Mononukleóza

Hlavní závažným problémem s mononukleózou je zvětšení sleziny, která se může dokonce v krajním případě protrhnout. Slezina je velká žláza, kterou naleznete ve vrchní levé části vašeho břicha.

Co je mononukleóza?

Mononukleóza je virové infekční onemocnění, které se projevuje horečkou, bolestí krku, bolestí hlavy. V zadní části hrdla se objevují bílé skvrny. Průvodním jevem jsou zvětšené lymfatické žlázy. Průvodním znakem je rovněž zvýšená únava a nechutenství.

Nakažení

Mononukleóza se nešíří tak snadno jako ostatní viry, například rýma. Viry mononukleózy se nachází především ve slinách nakažených osob a přenáší se obvykle líbáním, případně méně často kašláním. K propuknutí onemocnění mononukleózou dochází po čtyřech až sedmi týdnech po napadení virem. Mononukleóza je nejvíce běžná u lidí mezi 15 až 35 lety.

První příznaky

Váš doktor vás nejprve požádá o popsání jednotlivých symptomů a následně vám provede krevní vyšetření, na základě kterého určí přesnou diagnózu. Jedná se o standardní test na mononukleózu.

Problémy monokleózy

Někdy ano. Hlavní závažným problémem s mononukleózou je zvětšení sleziny, která se může dokonce v krajním případě protrhnout. Slezina je velká žláza, kterou naleznete ve vrchní levé části vašeho břicha. Slezina se vztahuje k důležitým funkcím souvisejícím s vaší krví. Přestože protržení sleziny je poměrně vzácné je dobré znát příznaky a včas vyhledat lékařskou pomoc. Příznaky natržené sleziny jsou hlavně bolesti v levé horní části vašeho břicha, rychlé a silné bušení srdce, větší krvácivost při poranění než obvykle, namáhavé dýchání.

Léčení

Ne, ale mononukleóza pozvolna odejde sama. Symptomy trvají přibližně 4 týdny.

Pečování

  • Pijte větší množství tekutin.
  • V případě bolestí v krku kloktejte slanou vodu.
  • Podávejte chladné výrobky - například zmrzlinu.
  • Pijte bylinné a minerální naturikum Styx.
  • Můžete rovněž užívat acetaminophen nebo ibuprofen pro zmírnění horečky. Tyto prášky, ale nejsou vhodné pro děti a v případě syndromu Reye můžou u dětí vést k úmrtí.
  • Je možno podávat neocyberneticum Štít, které pomáhá při virovém onemocnění a Energizer, který podporuje snížení únavy.

Josu potřebná antibiotika?

Antibiotika při mononukleóze nemají žádný účinek. Mononukleóza je způsobena virem a antibiotika nebojují s viry. V případě, že je mononukleóza provázena i jiným, ale bakteriálním onemocněním lze podávat antibiotika.

A co sportování?

Je důležité vyhnout se po dobu onemocnění fyzické námaze a sportu až do doby, kdy vám váš lékař potvrdí, že je to již bezpečné. Při zvýšeném fyzickém pohybu zvyšujete pravděpodobnost protržení sleziny. Vyhněte se fyzickým aktivitám minimálně po dobu čtyř týdnů od začátku onemocnění.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21911 (zdravotnimagazin.cz#5655)


Přidat komentář