Onemocnění plic a léčba

Uvědomujete si zdravotní rizika s kouřením spojené? Nedokážete přestat s kouřením i přes varovné nápisy na krabičkách cigaret? Chcete žít zdravě a dožít se vysokého věku, aniž byste trpěli kardiovaskulárními chorobami a jiným onemocněním?

Na onemocnění plic umírá stále více lidí. Mezi nejrozšířenější smrtelné choroby patří nádorové onemocnění. A na náš rozmar kouřit, doplácíme mnohem víc na zdraví než na dani státu.

Důvody onemocnění plic

Důvodů může být několik. Když slyšíte slovo plíce a ještě k tomu nezdravé, mnozí z vás si to určitě spojí s kouřením. A není se čemu divit. Na** rakovinu plic**, a to právě díky kouření, umírá na světě denně tisíce lidí.

Rakovina plic

Čím dříve si uvědomíte, že není něco v pořádku, tím máte větší šanci, že se vyléčíte. Bohužel příznaky rakoviny plic se většinou projevují až v pozdějším stádiu, kdy šance vyléčit se není už moc vysoká. Navíc právě příznaky tohoto onemocnění bývají člověku ne moc nápadné. Až 60% případů je diagnostikováno právě v pozdějším stádiu, kdy možnost vyléčit se už takřka není vůbec možné.

Rakovina plic je zhoubné nádorové onemocnění a nenapadá pouze samotnou plicní tkáň ale také tkáň dýchacích cest. Rakovina je až sedmkrát častější u mužů, ale právě u žen se stává každým rokem tohle onemocnění častějším. Je tomu tak hlavně proto, že kouření byl zlozvyk především mužů.

V České republice se tohle onemocnění projeví každý rok u zhruba 10 000 lidí.

Příznaky rakoviny plic

Jeden z prvních příznaků je kašel. Ten je bohužel u kuřáků ale běžný a proto rozeznat kašel, který už je „vážný“ nemusí být snadné. Člověk s rakovinou většinou vykašlává hlenypříměsí krve. Dalším z příznaků může být chrapot a sípání. Vykašlávání krve se může objevit jak v pokročilém stádiu rakoviny, tak i v době, kdy je ještě rakovina v raném stádiu. Bolesti na hrudníku, bolesti břicha nebo dokonce i kostí, ano i tohle mohou být další příčiny rakoviny. Lidé také často uberou na váze a to zcela neúmyslně, potýkají se totiž s nechutenstvím k jídlu. Mohou se objevit potíže s polykáním. Člověk je často unavený a celkově dost slabý. Mezi vzácnější příznaky patří otoky horních končetin, hlavy a tzv. Pancoastův syndrom, kdy dochází k poklesu víček a zúžení zornice. Choďte proto k lékaři na pravidelné prohlídky. Bohužel se na rakovinu plic přijde většinou náhodou na rentgenovém snímku, který byl prováděn úplně z jiných důvodů.

Léčba onemocnění plic

Pokud** onemocníte rakovinou plic** a nemoc bude už ve vysokém stádiu, pak šance na vyléčení bohužel není moc vysoká, a proto se lékaři často soustředí hlavně na úlevu a prodloužení života pacienta. Samozřejmostí je s kouřením nadobro skoncovat. Lékaři nasadí chemoterapii a pacientovi podávají léčiva tzv. cytostatika. Ty přispívají k rozpadu rakovinných buněk. Podávají se infuzí do žil a to v intervalech 2-3 týdnů. Ovšem i tento druh léčení má své nežádoucí účinky. Pacienti často příjdou o své vlasy a chloupky, zvrací a pociťují nevolnost. Chemoterapie bohužel poškozuje i ledviny a kostní dřeň. Ve většině případů je pak spojována s radioterapií, která vysílá proudy paprsků na postižené místo a tak zabraňuje dalšímu růstu nádoru. I radioterapie je pro lidský organismus velkou zátěží. Člověk se cítí vyčerpaný a může mít problémy s dýcháním.

Nádor hrtanu

Patří mezi další onemocnění spojené s kouřením. Většinou se zrodí na hlasivkách, a proto pokud budete chraptit déle, než tři týdny nenechejte to určitě náhodě. Léčení tohoto onemocnění se provádí chirurgicky, kdy vám budou odstraněny hlasivky a celý hrtan.

Jiné zhoubné nádory

Nádor jazyka, nádor žaludku, nádor rtu, nádor močového měchýře, nádor ledvin, nádor slinivky břišní a děložního čípku. Ano, bohužel všechny tyto nádory mohou mít spojitost s** kouřením**.

Kouření a jeho další následky

Většina** kuřáků** si uvědomuje rizika s kouřením spojené, bohužel jim v tom mnohdy nezabrání ani rodina natož varovné nápisy na krabičkách cigaret. Že kouření způsobuje rakovinu plic, už víte. Mnohem dříve než však onemocníte rakovinou, začnou se projevovat další** následky kouření**.

Kuřáci již zajisté vědí, o čem je řeč. Kuřácký kašel, a to hlavně po ránu, je velice nepříjemný až velmi bolestivý. Žluté až mnohdy hnědé zuby, které mají vysokou kazivost, jsou s kouřením také spojeny. A vrásky? Ty přijdou mnohem dříve, než byste je čekali. Vlasy kuřáků mají větší sklon k vypadávání. Škodliviny v cigaretách navíc poškozují celý kardiovaskulární systém.

Srdce kuřáka je výrazně připravováno o kyslík a díky tomu tak nemůže být srdeční tkáň dostatečně vyživována. U kuřáků se vyskytuje zvýšený krevní tlak.

Cévní mozková příhoda, kdy dochází k zúžení a ucpávání cév je dalším z následků kouření. U závažnějších z těchto příhod může dojít až ke ztrátě vědomí. Lidé mohou mít bolesti hlavy, poruchy citlivosti a také brnění rukou.

Silné kuřačky mohou mít navíc problémÿ s menstruačním cyklem a mnohem dříve přicházejí do menopauzy. Mají také často problém otěhotnět.

Kouření snižuje imunitu, zvyšuje srážlivost krve a kuřáci trpí častěji na záněty středního ucha.

Účinky nikotinu

Nikotin se dostane do mozku zhruba za 10 sekund po potáhnutí cigarety. V první fázi dochází k stimulaci mozku, v druhé pak k mírnému útlumu. Nikotin zvyšuje aktivitu trávicího traktu, tím se zvýší produkce trávících šťáv i slin v ústech. Zrychluje činnost srdce a tím dochází k vyššímu krevnímu tlaku. Nikotin zvyšuje obsah mastných kyselin v krvi.** Nikotin** je pro kuřáka osvěžující a uvolňující. Nikotin zrychluje metabolickou výměnu a tak kuřák spálí mnohem více kalorií než obvykle.

Jak se onemocnění plic vyhnout?

Přestaň kouřit! To, že slyšíte na každém kroku? A co zkusit kouřit zdravěji? Vhodnou alternativou pro vás tedy jsou elektronické cigarety. Nejenže neobsahují rakovinotvorné látky, jako jsou dehet či oxid uhelnatý, ale do těla se vám navíc nedostanou ani další škodliviny, které vznikají při spalování tabáku. Pára vycházející z e-cigaret nezapáchá a navíc není nijak škodlivá. Na rozdíl od běžných cigaret, ve kterých se nachází až 4 000 různých chemikálií. Díky e-cigaretám se tak vyhneme všem kardiovaskulárním a plicním chorobám.

Když e-cigaretu, tak Black Street

Nejde ani tak o klasickou e-cigaretu jako spíš módní doplněk, který je elegantní a praktický. I když je Black Street novinkou na českém trhu, lidem je už tato cigareta velmi známá a zájemců si tato e-cigareta nalezla již nespočet. Spotřebitelé by svou Black Streetku už za jinou e-cigaretu nevyměnili. „Zapalte“ si kdekoli a kdykoli. Už nikdy neuslyšíte „promiňte, tohle je nekuřácká restaurace, nebo promiňte, tady kouřit nesmíte.“ Navíc pára vycházející z vaší Black Streetky nijak nezapáchá ale naopak. Záleží už jen na vás, jakou si zvolíte příchuť. A věřte, že výběr je široký. Vybrat si můžete například z příchutí čokoláda, broskev, třešeň, mentol*** *** nebo si zvolit příchuť **gold, kterou s chutí tabáku od běžné cigarety nepoznáte.

Myslíte, že přijdete o nikotin? Zdaleka ne. Black Street nabízí možnost výběru množství nikotinu ve vámi vybrané náplni. Množství nikotinu si tak můžete sami podle potřeby měnit a popřípadě postupně snižovat. Díky tomu můžete vy, silní kuřáci s kouřením nadobro skoncovat.

Black Steetku neoceníte pouze vy, ale i vaše okolí, kterému už nebudete zapáchat a nutit je nedobrovolně k pasivnímu kouření. Navíc ušetříte spoustu peněz, které jste vyhazovali za běžné, nezdravé a drahé cigarety. Skoncujte s kouřením ještě dnes nebo začněte kouřit levně, zdravě a moderně.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23192 (zdravotnimagazin.cz#10364)


Přidat komentář