Jak ošetřit popáleniny

Popáleniny jsou poranění vznikající působením vysokých teplot na povrchu těla. K možnému zranění můžete přijít buď spálením se na slunci, případě chemickým, elektrickým poškozením či ozářením.

Popálenina 1. stupně

  1. stupeň popálení je nejlehčí a taky se nelépe hojí. U tohoto typu popálení dochází k poškození vrchní vrstvy kůže. Místo, které je popálené, je zarudlé a mírně bolestivé. Po několika dnech se však kůže sloupne a zahojí.

Popálenina 2. stupně

Pokožka je při 2. stupni popálení zarudlá, oteklá a vytváří se na ní puchýře. V případě, že zabráníte infekci, nezůstanou na popáleném místě žádné následky a kůže se zhojí jako u popálenin 1. stupně.

Popálenina 3. stupně

  1. stupeň popálení je nejvážnějším možným stupněm. Jsou poškozeny všechny vrstvy kůže, která při popálení seškvaří a zuhelnatí.

Ošetření popálenin

  • Popálené místo hned zchlaďte proudem studené vody nebo ledem.
  • Na poraněné místo nikdy nedávejte sádlo, máslo ani ho nezasypávejte pudrem či moukou.
  • Jestliže si popálíte ruku, sundejte si prstýnky, protože dojde k otoku.
  • V případě, že člověku hoří oděv, tak se ho snažte co nejdříve uhasit, ale oděv nestrhávejte.
  • Popáleniny 1. stupně lékařskou pomoc nepotřebují. Ve Vaší lékárničce by však neměla chybět mast nebo gel na popáleniny a dezinfekční přípravky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22317 (zdravotnimagazin.cz#6820)


Diskuze a zkušenosti

jijkon | 10.06.2013 17:26
Re: Jak ošetřit popáleniny prosim vás máte přesnější instrukce o popáleninách?

David Machálek | 17.06.2013 11:26
Re: Jak ošetřit popáleniny Proboha, žádná popálenina se neošetřuje ledem!!! PS: pokud netušíte proč, vyndejte z mražáku kostku ledu a přiložte si jí na minutu na zdravou kůži. Po minutě uvidíte, jak vypadá popálenina I. stupně! A teď si představte, že to máte přiložit na popálenou pokožku... :-)

Šárka Nováková | 17.12.2014 17:35
Hezky stručné, ale taky pár \"hezkých\" nesmyslů Tento komerční článek, který se tváří jako odborný, je pěkně přehledný a stručný, obsahuje pár informací a taky pár hloupostí. Led přímo na popáleninu je samozřejmě nesmysl, viz komentář výše. Může být užitečný, ale jen pokud je mezi ním a ránou izolační vrstva textilie - jako \"suché chlazení\" především u puchýřů, které může voda rozmočit a tím ztížit hojení. Je lež, že popáleniny 1. stupně nepotřebují lékařskou pomoc. Záleží na rozsahu, při velkém postižení se na to i umírá. Vyhledat lékaře je rozhodně třeba s popáleninou velkou jako dlaň, podle okolností i menší. Autor si asi pod pojmem \"popáleniny 1 .stupně\" představuje známé lehké spálení od sluníčka, pak by to sedělo... Ale ta (odborná) terminologie funguje trochu jinak:-)


Přidat komentář