Onemocnění trávicí soustavy

Žlučníkové neboli žlučové kameny jsou malé, tvrdé valounky tvořící se ze žluči ve žlučníku nebo žlučovodech, které odvádějí žluč z jater. Kámen může ve žlučovodu uvíznout a způsobit žlučníkovou koliku, která se projevuje silnou bolestí v nadbřišku.

Co je žlučník?

Žlučník je váček bramborovitého tvaru uložený na spodní straně jater. Slouží jako zásobník žluči, kterou produkují játra. Hlavním úkolem žlučníku je rozmělňovat tuky a tím napomáhat jejich trávení.

Co je žluč

Žluč je hořká žlutohnědá nebo žlutozelená tekutina, kterou vytvářejí játra, ale ukládá se ve žlučníku. Denně se vytvoří asi půl litru žluči. Jejím úkolem je rozkládat potravu procházející dvanáctníkem, aby se dala strávit a vstřebat. Žluč také pomáhá neutralizovat jedovaté látky.

  • Žlučník trápí vě vetšině případů osoby s krevní skupinou A

Komplikace se žlučí

Žlučníkové neboli žlučové kameny jsou malé, tvrdé valounky tvořící se ze žluči ve žlučníku nebo žlučovodech, které odvádějí žluč z jater. Kámen může ve žlučovodu uvíznout a způsobit žlučníkovou koliku, která se projevuje silnou bolestí v nadbřišku. Pokud se kameny zaklíní ve žlučovodu, zabrání tím odtoku žluči a mohou způsobit žloutenku.

Žlučníková kolika

Přítomnost žlučníkových kamenů signalizují pocity nadýmání, říhání, pocity předčasné plnosti, průjem. Hlavním příznakem jsou však prudké záchvaty bolesti v nadbřišku, které často předchází ztráta chuti, nevolnost a napětí pod žebry (tzv. žlučníková kolika).

První příznaky žlučníkové koliky

Během žlučníkového záchvatu je žluč vydávena z dvanáctníku do úst. Mnozí mylně označují jako žlučníkový neboli žlučový záchvat nevolnost při překyselení žaludku (pálení žáhy). Žlučníkovou koliku však kromě nevolnosti obvykle provází také zvracení. Nejdříve vychází jídlo, poté hlen a žluč a někdy dokonce i malé žlučové kamínky. Bolest může vystřelovat až do zad.

Vznik žlučníkové koliky

Žlučové kameny vznikají, dojde-li k nerovnováze mezi jednotlivými složkami žluče. Např. při nadbytku cholesterolu již nejsou žlučové kyseliny schopny udržet cholesterol v tekutém stavu a ten se začne shlukovat a krystalizovat.

Vliv hormonálních změn

Výskyt žlučových kamenů se zvyšuje s přibývajícím věkem. Na jejich tvorbu mají vliv hormonální změny v období těhotenství, menstruace nebo klimakteria, proto je častější výskyt žlučníkových kamenů u žen. Velkým rizikovým faktorem je dále strava s vysokým obsahem tuků a cukrů a přítomnost některých jiných chorob (např. onemocnění jater). Na vzniku žlučových kamenů se podílí i stres.

Léčení

Pokud se malé žlučové kameny dostanou do střeva, odejdou samovolně ven stolicí. Některé zůstanou ve žlučníku léta a nezpůsobují žádné potíže. Kameny, které způsobují bolesti nebo zánět, je třeba odstranit chirurgicky. Součástí léčby je vždy žlučníková dieta.

Operace

Při výskytu žlučových kamenů, žlučového písku, zánětu či nádoru žlučníku se provádí operace žlučníku. Pomocí laparoskopie se dnes odstraňují nejen žlučové kameny, ale i celý žlučník. Do místa po žlučníku se zavádí drén, který se však odstraňuje hned druhý den po operaci. Pacient je při nekomplikovaném pooperačním průbehu obvykle propuštěn čtvrtý den po operaci.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21997 (zdravotnimagazin.cz#5888)


Přidat komentář