Dna - projevy a léčba

Akutní záchvat dny léčíme klidem na lůžku, dietou, podáváním dostatečného množství tekutin a léků. Léky ordinuje lékař (používají se nesteroidní antirevmatika, analgetika a colchicin). Nemocný by měl také upravit svoji váhu.

Co je to dna

Dna se projevuje jako akutní zánět kloubu, který se několikrát opakuje nebo přechází do chronického stadia. U části nemocných dochází k onemocnění ledvin a často se vyskytuje také společně s cukrovkou a obezitou a postihuje nejčastěji muže.

Příčiny dny

Primární příčiny

  • nedostatečné vylučování kyseliny močové ledvinami
  • **genetické faktory **
  • **nezdravá životospráva **

Sekundární příčiny

  • některá onemocnění jako je např. leukémie a renální selhání
  • některé léky - největší význam mají diuretika

Projevy dny - kloubního onemocnění

Dna se projevuje akutním zánětem kloubu, do kterého se ukládá velké množství krystalů kyseliny močové. Nejvíce je postižen palec na noze a koleno. Dna ovšem může napadnout i jiné klouby. Postižený kloub silně bolí, je zarudlý, oteklý a extrémně citlivý. Nemocný může trpět i zvýšenou teplotou, která je vyvolána akutním zánětem.

  • **Akutní záchvat dny nastupuje rychle a obvykle ráno. V prvních dnech nemocného sužuje silná bolest, která postupně mizí a onemocnění vstupuje do své chronické fáze.
    **
  • Chronická dna se vyznačuje tvorbou tuhých nebolestivých podkožních uzlů různých velikostí. Nejčastěji se vyskytují v okolí kloubu a chrupavek. Komplikací dny je postižení ledvin. Nejdříve se tvoří písek a kameny a v poslední fázi dochází až k ledvinnému selhání.

Léčba akutního záchvatu dny

Akutní záchvat dny léčíme klidem na lůžku, dietou, podáváním dostatečného množství tekutin a léků. Léky ordinuje lékař (používají se nesteroidní antirevmatika, analgetika a colchicin). Nemocný by měl také upravit svoji váhu. Přírodní léčba má své pevné místo při léčbě dny. Je doporučeno kombinovat přírodní a klasické postupy dohromady.

Prevence dny

Prevencí dny je dieta, která musí být striktně dodržena. Musíte se vyvarovat potravin, které obsahují velké množství purinů (vnitřnosti, maso a masové vývary, zvěřina, luštěniny i kakao) a měli byste výrazně omezit alkohol.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22642 (zdravotnimagazin.cz#7492)


Přidat komentář