Voda léčí

Vodoléčba působí blahodárně na podporu krevního oběhu, vyšování prokrvení, uvolňování křečovitě sevřeného svalstva, uvolňování nežádoucích krystalických usazenin v kloubech...

Historie vodoléčby

První zprávy o vodoléčbě sahají do období 1 500 let před naším letopočtem. Voda se užívala k léčení už ve Starém Egyptě. Řím se proslavil svými lázeňskými domy, které kromě léčby vodou nabízely i obveselení místními ženami. Zprávy o léčivém účinku vody se brzy rozkřikly do celého světa a zakrátko mělo své lázně snad každý stát. S léčbou se to zpočátku přehánělo. Ruští pacienti se například potili v parní lázni 15 dní nepřetržitě. Bylinkáři doporučovali přidávat do koupelí a obkladů léčivé rostliny a zábaly se tak staly hlavním způsobem léčby mnoha nemocí.

Metody léčby

Lidé neměli v minulosti žádné léky a vodu považovali za svatou. Jejich způsoby vodoléčby fungují dodnes. Dokazuje to i zařazení vodoléčby jako jedné z hlavních procedur všech lázní. Vy ale nemusíte jezdit do Karlovy Varů, abyste metody vodoléčby vyzkoušela na vlastní kůži. Předkládáme vám pár receptů, jak si tuto metodu vyzkoušet doma.

  • Koupel nohou

Teplá koupel nohou po dobu 15 až 30 minut pomáhá při bolestech nohou, při jejich únavě apod. Na jeden litr vody stačí lžíce soli nebo odvar z bylinek. Pokud vydržíte stát nohama ve studené vodě aspoň na jednu minutu, zlepšíte se krevní oběh, trávení, zmírníte svou nespavost a nervozitu.

  • Sedací koupel

Pomáhají při slabém žaludku, hemeroidech, zácpách a kolikách. Koupel by neměla být delší než 15 minut. Dělejte ji nejlépe z odvaru přesličky rolní nebo z dubové kůry.

  • Oční koupel

Jsou výborné při obtížích očí. Do teplého (ne horkého!) odvaru z heřmánku ponořte obličej, na 10 sekund otevřete oči, pak hlavu zvedněte a po chvíli akci opakujte. Koupel velmi posiluje oči.

  • Koupel hlavy

Pokud si budete hlavu na jednu minutu namáčet do studené vody, odstraníte bolesti hlavy. Příjemné a léčivé jsou i pětiminutové teplé koupele.

  • Koupel celého těla

Pokud se rochníte ve vaně, přidejte odvar z jakýchkoliv bylin. Nezapomínejte, že kůží odvádíte jedovaté látky třikrát více než dechem! Dochází tak k očistě organismu, k jejímu posílení a léčbě různých nemocí.

  • Solné koupele

Jsou tolik účinné proto, že působí hluboko pod kůží a působí tak na celkovou látkovou výměnu. Má příznivý vliv na celý organismus. Zvláště osvědčené jsou při léčbě revmatismu.

  • Obklady

Na těžko se hojící rány a boláky přikládejte obklady namáčené v odvaru přesličky rolní. Je na tyto typy neduhů nejúčinnější. Náhradou může být také měsíček nebo heřmánek.

  • Napařování

Vdechování par horkého odvaru z heřmánku nebo borovic odstraňuje obtíže horních i dolních cest dýchacích, zvláště pak rýmu, zánět průdušek i obyčejné nachlazení. Zmírňuje bolesti uší a uvolňuje v nich tlak.

  • Zázračný heřmánek

Heřmánek je výborný do všech druhů koupelí. Tato bylinka uklidňuje, odstraňuje křeče, snižuje nervozitu.

  • Všeléčící borovice

Odvar z borových větviček a šišek v koupeli má blahodárný účinek na srdce a nervy. Pomáhá při zánětech nervů, nespavosti, obrně, revmatizmu, bolestech kloubů, astmatu a plicních onemocněních. Je dobrá na posílení organismu po těžké nemoci.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22366 (zdravotnimagazin.cz#6931)


Přidat komentář