Lymská borelioza - příznaky a léčba

Lymská borelioza. Léčení se provádí antibiotiky (doxycyklin, amoxicilin, sumamed, erytromycin, ceftriaxon). Většinou jako první člověk dostane antibiotika Doxyhexal, který užívá 20 dní. K tomu ještě Olfen proti bolesti a zánětům a Lexaurin.

Lymská borelioza - která bakterie vyvolává lymskou boreliózu

Jedná se o gramnegativní, mikroaerofilní spirochetu ve tvaru tenké (0,2 m m), dlouhé (4-30 m m) spirály se čtyřmi až patnácti závity pravidelně vzdálenými 2,2 m m. Má 7 až 9 bičíků, které vystupují na konci těla z bazálních disků a obtáčejí buňku pod vnější stěnou. Její rozmnožovací cyklus trvá 17 hodin.

Lymská borelioza - bakterie Borrelli burgdorferi

Lymská borelióza je onemocnění vyvolané bakteriemi Borrelia burgdorferi. Je to bakterie patřící ke spirochetám, což jsou bakterie spirálovitého tvaru a patří mezi ně i původce syfilis a leptospirózy. Do povědomí lékařů se dostává koncem sedmdesátých let, kdy byla odhalena spojitost mezi její přítomností v organismu, záněty různých orgánů a předchozím stykem pacienta s jejím typickým přenašečem s klíštětem.

Lymská borelioza - souhrnná skupina Borrelia

burgdorferi se rozděluje do několika hlavních druhů (genospecies): Borrelia burgdorferi sensu stricto - zahrnuje většinu amerických izolátů, Borrelia afzelii, Borrelia garinii a Borrelia japonica. V České republice jsou nejčastěji izolovanými boreliemi Borrelia afzelii a Borrelia garinii. Všechny jmenované skupiny se dále rozčleňují na množství serotypů daných variabilitou hlavních antigenních determinant.

Mezi nejdůležitější antigeny patří bílkoviny vnější membrány (Outer Surface Proteins) OspA - F, flagelin (41 kDa) a proteiny o molekulových hmotnostech 14 kDa, 39 kDa, 66 kDa, 83 kDa a 93 kDa.

## Jak se přenáší lymská borelioza

Lymskou boreliozu přenášejí hlavně

 • Klíšťata (Ixodes ricinus)

  V menší míře potom i krev sající hmyz hlavně

 • Komáři
 • Blechy
 • Muchničky

Při sání klíště vypouští do krve látky

proti srážení krve a tím pádem také borrelie. Přítomnost borrelií byla prokázána také u asi 20 druhů dalších členovců. Jako zdroj původců pro přenašeče často slouží drobní volně žijící obratlovci. Z člověka na člověka je přenos možný jen z matky na potomky během nitroděložního vývoje.

## Lymská borelioza ohrožuje i psy

Pokud máte doma psa je možné, že se taky mohl nakazit boreliózou. Je to dokonce ještě pravděpodobnější, než že ji máte vy. Pes za svůj krátkej život pochytá daleko víc klíšťat než člověk. Jestli váš pes občas chodí po třech nohou a přitom nemá v pacce žádný trn, s nejvyšší pravděpodobností má boreliózu. Potom se můžete nakazit kousnoutím psí blechou.

### Psy je možno proti borelióze vakcinovat

V poslední době onemocnění boreliózou přibývá. Připisuje se to globálnímu oteplování, protože jsou mírnější zimy, a tak přežije více nakažených hlodavců a klíšťat.
## Jak se projevuje Lymská borelioza

Příznaky LB jsou různé. Někdy onemocnění probíhá bez příznaků, někdy se můžou vyskytovat jen některé, nebo tak mírné, že jim člověk ani nepřikládá význam. K jejich nástupu může přispět jiné infekční onemocnění, kdy je oslabená imunita.

Erythema migrans - červená skvrna i několik centimetrů velká, která se objevuje okolo místa přisátí za 14 dní až jeden měsíc. Někdy také zmizí a znovu se objeví i na jiném místě, než bylo klíště. Tato skvrna se také nemusí objevit vůbec.

## Stadia onemocnění lymskou boreliozou

pálení pokožky (připomíná, jako když někdo silou napíná kůži)

 • různé neurologické obtíže
 • tik, škubání ve svalech, mravenčení v končetinách
 • závratě
 • nepravidelný srdeční rytmus
 • srdeční úzkost
 • pocity jako při zasažení el. proudem
 • blikání za zavřenými víčky
 • bolesti zad (hlavně krční, mezi lopatkami, mezi ledvinami)
 • ochrnutí lícního nervu (hlavně u dětí)
 • bolesti ve svalech
 • bolesti kloubů
 • únava
 • poruchy vidění (zaostřování, dvojité vidění jako duchy na televizi)
 • keratitis -zánět rohovky (až ve 3.stadiu)
 • pískání v uších a bušení v uších
 • poškození jater, ledvin, srdce
 • zánět mozkových blan
 • různé jiné záněty

  Většinou prvně napadne nejvíce poškozený orgán (nervový systém, játra u alkoholika, klouby u starších lidí atd.).

Boreliový lymfocytom

který se vytvoří nejčastěji na uchu, nose, nebo prsní bradavce. Autoimunitní reakce - neustále se opakující záněty mohou vyvolat autoimunitní reakci. Jednou z nich je třeba artritida. Vzniká z často opakovaných slabších zánětů. Když má člověk nějaký silný zánět, tak jej imunitní systém ihned rozpozná a zmobilizuje se a původce zánětu zlikviduje. U těch slabších chronických, se pak imunitní systém splete a považuje za původce zánětu vlastní buňky, které potom začne ničit. Může tak způsobit nevratné poškození tkání. Autoimunitní reakce se léčí hormonálními přípravky.

Acrodermatitis

degenerace podkoží - nejdříve za jeden rok od infekce, ale i po několika letech od infekce (jeden z hlavních příznaků 3.stadia).

Proděláním lymské boreliózy nevzniká imunita proti borelióze. Je možné se znovu nakazit a onemocnět.

## Klíšťata - každé třetí až dvacáté přenáší onemocnění

Klíšťata patří mezi členovce. V ohniscích nákazy je infikováno přibližně každé třetí klíště, jinde pak každé dvacáté. Klíšťata se nejvíce vyskytují v trávě. Úplně nejvíc jich bývá na lesní cestě s vyšší trávou, na okraji lesa, na mýtině. Tam kde je podrost lesa zastíněn stromy se jich moc nevyskytuje. Nepadají ze stromů do hlavy, jak si někdo myslí. Proč by lozila tak vysoko, když kořist je dole. Klíště většinou číhá na konci stébla trávy s roztaženým prvním párem nohou, na kterých má záchytné háčky. Ty mu slouží k zachycení v srsti hostitele. Potom si na hostiteli najde nějaké více prokrvené místo a zavrtá do něj své sací ústrojí. To se skládá ze dvou makadel a sosáku, který má tvar harpuny se zpětnými háčky. Proto klíště drží v kůži tak pevně.

## Klíšťata - odstranění

Jeho odstranění se má provést co nejdříve. Provede se uchopením klíštěte u hlavičky nikoli u zadečku (vymáčkli byste obsah jeho žaludku do ranky i s borreliemi) pinzetou a kýváním do stran jej uvolněte, nebo jej v nouzi seškrábněte nehtem nebo nožem. V tomto případě může zůstat sací ústrojí klíštěte v rance. Není třeba panikařit. Ranku vždy desinfikujte jodisolem nebo kapkou neředěného sava. Nejlepší je nechat na rance kousek vaty namočený v desinfekci. Zbytek sacího ústrojí vyschne a kůže jej časem vyloučí. V případě zánětlivých procesů, dlouhodobějšího svědění, rozšiřující se červené skvrny určitě vyhledejte lékaře. Nestyďte se a klidně buďte hypochondři. V tomto případě se to opravdu vyplatí.

Lymská borelioza - léčení

Léčení se provádí antibiotiky (doxycyklin, amoxicilin, sumamed, erytromycin, ceftriaxon). Většinou jako první člověk dostane antibiotika Doxyhexal, který užívá 20 dní. K tomu ještě Olfen proti bolesti a zánětům a Lexaurin, když má neurologické obtíže. Když Doxyhexal nezabere, tak dostane další silnější antibiotika a když ani tyto nezaberou, tak jde do nemocnice na kapačky, kde mu dávájí antibiotika přímo do žíly. Tohle už zabere určitě. Otázka je, jestli natrvalo. Stává se, že někteří pacienti i po pěti letech mají bolesti kloubů, a testy na borrelie jsou pozitivní. Borelie totiž pronikají do kloubů tak hluboko, že tam náporu veškerých antibiotik odolají. Člověk tak může mít v sobě borrelie i 10 až 20 let, aniž by se to nějak projevilo. 

Podstatně dlouhodobější a kombinované dávkování antibiotik, které by mělo vést k úplnému vyléčení (Ceftriaxon stejně jak je uvedeno v tabulce, následně Amoxicilin jak je uvedeno v tabulce, ale doba podávání 3 měsíce).

## Terapie časné lokalizované formy LB (stadium 1)

AntibiotikumDávka dětidospělíAplikaceDoba podávání(dny)
Amoxicilin40 mg/kg/den500 - 1000 mgp. o. á 8 hod21 - 28
Doxycyklin(Deoxymykoin)-200 mg
100 mg
p. o. á 12 hod
p. o. á 12 hod
první 3 dny
21 - 28
## Terapie časné diseminované formy LB (stadium 2)

AntibiotikumDávka dětidospělíAplikaceDoba podávání(dny)
Amoxicilin40 mg/kg/den500 - 1000 mgp. o. á 8 hod21 - 28
Doxycyklin(Deoxymykoin)-200 mg
100 mg
p. o. á 12 hod
p. o. á 12 hod
první 3 dny
21 - 28
Penicilin G300 000 I. U.
kg/den
200 mil. I. U. /deni. v. 6x denně14 - 28
Ceftriaxon30 - 50 mg
kg/den
2000 mgi. v. 1x denně14 - 28
## Terapie pozdní formy LB (stadium 3)

AntibiotikumDávka dětidospělíAplikaceDoba podávání(dny)
Penicilin G300 000 I. U.
kg/den
200 mil. I. U. /deni. v. 6x denně14 - 28
Ceftriaxon(Rocephin)75 - 100 mg
kg/den
2000 mgi. v. 1x denně14 - 28
## Alternativní antibiotická terapie LB

AntibiotikumDávka dětidospělíAplikaceDoba podávání(dny)
Cefuroxim(Zinnat)250 mg500 mgp. o. á 12 hod21 - 28
Cefotaxim(Claforan)100 - 150 mg
kg/den
2000 mgi. v. á 8 hod 21 - 28
Erytromycin30 mg/kg/den500 mgp. o. á 6 hod14 - 21
Roxitromycin(Rulid)10 - 15 mg
kg/den
600 mgp. o. á 8 hod14 - 21
Spiramycin(Rovamycin)50 - 100 mg
kg/den
1000 mgp. o. á 8 hod14 - 21
Azitromycin(Sumamed)10 mg/kg/den-500 mg
500 mg
p. o. á 12 hod
p. o. á 24 hod
první 3 dny
21 - 28
## Prevence

Chránit se proti nákaze boreliózou můžeme prostředky odpuzujícími hmyz, vhodným oblečením (dlouhé světlé kalhoty), prohlídkou těla a převlečením oblečení po příchodu z lesa. Případně včasným odstraněním klíštěte a desinfekcí ranky.  Další možností je vakcinace. V současné době už existují 2 vakcíny proti borelióze např. Lymerix . U autoimunitních reakcí a vůbec pro předcházení těmto reakcím je důležité mít v potravě hodně antioxidantů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21847 (zdravotnimagazin.cz#5566)


Diskuze a zkušenosti

Schauerová | 19.06.2009 13:14
Můj příběh Je to 14 dní, co jsem byla v lese a druhý den ráno jsem si našla klíště,které jsem hned vytáhla, ale už bylo hodně nasáté. Dneska ráno jsem zjistina protáhlou asi 10 cm dlouhou a 2-3 cm širokou červenou skvrnu v okolí místa přisátí (třísla,asi proto to není kruh) a je citlivá na omak. Bolí mě teď občas hlava a jsem, tak dva dny víc unavená. Hned jsem jela k doktoru, který mi odebral krev a napsal antibiotika Doxybene a Framikoin mast na potírání. Ale jestli to je limfská borelióza budeme vědět až přijdou výsledky z odběru krve.

majka | 28.05.2013 22:04
Re: Lymská borelioza - příznaky a léčba Mám taky asi měcíc boreliozu ,, Jsem trosku z toho neštastná a nejvíc z přístupu lékaře dal mi antibiotika než přišli vysledky brala jsem je 5 dní když přišli vysledky tak mě řekl že mám příjd za měsíc na kontrolu. ptala jsem se jestli mi nadá žádné prášky řekl že není třeba . ale vysledky jsou pozitivní.. tak nevím jak to vlastně je ,


Přidat komentář