Očkování děložního čípku

Rakovina děložního čípku není genetického původu, může ovšem postihnout i ženy v rodinné generaci. Příčina onemocnění bývá způsobená bakterií zvanou papillomavir. Formou prevence je očkování.

Diagnózu rakoviny děložního čípku si ročně vyslechne až 16 000 žen, z toho 400 žen na tuto nemoc umírá. Onemocnět mohou i velmi mladé dívky, které brzy začly s aktivním sexuálním životem. Rakovinu způsobují papillomaviry, kterým se odborně říká také HPV viry. Existuje jich přes sto druhů, nejznámější jsou typy 16 a 17. Před kontaktem s HPV Vás bohužel neochrání ani prezervativy, ani antikoncepce. Nakazit se lze nejen pohlavním stykem, ale také dotekem kůže s postiženým genitálem. Ženy by rozhodně neměly podceňovat prevenci a pravidelnou kontrolu u gynekologa. Dívky do 13 let se mohou očkovat zdarma, vakcinace je však důležitá i u žen v pozdějším věku.

Nejčastější mýty

Jelikož je HPV sexuálně přenosná infekce, může se s ní za svůj život setkat až 70 % lidí. Ve světě existuje spousta nesmyslných mýtů, které nutí ženu očkování přehodnotit, čímž zbytečně zanedbá své zdraví. Největším mýtem je tvrzení, že po zahájení sexuálního života je očkování zbytečné. Dále se můžeme dočíst, že je toto očkování vhodné jen pro ženy, což je nesmysl. Očkovat se mohou také muži, kteří se tak vyhnou rakovině konečníku nebo nádoru v penisu. Nesmyslné je tvrdit, že může vakcinace poškodit tělo. Vakcíny jsou totiž vyrobeny metodou genetického inženýrství a nejedná se zde o žádné mrtvé viry, nýbrž VLP, které vytvářejí tělu účinné protilátky a příznivě ovlivňují celý organismus člověka.

Prevence rakoviny děložního čípku

Jak jsme se již zmiňovali, největší prevencí rakoviny děložního čípku jsou pravidelné kontroly u gynekologa, a to i přesto, že Vás zrovna netrápí žádné viditelné zdravotní problémy. Pokud si ženy uvědomují problematiku možného onemocnění a aktivně dodržují všechna opatření, nakazí se jich mnohem méně a méně jich také rakovině podlehne. V České republice navíc každoročně probíhají zdravotní akce jako týdenní prevence, které pořádají evropské asociace proti rakovině děložního čípku. Můžete zde zdarma konzultovat se zdravotníky možné příznaky nemoci a získáte zde spoustu propagačních materiálů na toto citlivé téma. Očkování se provádí ženám od 10-25 let, neměly by však být mladší deseti let. Očkuje se ve třech dávkách vždy po šesti měsících a cena jedné vakcinace se pohybuje kolem 3 000 korun.

A jak se mohou ženy a dívky nakazit? Mezi rizikové faktory vzniku karcinomu patří např. velmi brzké zahájení sexuální aktivity, časté střídání partnerů, nechráněný sex nebo třeba špatná imunita, která je oslabená kouřením a silným stresem. Karcinom děložního čípku se navíc rozšiřuje pomalu. Mezi příznaky nemoci řadíme bolestivost při pohlavním styku, bolest v oblasti pánve a postižení lymfatických uzlin. Pacientky mohou pociťovat zvýšenou únavu, otoky nohou, nechutenství a také se u nich objevuje větší úbytek hmotnosti. Nádor se dostává také do močového měchýře, kostí nebo plící.

Co bychom měli vědět

Samotné očkování má nejvyšší efekt před zahájením aktivního sexuálního života, ale není to podmínkou. Očkování nedokáže léčit již vzniklou nemoc, ale dokáže pomoci před budoucí infekcí a zabránit šíření. VZP hradí 1x ročně gynekologickou prohlídku a také očkování pro dívky do 13 let.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23292 (zdravotnimagazin.cz#10465)


Přidat komentář