Kapavka - pohlavní nemoc

Zanedbaná kapavka - neléčená kapavka, vám může v budoucnu přivodit předčasný porod, mimoděložní těhotenství, časté potraty či úplnou neplodnost! Nákaza probíhá nejčastěji pohlavním stykem, análním stykem a také orálním sexem.

Kapavka

je bakteriální pohlavní nemocí. Může za ni bakterie gonokok, která napadá sliznici močové trubice, čípku, nosohltanu, konečníku, oční spojivky a vzácně i klouby.

Kapavka - příčina kapavky - jak se nakazí

Nákaza probíhá jako u většiny pohlavních nemocí. Nejčastěji pohlavním stykem, análním stykem a také orálním sexem. Ve velmi výjimečných případech i tím, že použijete cizí vlhkou žínku nebo ručník.

Příznaky kapavky

Prvním příznakem kapavky u žen je žlutozelený výtok, u mužů se objeví silné pálení při močení. Pokud se vám něco nezdá, nečekejte a navštivte svého gynekologa / urologa. Zvýšenou pozornost příznakům věnujte, pokud berete hormonální antikoncepci. Vědci totiž zjistili, že rozmnožení bakterie způsobující kapavku je ovlivňováno ženským hormonem estrogenem.

Inkubační doba kapavky

U kapavky je inkubační doba dva až osm dní.

Diagnostika kapavky

Lékaři nebo jiní zdravotníci obvykle používají 3 laboratorní techniky na diagnostiku kapavky:

  • barvicí vzorky přímo na bakterii
  • detekce bakteriálních genů
  • DNA v moči a růst bakterií v laboratórních kulturách.

Léčba kapavky

Pokud u vás gynekolog kapavku objeví, nasměřuje vás na dermatovenerologické oddělení. Tam vás budou léčit antibiotiky. Na léčení kapavky se nevztahuje nemocenská, takže počítejte s tím, že i při léčbě budete chodit normálně do práce. Následujících šest měsíců strávíte pod dohledem lékaře. Léčba kapavky není obtížná, mikrob je citlivý na celou řadu antibiotik a při některých léčených postupem stačí dokonce jediná injekce.

Doktoři obvykle předepisují 1 dávku jednoho z následujících antibiotik:

  • cefixim
  • ceftriaxon
  • ciprofloxacin
  • ofloxacin
  • levofloxacin
  • azitrox

Prevence kapavky

Prevencí je samozřejmě kondom. Pokud přecejen zhřešíte a po čase objevíte podivný výtok, neotálejte s návštěvou lékaře. Rozhodně se nesnažte léčit svépomocí.

Zanedbaná kapavka - neléčená kapavka

vám může v budoucnu přivodit předčasný porod, mimoděložní těhotenství, časté potraty či úplnou neplodnost!

Kapavka a zákon

Kapavka je onemocnění vyvolané bakterií Neisseria gonorrhoeae. Je to klasická pohlavní nemoc, která v ČR spadá pod zákon o pohlavních nemocech (důsledkem je např. povinná léčba nebo trestnost přenášení této choroby).

Kapavka může postihout i jiné orgány

jako je konečník nebo krční mandle - podle způsobu přenosu. Je-li neléčena, může se šířit i na vzdálené orgány, známý je např. kapavčitý zánět kolenního kloubu. Tyto komplikace jsou však v dnešní době velmi vzácné. U novorozence, pokud rodička má neléčenou kapavku, může způsobit zánět očních spojivek s následnou slepotou. Proto se po porodu pro jistotu všem norozencům oči dezinfikují (tzv. crédéizace, podle francouzského porodníka Crédého, který tuto metodu zavedl).

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22653 (zdravotnimagazin.cz#7512)


Diskuze a zkušenosti

čenda | 31.07.2014 22:10
Re: Kapavka - pohlavní nemoc mám silné bolesti v oblasti krční páteře, která směřuje do hlavy, může jít o gonokok nebo ne? děkuji

Tomáš | 01.09.2014 21:08
Re: Kapavka - pohlavní nemoc asi před čtyřmi měsíci jsem měl nechráněný styk, který se pravidelně opakoval... a od té doby občas pocituji pálení při močení, když ale přes den hodně piju necítím skoro nic... může jít o nějakou pohlavní nemoc?


Přidat komentář