Dětská obezita - dieta a léčba

Samozřejmě nejlepší prevencí dětské obezity je nemít obézního rodiče, jehož nezdravý způsob stravování a pasivní životní styl je nejčastější příčinou celého problému. Děti vždy napodobují chování svých rodičů, nechápou, že něco dělají špatně.

Jak bojovat s obezitou u dětí?

Boj s dětskou dietou je těžký, ne však nemožný. Dieta dítěte nikdy nesmí být tak striktní jako u dospělých. **Dítě musí dostávat dostatek živin nutných pro jeho růst a vývoj, nesmí mít pocit hladu a ani úbytek na váze by neměl být více než půl kilogramu za měsíc. **

Začněte řešit obezitu co nejdříve

Důležité je začít s léčbou dětské obezity co nejdříve. Čím později s dietním programem začnete, tím větší je riziko, že dítě zůstane obézní až do dospělosti. U malého dítěte lze stravovací návyky měnit snadněji, ještě je totiž nemá tolik zafixované.

Buďte dítěti příkladem

Samozřejmě nejlepší prevencí dětské obezity je nemít obézního rodiče, jehož nezdravý způsob stravování a pasivní životní styl je nejčastější příčinou celého problému. Děti vždy napodobují chování svých rodičů, nechápou, že něco dělají špatně. Trpíte-li nadváhou a chcete pomoci svému obéznímu dítěti zhubnout, výsledek bude nulový, jestliže se nezačnete jinak stravovat i vy. Buďte mu příkladem a zhubněte také!  - Zajistěte, aby se na léčbě obezity dítěte zúčastnila celá rodina. Zvláště prarodiče mají tendenci neustále děti odměňovat sladkostmi a domácími buchtami.

Jídelníček obézního dítěte

Hlavní zásadou je snížit množství cukru, zejména v sladkostech a limonádách a množství tuku (vyřaďte zejména smažená jídla, uzeniny, tučné maso, chipsy, koblihy a zmrzliny). Jídelníček by měl zahrnovat hodně ovoce, zeleniny, nízkotučných mléčných výrobků a celozrnného pečiva. Nezdravý tuk vyměňte za zdravý (rostlinné tuky a oleje). Nezapomeňte dítěti připravit každé ráno snídani, poskytovat mu dostatek tekutin (ne sladkých!), nejíst s ním u televize a rozdělit mu jídlo do pěti porcí denně.

Škatule, škatule, hejbejte se

Další nezbytnou součástí léčby obezity je dostatek pohybu. Nejvhodnější je chůze, jízda na kole nebo plavání. Hrajte s dítětem různé hry, které spojí pohyb a zábavu dohromady.

Úskalí dětské diety

Je samozřejmé, že dítě ihned změnu jídelníčku nepřijme – někdy je třeba nabídnout mu jej třeba i 6x. Jděte na to chytře – vykrájejte ovoce či zeleninu do tvaru panáčků, zvířátek či kytiček. Zapojte se do zdravějšího stravovacího režimu také. Pokud dítě sní místo kousku čokolády čokoládu celou, nekárejte jej. I když budou dodržovat jen některá pravidla hry, také zhubnou.

Hubněte pod dohledem odborníka

Nevíte si s obezitou svého dítěte rady? Nedaří se Vám změnit jeho stravovací návyky? Obraťte se na odborníky. V dietologické poradně poradí Vám i Vašemu dítěti, jak být ve svých snahách úspěšní.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21680 (zdravotnimagazin.cz#5116)


Diskuze a zkušenosti

david | 16.11.2008 20:21
jak mám zhubnout ? je mi 13 let měřím 162 cm a vážím 69 kg co mám dělat ??

veronika | 17.11.2008 07:13
Obezita Je mi 12 a měřím 155cm a vážím 58 je to normální?

lidka | 26.09.2012 13:35
Re: Dětská obezita - dieta a léčba memu vnukovi je 8let meri 143 a vazi 49kg co stim davky jidla se snazime snizit ale neni mozne ho donutit k pohybu ci sportu.

janhrčka | 16.04.2013 17:04
Re: Dětská obezita - dieta a léčba JEMI 20LET VAŽIM 83GILOGRAMU ALE NEVIMCOSTIM MAM DĚLAT

katka | 17.01.2015 18:16
Re: Dětská obezita - dieta a léčba Zdravím,mám dceru která má 145 cm a 49 kg . Chtěla bych jí změnit jídelníček,ale nevím jak! Poradíte mi? Děkuji

Lukáš | 18.01.2015 09:03
Re: Dětská obezita - dieta a léčba Dobrý den mame dceru 9 let važí 48 kg.Chtěli bychom ji udělat nějaky dietní jídelníček,ale nevime jaky.Prosím o radu.Děkuji

Helena | 15.12.2015 06:37
Dobry den mame mame syna kterymu je 8 a vszi 55 kg Mela bich prozbu o radu jaky jidelnicek dietni mam varit. Dekuji

jarda | 02.03.2016 20:22
dobry den syn 155cm váží 54kg hraje hokej 6krát v tydnu na lede plus sobota zápas nedaří se nám hnout s váhou dolu ba naopak poradte co stím dělat děkuji

julca | 25.06.2016 20:36
je mi 11 let a měřím 164 cm a vážím 45 kg . myslite si že to je normalni ??

Dr. | 27.06.2016 11:01
Milá Julčo, v 11 letech při tvé výšce a váze, se jedná o lehkou podváhu. Doporučuji přibrat minimálně 8 kg.


Přidat komentář