Co je inkontinence a její léčba

Příčiny inkontinence mohou být přechodné: infekce močových cest, těžký průběh porodu, těžká fyzická práce, nadměrná konzumace kofeinu, alkoholu nebo perlivých nápojů.....

Příčiny 

Příčiny inkontinence mohou být přechodné: infekce močových cest, těžký průběh porodu, těžká fyzická práce, nadměrná konzumace kofeinu, alkoholu nebo perlivých nápojů. Mezi příčiny trvalého rázu pak patří: oslabení svalů pánevního dna, oslabení svěrače močové trubice, zvýšení nebo snížení aktivity svaloviny močového měchýře, pokles hladiny některých hormonů, onemocnění nervové soustavy.

Léčení

Většinu příčin močové inkontinence lze naštěstí vyléčit. Aby byla inkontinence léčena správně, je třeba zjistit, o jaký typ inkontinence se jedná. Prvním krokem by proto měla být návštěva specialisty – urologa nebo urogynekologa.

 • Urgentní inkontinence

  Jedná se o náhlé nucení na močení, které postižený není schopen udržet. Trpí jí zejména starší lidé. Urgentní inkontinence se léčí medikamenty zklidňující činnost močového měchýře.

 • Stresová inkontinence

  Stresová inkontinence se projevuje úniky moči při kašli, smíchu, kýchání a podobných projevech, které zvyšují tlak v močovém měchýři. Tento druh inkontinence se léčí gymnastikou pánevního dna, v některých případech je možná operace.

 • Smíšená inkontinence

  Inkontinence stresová a urgentní zároveň je léčena medikamenty a regulována cvičením pro posílení svalů pánevního dna.

 • Reflexní inkontinence

  K reflexní inkontinenci dochází u nemocných, kteří si neuvědomují potřebu močit. Příčinou je onemocnění mozku nebo míchy.

Posílení pánevního dna

Základní metodou léčby inkontinence je speciální cvičení pro zesílení ochablého svalstva pánevního dna. Cviky jsou zaměřené především na vědomé stahování a uvolňování svěračů, které uzavírají močovou trubici. V podstatě stahujete svaly, kterými lze zastavit proud moči. Cviky jsou vhodné pro všechny typy inkontinence kromě inkontinence způsobené strukturálními změnami močové trubice.

Operativní zákrok

Nejnovější metodou léčby inkontinence je volná vaginální páska označována pod zkratkou TVT. Lékař voperuje ženě pásku tak, aby podepírala močovou trubici. Studie dokládá až 90% účinnost. Vaginální páska je vhodná zejména pro pacientky, jejichž svěrač močové trubice nefunguje vůbec.

Spolehlivá a nenápadná absorpce

Existuje naštěstí spousta pomůcek, které zajišťují spolehlivou a nenápadnou absorpci moči a odstraňují tak mnohé sociální a hygienické potíže. Vyrábějí se v různých formách a velikostech

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21815 (zdravotnimagazin.cz#5495)


Přidat komentář