Mononukleóza - co je mononukleóza

Mononukleóza - co to je mononukleóza. Příznaky mononukleózy - jak se mononukleóza projevuje. Délka léčba mononukleózy. Následky mononukleózy. Přenášení - infekčnost mononukleózy. Kdy mononukleóza propuká. Léčba mononukleózy.

Mononukleóza - co to je mononukleóza

Mononukleóza je virové onemocnění postihující vnitřní žlázy, především játra a slezinu. Projevuje se podobně jako angína, odtud anglický název "glandular fever" - žlázová angína. Mononukleóza je způsobena EB virem (virus Epsteina a Barrové).

Mononukleóza se projevuje podobně jako angína. Přenáší se prostřednictvím slin – nejčastěji líbáním. Inkubační doba u mononukleózy je 4 – 6 týdnů.

Virus způsobující mononukleózu, může do organizmu proniknout už v dětství aniž by vyvolal jakékoliv příznaky onemocnění. Aktivaci viru pak může způsobit stres, nervové vyčerpání nebo snížení imunity.

Příznaky mononukleózy - jak se mononukleóza projevuje

 • Horečka
 • Bolest hlavy, krku, končetin, svalů
 • Únava
 • Slabost
 • Zvětšení jater
 • Zvětšení sleziny
 • Zvětšení lymfatických uzlin
 • Povlaky na mandlích
 • Zimnice
 • Nechutenství
 • Otoky kolem očí

  Někdy může být mononukleóza zcela bez příznaků.

Délka léčba mononukleózy

  Léčba trvá přibližně 6 měsíců. Zhruba 1 měsíc musí být člověk doma, pak 2-4 měsíce ještě držet dietu. I po tomto období se musí pacient nějakou dobu fyzicky šetřit. Podle průběhu nemoci ale některá stádia mohou trvat kratší dobu, za velmi příznivých podmínek tedy může být mononukleóza vyléčena již např. za 3 měsíce. (pozn. 3 měsíce jsou také doba, po jejímž uplynutí se povoluje vrcholovým sportovcům návrat k plné tréninkové zátěži.)

Následky mononukleózy

Po přibližně půl roce diety a fyzického klidu je možné se vrátit k běžnému režimu. Mononukleóza v těle nezanechává žádné následky. Darování krve není vhodné, protože vir mononukleózy v těle zůstává a pro případného příjemce krve je nežádoucí. Imunita je doživotní, mononukleózu byste neměli dostat více než jednou v životě. EB virus sice v těle přežívá, ale už jsou proti němu vytvořeny protilátky, při snížené imunitě sice mononukleóza může znovu propuknout (tzv. reaktivovaná mononukleóza), a to i vícekrát, ale nikdy v takové síle jako poprvé.

Přenášení - infekčnost mononukleózy

Nakažlivost je poměrně malá. Kromě toho až 95% dospělé populace a 50% dětí ve věku 6 let je nositelem EB viru. A všichni ho čas od času vylučují, to v případě, že je jejich tělo oslabeno. Udává se, že pouze 6% pacientů s mononukleózou se v uplynulém půlroce setkalo s nemocným mononukleózou.

Kdy mononukleóza propuká

 • Při stresu
 • Při totálním nervovém vyčerpání
 • Při snížení imunity

Léčba mononukleózy

Neexistují žádné specifické léky. K léčbě mononukleózy se doporučuje terapie. Snižuje se horečka, tlumí se bolesti, klid na lůžku. Měla by se jíst lehká a výživná strava a pít dostatečné množství tekutin (ovocné a zeleninové šťávy). Protože se jedná o onemocnění virové, nemají na průběh nemoci vliv ani antibiotika. Léky se podávají pouze ke zmírnění doprovodných chorob, jako je kašel a rýma. Vlastní léčba spočívá na dvou pilířích: klid a dieta . A samozřejmě platí - čím přísněji dodržovaná dieta, tím rychlejší uzdravení.

 

 • Objeví-li se některé výše uvedené příznaky, je nutné volat lékaře.

   

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22721 (zdravotnimagazin.cz#7625)


Diskuze a zkušenosti

Mirka | 29.10.2008 13:32
Mononukleoza Chtela jsem se zeptat .... když jsem se po 3 mesicich od wylečeni mononukleozy napila trošku wice alkoholu ... muže se mi neco stat ????

Anonym | 25.03.2013 14:02
Re: Mononukleóza - co je mononukleóza Muže se mononukleoza vrátit??

denisa | 31.07.2014 14:31
Re: Mononukleóza - co je mononukleóza tam pisou ze se muze reaktivovat ale ve slabsim prubehu pri oslabeny imunite a ano alkohol vadi kdys byly zvetsene jatra

Martina | 27.02.2015 17:01
Re: Mononukleóza - co je mononukleóza V posledních dvou měsících jsem byla opakovaně nemocná -zánět hrtanu,potom průdušek,potom chřipka.Vždy jsem užívala antibiotika,i u chřipky, měla jsem vyšši CRP.Nyní jsem začala užívat bronchovaxom na posílení imunity, dostala jsem zvýšené teploty a otekly mi uzliny na krku,může to být reakce na bronchovaxom nebo mononukleóza.Děkuji za odpověď.


Přidat komentář