Mladý ječmen a padání vlasů

Máte problémy s vypadáváním vlasů? Tento problém trápívá především muže, výjimečně také ženy. Dá se proti tomu vůbec něco dělat? V mnoha případech je za padání vlasů zodpovědná nekvalitní výživa.

Příčiny padání vlasů mohou být různé a stejně tak je různá i léčba padání vlasů. Když někomu řídne vlasový porost, znamená to, že něco není v pořádku. Obvykle nám tímto projevem naše tělo signalizuje, že něco děláme špatně, že je potřeba něco změnit, začít žít jinak, zdravěji. A jaké bývají nejčastější příčiny padání vlasů?

Hormonální příčiny padání vlasů

Za problémy s padáním vlasů bývá u mužů někdy zodpovědná velmi vysoká hladina mužského pohlavního hormonu testosteronu. Všichni lidé, muži i ženy, mají ve svém těle přirozeně přítomné mužské i ženské pohlavní hormony, tedy testosteron a estrogen. Rozdíl je však v množství a vzájemném poměru těchto hormonů. Pokud má muž testosteronu nadbytek, obvykle se to projeví řídnutím až úplnou ztrátou vlasů. Podobné je to také u žen. Pokud se ženě z nějakého důvodu sníží produkce ženského pohlavního hormonu, v jejím těle se tak změní poměr estrogenu a testosteronu, což mívá za následky padání vlasů. Proto mnoho žen pociťuje zvýšené padání vlasů a zhoršení jejich kvality v období menopauzy, kdy přirozeně klesá produkce estrogenu. V případě padání vlasů způsobených hormony obvykle pomáhá změna životního stylu a úprava jídelníčku, neboť hormonální nerovnováha je podporována nekvalitní stravou a nedostatkem pohybu.

Hormony v těhotenství

U těhotných žen a také u žen, které jsou několik měsíců po porodu, mohou být za** problémy s hustotou vlasů** opět zodpovědné** hormonální změny**. V době těhotenství se produkce estrogenu v těle ženy silně zvyšuje a po porodu se stav estrogenu několik měsíců dostává do původního stavu. Zvýšené vypadávání vlasů v době těhotenství a po něm tak obvykle bývá pouze viditelným následkem hormonálních změn a nebývá trvalé. Pokud však dojde k nadměrnému vypadávání vlasů, je samozřejmě lepší se poradit s lékařem. Většinou však postačí k vyřešení vypadávání vlasů v tomto období ženina života vydatná a zdravá strava z čerstvých a kvalitních surovin.

Štítná žláza

Padání vlasů může být zapříčiněno také problémy se štítnou žlázou. V tomto ohledu nezáleží na tom, zda jde o sníženou anebo zvýšenou funkci štítné žlázy – v obou případech bývá následkem vypadávání vlasů a zhoršení jejich kvality. Zvýšená funkce štítné žlázy navíc většinou znamená také jemné a křehké vlasy. Pokud se potvrdí diagnóza špatné funkce štítné žlázy, je většinou nutná léčba pomocí medikamentů.

Stres a padání vlasů

U lidí, kteří trpívají silným stresem, se tento stav občas projevuje padáním vlasů. Někdy může jít o poměrně náhlé ztráty většího množství vlasů, resp. o silné prořídnutí vlasů. Zvláštní je, že v případě silného stresu se často padání vlasů projeví teprve několik měsíců po překonání stresu. Nemusí jít jen o stres, který zažíváme v práci či v rodině, ale také o stres z operace či nemoci, z úmrtí někoho blízkého aj. V tomto případě se za nejúčinnější prostředek léčby považuje klid a relaxace. Úprava jídelníčku a životního stylu samozřejmě ani v tomto případě neuškodí.

Vedlejší účinky léků nebo léčby

V případě užívání některých léků se mohou projevit vedlejší účinky léku řídnutím vlasů. Stejně tak může být vypadávání vlasů způsobeno například chemoterapií či jinou léčbou. V případě, kdy je vypadávání vlasů vedlejším účinkem užívání léků, konzultujte tento stav se svým lékařem a požádejte ho o změnu léků.

Nekvalitní strava a padání vlasů

Za vypadávání vlasů bývá často zodpovědná nekvalitní jednotvárná strava s nízkým podílem železa. Nedostatek železa ve stravě často způsobuje vypadávání vlasů. Jsou-li vaše problémy s vlasy způsobeny jednostrannou stravou nízké kvality, je načase s tím něco udělat. Pomoci může kromě zlepšení stravy například také nápoj z mladého ječmene, který vyniká mj. vysokým obsahem železa. Nezapomeňte však, že příliš mnoho železa organizmu také škodí, takže není vhodné nakoupit si doplňky stravy s obsahem železa a užívat je v nadměrném množství. Vždy dodržujte doporučené dávkování. Vypadávání vlasů a také další problémy může způsobit rovněž předávkování vitamínem A nebo selenem, proto se nikdy nesnažte používat jakékoliv doplňky stravy ve vyšším než doporučeném množství.

Co dělat proti vypadávání vlasů

V případech, kdy jsou vaše problémy z vlasy způsobeny například užíváním léků, chemoterapií nebo jinou léčbou, problémy se štítnou žlázou nebo jinou vážnější nemocí, je určitě potřeba být ve spojení s lékařem. Stejně tak pokud sice ničím z výše uvedeného netrpíte, ale vlasy se vám začaly ztrácet velmi náhle a ve větším množství, je určitě také vhodné vyhledat lékaře. Pokud podezříváte, že vám vlasy řídnou kvůli stresu, snažte se vyhýbat stresovým situacím, užívat si příjemných chvílí, pobývat na krásných místech, hodně se pohybovat v přírodě, najít si fyzickou aktivitu nebo sport, který vás bude bavit nebo jinou činnost, která vás zaměstná, ovšem nebude vás stresovat. Pokud si nevíte rady, může být nápomocná návštěva psychologa, ale také pobyt v kruhu lidí, které máte rádi. V těchto případech je řídnutí vlasů spíše podružným problémem a hlavní je uzdravit se a najít znovu tělesný i duševní klid a svěžest.

Vlasy a výživa těla

Vlasy jsou, stejně jako třeba kůže nebo nehty, ukazatelem našeho zdraví. Pokud jsou v dobrém stavu a vypadají krásně, znamená to, že i my jsme zdraví. Pokud vlasy padají, znamená to, že něco v našem těle není v pořádku. Kromě výše uvedených případů, kdy je pomoc lékaře nutná, jsou však i případy, kdy si můžeme pomoci sami. Platí to zejména tehdy, kdy nám vlasy padají kvůli jednostranné stravě, ve které nejsou všechny potřebné výživné látky zastoupeny v dostatečném množství. Pokud je to možné, snažte se, aby vaše strava byla kvalitní a pestrá a aby obsahovala co nejvíce čerstvých a přirozených surovin (zelenina, ovoce, obilí, brambory, libové maso, mléčné výrobky, …) a co možná nejméně „hotovek“ (konzervy, uzeniny, polotovary, …). Pokud řešíte padání vlasů, měli byste se ve stravě zaměřit na ryby, rýži, luštěninu, zeleninu, ovoce, semínka (lněná, sezamová, dýňová, slunečnicová) a ořechy, především vlašské.

Mladý ječmen

Ne každý má však čas, trpělivost a výdrž držet se dlouhodobě doporučované stravy. Pokud patříte k těm, kteří nechtějí nebo nemají čas každý den konzumovat kvalitní a čerstvou stravu, můžete vyzkoušet mladý ječmen. Ještě lepších účinků samozřejmě dosáhnete v případě, že se budete soustředit na správnou stravu a k tomu užívat zároveň mladý ječmen.

Mladý ječmen – osvěžující nápoj plný výživných látek

Mladý ječmen – tak je nazýván osvěžující nápoj, na kterém na první pohled zaujme jeho zelená barva. Tento nápoj se vyrábí z lístků maximálně 4 týdenních rostlinek ječmene. Lístky se šetrně usuší a poté se z nich namele velmi jemný prášek, který je rozpustný ve vodě. Z tohoto prášku si tak můžete kdykoliv doma vyrobit osvěžující nápoj plný výživných látek.

Mladý ječmen proti padání vlasů

Protože je** mladý ječmen** tak výživný, je vhodný mimo jiné jako léčba padání vlasů v případech, kdy je špatný stav vlasového porostu způsoben nekvalitní a jednostrannou stravou s nízkým podílem zdravých a čerstvých surovin. To však zdaleka nejsou všechny** výhody mladého ječmene**. Kromě zlepšení kvality vlasů díky jejich lepší výživě má mladý ječmen také následující účinky:

  • detoxikace organismu
  • vysoký obsah železa a dalších vitamínů
  • vysoký obsah antioxidantů a chlorofylu
  • vysoký obsah vlákniny – podpora trávení a peristaltiky střev
  • podpora vytvoření silné imunity, hojení ran a regenerace tkání
  • odkyselování organismu
  • podpora léčby kožních onemocnění
  • zmírnění tělesných pachů

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23225 (zdravotnimagazin.cz#10398)


Přidat komentář