Konec se žaludečníma potížema

Používá se oddenek galgánu. Účinnými látkami jsou galangol, silice a flakony s obsahem engenolu a galangolu. Látky obsažené v galgánu působí při špatném vylučování žluči, omezené sekreci žaludeční šťávy a při nechutenství.

Latinský název

Alpinia officinarum

Povědomí lidí

Galgán malý, indonéský zázvor, kalkán

Používaná část

Používá se oddenek galgánu. Účinnými látkami jsou galangol, silice a flakony s obsahem engenolu a galangolu.

Léčivé účinky

Látky obsažené v galgánu působí při špatném vylučování žluči, omezené sekreci žaludeční šťávy a při nechutenství.

Využití také v kuchyni

galgán je také kuchyňské koření? Chutná podobně jako zázvor a podporuje trávení tučných a těžkých jídel. Kromě toho je galgán součástí bylinného léku „Švédské kapky”.

Na co pomáhá

Galgánový čaj podporuje produkci žluče, žaludeční šťávy a posiluje chuť k jídlu. Kaše obsahující galgánový kořen pomáhá při neurotických srdečních potíží.

 

  • Galgánový čaj

    1 vrchovatou lžičku usušeného, rozřezaného oddenku galgánu zalijte 1 šálkem vroucí vody, nechejte asi 5 minut luhovat a sceďte. Pijte 2 – 3 šálky denně.

     

  • Galgánový med

    1 lžičku prášku z galgánu smíchejte s 1 lžičkou majoránkového prášku a 1 lžičkou prášku ze semena celeru. 200 g medu ohřejte ve vodní lázni a vmíchejte do něj bylinkovou směs. Užívejte ½ lžičky třikrát denně po dobu 4 – 6 týdnů. Na místo sušeného galgánu můžete použít také 2 lžíce čerstvě nasekaného galgánového kořene.

Co byste měli vědět!

Galgán podporuje menstruaci a může vyvolat předčasné krvácení nebo potrat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21676 (zdravotnimagazin.cz#5107)


Přidat komentář