Bowenova masáž - Brno

Každý potřebuje odpočinek a masáže nebo další lázeňské procedury jsou jednou ze skvělých možností jak zrelaxovat tělo i mysl. Jaké jsou nejčastější a nejoblíbenější masáže vůbec? Vybrat si můžete z neuvěřitelného množství, zde je několik příkladů.

Historie masáží

Slovo masáž je odvozeno z francouzského message, avšak nejhlubší základ je nejspíše v arabském slově mas, které v překladu znamená tříti nebo hnísti. Už lidé v dávných dobách věděli, že bolest zmizí z těla rychleji, když se bude třít a prohřívat. Asi nás nepřekvapí, že mezi s prvními písemnými dokumenty, kde se o masáži píše, je papyrus ze starého Egypta. I zde je o masáži psáno jako o ozdravné léčebné proceduře. Výjimkou není ani Čína, Řecko Babylon. V Římě se tato technika využívala například pro přípravu gladiátorů na zápasy a rozeznávaly se již některé druhy masáží. Jeden druh připravoval zápasníky na zápas a byl cílený na odstranění únavy, další typ se používal pro urychlení regeneraci a hojení ran. V Číně se masáže kombinovaly již tehdy s akupresurou nebo akupunkturou.**
**

Co je Bowenova masáž?

BMT technika patří mezi holistické metody, to znamená, že lidské tělo je zde vnímáno jako celek. Technika B.M.T byla inspirovaná a je nazvána podle prací Tomase Bowena. Bowenovu masáž můžeme popsat jako práci s měkkou tkání, to znamená svaly, šlachy a fascie. Skládá se ze sérií jednotlivých** pohybů** přes přesně definované body lidského těla. Právě tento pohyb je jedinečný – zkušený masér svými prsty nebo palci pohybuje kůží přes sval, úpon či šlachu speciálním pohybem. Poté masér poté vyvine tlak, a po krátké čekací době, stále pod stejným tlakem sklouzne s kůží zpět.

 

Jak B.M.T masáž pomáhá?

Technika B.M.T. se zabývá nejen kontrakcemi ve svalech, ale i ve svalové fascii. Hluboká fascie umožňuje pohyb svalů. Má podpůrnou a stabilizační funkci a napomáhá udržení rovnováhy. Fascie také usnadňuje lymfatický a krevní oběh. Z toho vyplývá, že pokud kontrakce fascie dokážou produkovat dysfunkce dalších struktur (vnitřních orgánů, kloubů, apod.), může uvolnění takové kontrakce pomocí BMT masáže vést k obnovení funkčnosti příslušné struktury. B.M.T. – Bowenova masáž vede k uvolnění na několika úrovních těla, a to jak povrchových, tak i vnitřních. Současně vede k přímému nebo nepřímému ovlivnění vnitřních orgánů, takže dochází k celkovému zlepšení zdravotního stavu.

Masáž by měla být vnímána jako** prostředek pro uvolnění, odstranění stresu a bolesti**. Pokud je provedena kvalitně, navozuje dobrou náladu, povzbuzuje energii a zotavuje náš organismus. Masáž vyvolává fyzické a psychické změny, tudíž působí na naše tělo komplexně. Je to jeden z oblíbených prostředků, který je často využíván i během jiných léčebných postupů pro rychlejší regeneraci. Masáž se dá považovat sama za léčebnou metodu, která je vynikající v mnoha ohledech. Pro představu se podíváme na některé druhy a účinky masáží.


Klasická masáž

Je asi nejvíce využívaným druhem masáže. Její hlavní výhodou je, že působí prakticky okamžitě. Aby byla masáž provedena kvalitně, měl by masér přihlížet ke každému člověku individuálně. V případě potřeby klienta volí například jemnější a šetrnější hmaty (v případě různých onemocnění) nebo naopak působí razantněji (v případě nahromaděných únavových látek). Během klasické masáže tak dochází nejen k odstranění ztuhlosti, bolesti nebo ochablosti, ale také k podpoře tělesné i duševní regeneraci klienta. Je ideální na uvolnění ztuhlé šíje, krku, při bolestech pod lopatkou, vhodná pro regeneraci nohou a rukou.

 

Relaxační masáž

Relaxační masáže jsou příjemným osobním prožitkem, zároveň dodávají tělu tak potřebnou energii, která je násobena aplikací masážních přírodních olejů, lisovaných z léčivých bylin za studena. Tyto masáže přinášejí potěchu nejen v podobě jemných a důkladných doteků, na své si přijde i celá naše smyslová soustava. Ohleduplné a přitom přesně mířené doteky maséra a éterické oleje z bylin, dokáží obnovit ztracenou energii, nastolit životní rovnováhu a radost ze života.** **

**
**

Baňkování

Baňkování je jednou z léčebných metod čínského lékařství.Baňkování používali i ve starověkém Řecku.Patří k vůbec nejstarším léčebným metodám.Pomocí baňkování lze z těla odplavit všechny nečistoty.Metoda baňkování způsobuje intenzivní prokrvení,pročišťuje krev a zlepšuje krevní oběh.Při masáží baňkováním se uvolňují svaly a bolest odeznívá.Baňkování lze aplikovat i na kloub postižený otokem s vynikajícím účinkem.Dnešním pomocníkem při baňkování jsou koule ze skla, v nichž se pomocí hořícího smotku vytvoří podtlak,zapálí se a pak se přiloží k hrdlu baňky, která se drží dnem vzhůru. Teplem se vzduch uvnitř rozpíná a trochu ho unikne. Poté se baňka hrdlem dolů přiloží k pacientově kůži. Díky podtlaku se baňka přisaje a vtáhne kůži dovnitř, kůže potom zčervená - to je dáno silnějším prokrvením.

Medová masáž

Medová masáž pomáhá při stresu, chronických nemocech, důsledcích nezdravého životního stylu a proti stárnutí pleti. Při masáži medem dochází nejen k čištění pórů, ale také k důkladnému prokrvení pokožky. Léčivá síla včelího medu působí pokožkou přímo na organizmus. Svým detoxikačním účinkem osvobozuje medová masáž celé tělo od usazenin, které se v průběhu let nahromadily z životního prostředí, potravin a léků.Zjevné jsou její pozitivní účinky na stárnoucí a nečistou aknózní pleť. Med má silné detoxikační účinky a působí proti choroboplodným zárodkům. Kromě výborných účinků na pleť medová masáž zároveň silně oživuje celý organizmus. Je proto vhodná také při vyčerpání a slabosti v důsledku stresu, onemocnění, při napětích, nervových poruchách a stavech neklidu.

medová masáž

Kompenzační cvičení

Kompenzační cvičení jsou taková cvičení, která nám umožní právě cíleným pohybem např. doma v pokoji specifickými cviky pomoci od bolesti. Vždy záleží na Vás. Kolik síly do cvičení dáte, tolik se Vám vrátí. Spolu s cvičením fyzické stránky je také dobré podpořit citovou stránku a to jak u žen tak mužů.Fyzická cvičení, která slouží k vyvážení těla, zahrnují cviky uvolňovací, protahovací a posilovací. K doplňění patří dechová, relaxační, vytrvalostní a rovnovážná.Úkolem uvolňovacích cvičení je uvolnit klouby a připravit je zahřátím pro náročnější pohyby. Zlepšuje se prokrvení a prohřátí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23050 (zdravotnimagazin.cz#10116)


Přidat komentář