Prostata a léčba prostaty

Doposud nikdo není schopen vysvětlit proč ke zvětšení prostaty dochází. S největší pravděpodobností jsou však příčinou hormonální vlivy, působení růstových faktorů a genetické předpoklady.

Co je to prostata?

Prostata je orgán pohlavního systému muže. Je podobná kaštanu, kde širší část je obrácena k močové trubici a zúžená část ke svalovému dnu pánve. Ve středu prostaty probíhá část močové trubice, která pokračuje přes svalové dno pánve do penisu. Prostata je tvořena řadou žlázek, které vytvářejí složky semenné tekutiny, což je potřebné k výživě spermií.

Léčba zvětšené prostaty

Závažnost problému s prostatou lze zjistit pomocí testu IPSS (Mezinárodní skóre prostatických problémů). Výsledek testu pomáhá lékaři určit jak dále postupovat s léčbou.

Zvětšení prostaty

Doposud nikdo není schopen vysvětlit proč ke zvětšení prostaty dochází. S největší pravděpodobností jsou však příčinou hormonální vlivy, působení růstových faktorů a genetické předpoklady. Ke zvětšení prostaty dochází během života u každého muže. Výjimku tvoří muži s poruchou přeměny testosteronu a muži kastrovaní.

Dvě složky zvětšení prostaty

Anatomická – útlak močové trubice zvětšenou žlázou

Příznaky:

 • Slabý proud moči
 • Bolest při močení
 • Obtížný start močení
 • Vznik zbytkové moče – nemocný musí jít v krátké době po močení znovu močit
 • Odkapávaní moče z plného měchýře po kapkách
 • Zástava moče

Dynamickou – změna v nervové regulaci močového měchýře

Příznaky:

 • Časté močení v noci
 • Přerušované močení
 • Močení v krátkém intervalu
 • Slabý proud
 • Náhlé močení, které je někdy provázeno únikem moči

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22687 (zdravotnimagazin.cz#7577)


Diskuze a zkušenosti

Jan CHvapil | 20.02.2011 10:57
Léčení zánětu prostaty-doktoři neléčí Mám dlouholetý chronický zánět prostaty-doktoři nejsou schopni a ani nechtějí tento problém léčit -pouze silnými antibiotiky a totálně mi zlikvidovali imunitu tím mě vznikali další nemoci.Pouze dělají PSA a byl jsem několikrát na biopsií a čekají až bude nález aby mohli řezat a dělat body.Obešel jsem urologie Litoměřice,urologie Praha ,Ke Karlovu,Plzeň,Ustí nad L. Krajská nemocnice nikdo tento problém nemá snahu řešit.. Prosím zdělte kdo by mně mohl vyléčit bez další likvidace zdraví. Zdělte na email: Hotelzlatyzajic@seznam.cz

milan | 18.03.2011 17:43
chronický zánét prostaty muj lekař radí abych podstoupil thermo terapií pracoviště je v Brně .je to i na internetu.problem je že to nehradí pojišťovna. zákrok stojí 26000 kč. tak se rozmýšlím.


Přidat komentář