měli spotřebu tuků omezit, ne však zcela vyloučit. Jsou nezbytné ke vstřebávání důležitých vitamínů v těle. Energetická hodnota 1g tuku činí 38,4 kJ. Z celkového množství přijímané energie za den by tuky měly tvořit maximálně 30 %.

Jak zhubnout

Pokud chcete zhubnout, je důležité, abyste byl váš výdej energie větší než příjem.
Člověk nemá přehled, co všechno za celý den sní a kolik kalorií obsahuje která potravina. Proto by jsme si měli informací na obalech více všímat. Sáhnete bez přemýšlení po své oblíbené müsli tyčince? A co když leží hned vedle tyčinka mnohem výživnější?

Omezit tuky

Při dietě bychom měli spotřebu tuků omezit, ne však zcela vyloučit. Jsou nezbytné ke vstřebávání důležitých vitamínů v těle. Energetická hodnota 1g tuku činí 38,4 kJ. Z celkového množství přijímané energie za den by tuky měly tvořit maximálně 30 %. Tuky se skrývají i v mléce a mléčných výrobcích, takže pozor na ně! Dejte přednost tukům rostlinným před živočišnými a svou dietu neohrozíte.

Snížit hladinu cukrů (sacharidů)

Sacharidy jsou také nezbytnou součástí jídelníčku, avšak jejich podíl v celkovém denním příjmu by neměl být vyšší než 50%. Energetická hodnota 1 g sacharidu je 16,9 kJ. Cukry najdete prakticky všude: mléčný cukr v mléce (laktóza), ovocný v ovoci (fruktóza), škrob v bramborách, luštěninách, rýži, obilovinách, mouce a moučných výrobcích.

Zvýšit příjem bílkovin

Bílkoviny mají dlouhodobě sytící schopnost a jsou pro dietu nezbytné. Měly by tvořit 25 % - 30 % celkového energetického příjmu. Energetická hodnota 1 g bílkovin je 17 kJ. Bílkoviny najdete v mase, mléce, mléčných výrobcích, vejcích a luštěninách. Snažte se do svého jídelníčku zařazovat potraviny s velkým podílem bílkovin, ale nízkým obsahem tuku.

Dostatek vláknin

Vlakniny se nachází v ovoci, celozrnném pečivu, v jogurtu. Protože vyvolává pocit sytosti, je pro dietu důležitá. Navíc podporuje činnost střev a je prevencí proti zácpě. Denní doporučená dávka je 30 g.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22308 (zdravotnimagazin.cz#6791)


Přidat komentář