Léčba chronické rýmy

Chronická rýma často vzniká častým přecházením akutní rýmy. Obyčejná rýma se pak mění v zánětlivé onemocnění nosní sliznice, projevující se neustále ucpaným nosem. Většinou je příčinou chronické rýmy soubor několika výše uvedených faktorů.

První příznaky chronické rýmy

Na vzniku chronické rýmy se mohou podílet opakované neléčené infekce, alergeny (hlavně prach a kouř), hormonální nerovnováha, poruchy imunity, poruchy ventilace nosní dutiny (např. při deformaci nosní přepážky) přítomnost chemikálií v ovzduší, suché teplo, dlouhodobé podávání některých léků aj.

Chronická rýma často vzniká častým přecházením akutní rýmy. Obyčejná rýma se pak mění v zánětlivé onemocnění nosní sliznice, projevující se neustále ucpaným nosem. Většinou je příčinou chronické rýmy soubor několika výše uvedených faktorů.

Rozdíl mezi chronickou a aktuální

O chronické rýmě mluvíme, jestliže trvá déle než dva měsíce. Řadí se zde také rýma alergická.

Vznik chronické rýmy

Vlivem zduření sliznic a zvýšené nosní sekrece dochází ke zhoršení čichu a chuti, ke zhoršení průchodnosti nosu. Postižený dýchá ústy, čímž dochází k vysychání sliznice hrtanu a k chrápání.

Léčení

Chronická rýma se léčí vyhýbání se příčin jejího vzniku. Pacient by se měl zaměřit na posílení imunity, vyhýbat se prachu a kouři, nepobývat v přetopených místnostech, kde je vzduch velmi suchý. Vhodný je pobyt v přírodě, dostatečné zvlhčování vzduchu a dutiny nosní (nosní spreje). V době zvýšené nemocnosti se doporučuje vyhýbat se větším seskupením lidí (hromadná doprava apod.).

Prevence

Hlavní prevencí chronické rýmy je doléčení akutní rýmy infekční. Jakmile vám začne téct z nosu, zvyšte příjem vitamínů, dopřejte si napařovací lázně a vyvarujte se pobytu v zakouřených místnostech.

Máte pocit, že Vám praskne hlava?

Pokud je váš noc ucpaný a smrkání je obtížné, může chronická rýma poukazovat na jiná onemocnění. Je-li sekret žlutozelený a trpíte bolestí hlavy, čela nebo čelisti, hlavně při smrkání, může jít o zánět vedlejších nosních dutin. Rýma, kterou doprovází bolest v uchu, je většinou příznakem zánětu středního ucha.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21825 (zdravotnimagazin.cz#5533)


Diskuze a zkušenosti

Kozelský Pavel | 11.08.2012 09:42
Re: Léčba chronické rýmy Jsem po zákroku RFTT - tvorbou jizev pod vlastní slniznicí se sliznice stáhne, zmenší plochu a tím se příznaky samy upraví. Nicméně jak sleduji diskuse je to jen další krok a platí pořekladlo : \"Lékař léčí, příroda uzdravuje\". V podstatě je mi doporučeno změnit region, zaměstnání a styl života. Je to hezké, ale tahle sranda něco stojí. Přitom by asi stačilo 2 x ročně lázně na 10 dní v čistém prostředí. Ale to si jako samoplátce může dovolit málokdo a s chystanými \"reformami\" to bude pouze sen pro 99 % pacientů nesplnitelný.

Mirka žilová | 13.10.2012 19:22
Re: Léčba chronické rýmy trpím na chronickou rýmu. podstoupila jsem odstranění mandlí nosních dvakrát, a pak 2 operace tzv.vypalování a pak druhou odstranění nosních lastur a vyrovnání přepážky nosní. nepomohlo.kdysi jsem užívala spreje jejž mě nepomohli . takže nyní si pomáham proplachování nosních dutin mořskou vodou v proplachovátku džata nétí.už nevím co by rýmu odstanilo . dekuji za veškerou radu.26 let


Přidat komentář