Plané neštovice - léčba a očkování

Když někdo onemocní, vylučuje v prvních dnech nemoci s vydechovaným vzduchem veliké množství viru. Jestliže jste plané neštovice ještě neprodělali a jste s nemocným v uzavřené místnosti, máte šanci větší než 90 %, že plané neštovice dostanete.

Příznaky planých neštovic

  • Zvýšená teplota
  • Silné svědění
  • Nevolnost
  • Bolest hlavy 

    Začne stoupat teplota a na kůži se objeví vyrážka. Zprvu drobné skvrnky do velikosti 2 až 3 milimetrů, které se v průběhu několika hodin mění v puchýřky o průměru 3 až 6 milimetrů. Puchýřky mají nejdříve čirý obsah tekutiny, který se postupně mění na mléčně zkalený. Po několika dnech puchýřky zaschnou. Po několika dalších dnech se zaschlý stroupek uvolní.

Léčba planých neštovic

V první řadě bychom se měli snažit zmírnit svědění a to tak, že vyrážku natíráme tekutým pudrem, který předepíše lékař, zamezte dítěti škrábání a oblékejte ho do bavlněných věcí, abyste puchýřky nedráždily. Oblíbený tekutý pudr je možno použít. Jeho hlavní účinek spočívá v tom, že vysušuje puchýřky, které dříve zaschnou. Tím se zkracuje a snižuje možnost bakteriální infekce puchýřků a případné vytvoření jizev.

Plané neštovice v těhotenství

V některých případech, například když matka dostane plané neštovice do pěti dnů před porodem a hrozí nebezpečí těžkého průběhu tohoto onemocnění u novorozence, nebo u dětí s nádorovým onemocněním, zvláště u těch, které mají leukémii je možno použít acyklovir (Zovirax), který působí přímo na virus planých neštovic, podobně jako antibiotika na bakteriální infekce.

Kdy je nutné zavolat lékaře?

Jestliže z puchýřků vytéká hnis nebo se kolem nich objevil otok, je nutné zavolat lékaře. Pravděpodobně se do nich dostala infekce,která se musí vyléčit antibiotikovou mastí. Dále pak pokud má dítě vysokou horečku, zvrací, má křeče nebo je dezorientované.

Plané neštovice - první pomoc

Při horečce nad 38 stupňů prášek proti horečce, třeba Paralen nebo Ibuprofen. Dávkování naleznete v příbalovém letáku. Proti svědění, ale hlavně na celkové zklidnění je vhodný zvláště u malých dětí Dithiaden tabletky. Dávkování rovněž podle příbalového letáku, ale u malých dětí by měl dávku určit Váš lékař. Oblíbený tekutý pudr je možno použít. Jeho hlavní účinek spočívá v tom, že vysušuje puchýřky, které dříve zaschnou. Tím se zkracuje a snižuje možnost bakteriální infekce puchýřků a případné vytvoření jizev. A ještě něco. Jestliže máte Vy nebo spíše Vaše dítě plané neštovice uvědomte si jedno. Pokud pojedete k lékaři hromadnou dopravou, nakazíte ve vlaku či autobusu všechny, kteří dosud toto onemocnění neprodělali. Tím chci říci, nemáte-li možnost vlastní dopravy, neváhejte zavolat Vašeho lékaře a požádat jej o návštěvu.

Plané neštovice - očkování

Očkovací látka v ČR proti planým neštovicím není k dispozici. Jinak se jedná o očkovací látky PRIORIX-TETRA, PROQUAD, VARILRIX. Varicelová vakcína je určena zejména pro aktivní imunizaci dětí starších 9-12 měsíců a dospělých osob, které jsou k planým neštovicím vnímavé. Vzhledem k rostoucí závažnosti tohoto infekčního onemocnění u dospělých osob, doporučuje se očkovat takové osoby, které mohou být varicele vystaveny, jako např. zdravotnický personál, učitelé, rodiče malých dětí apod. Očkování se doporučuje také osobám cestujícím do zahraničí, pokud jejich imunita není známá a předpokládá se pravděpodobný kontakt s infikovanými osobami. V posledních letech se ověřila protektivní účinnost této imunizace vůči vzniku herpes zoster, a proto se doporučuje očkovat osoby starší 55 let, u nichž je riziko vzniku pásového oparu nejvyšší. Očkování proti planým neštovicím se doporučuje jako postexpoziční profylaxi, a to nejpozději do 5 dní po expozici především u vnímavých osob (podle ACIP).

Plané neštovice jsou primární infekcí způsobenou VZV virem

tj. virem Varicella zoster. Podobně jako spalničky patří mezi vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Obvyklá inkubační doba bývá 14 až 16 dní. Plané neštovice zhruba 24 až 36 hodin před výskytem první léze, tj. za 11 až 15 dní po kontaktu, se může objevit mírná bolest hlavy, středně vysoká horečka a únava. Prodromy (příznaky ohlašující příchod onemocnění) se u malých dětí obvykle nerozeznávají, zatímco u dětí starších 10 let jsou výraznější a u dospělých osob bývají dokonce většinou dosti závažné. Prodromální příznaky, které mohou 3 až 4 dny předcházet klinické příznaky, se projevují jako mrazení, horečka, malátnost, žaludeční potíže, někdy svědění až bolest v místě následného výsevu.

Vyrážka, typická pro plané neštovice

se během několika hodin rozvine v charakteristicky svědivé pupeny, na kterých se vytvoří puchýřky vyplněné čirou tekutinou. Jednotlivé neštovičky se vyvíjejí od makul přes pupence a puchýřky, na kterých během 6-8 hodin vznikají krusty. Varicellová vyrážka se vyskytuje v postupných vlnách. Zpravidla se objevuje na hlavě a končetinách, v těžkých případech může být výsev generalizovaný. Ulcerované léze se mohou objevit i na orofaryngeální sliznici, sliznici horních cest dýchacích, očních víčkách, na rektální a vaginální sliznici. Akutní fáze onemocnění přetrvává obvykle 4 až 7 dní. Nové eflorescence (kožní projevy) se obvykle po 5. dni neobjeví a 6. den dochází u většiny eflorescencí ke vzniku krust. Většina vymizí do 20 dní.

Často může dojít ke vzniku sekundární bakteriální infekce

způsobené zejména stafylokoky, které mohou vést ke vzniku erysipelu (růže), sepse (otrava krve), akutní hemoragické nefritidy (zánětlivé onemocnění ledvin) a vzácněji až kožní gangrény. K závažným komplikacím patří primární varicellová pneumonie nebo meningoencefalitida (zánět mozkových blan). Primární VZV infekce se u novorozenců nebo imunosuprimovaných osob může rozvinout v progresivní varicellu s postižením různých orgánů včetně CNS. Rekurentní VZV infekce vede ke vzniku pásového oparu (herpes zoster). Může být aktivován lokálním postižením příslušného nervového ganglia u systémového onemocnění nebo při imunosupresivní terapii. Toto onemocnění nejčastěji postihuje osoby starší 50 let nebo osoby s těžkou imunodeficiencí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22784 (zdravotnimagazin.cz#7715)


Diskuze a zkušenosti

jannina | 22.05.2009 21:08
neštovice Dobrý večer, můj šestiletý syn má od včera neštovičky. Největší má zatím asi 3 v oblasti podbřišku.Od lékaře mi bylo zděleno, že mám počkat, až se hodně naplní a prasknou o pak je mazat ,jednou už ne opakovaně ty samé. Nobo je mám raděj mazat hned při naplnění. dnes už se objevují kolem očí hlavy v rozsáhlejším množstvi, rukou atd.teplota se pohybuje kolem 38.1 st. děkuji za odpověď

Janča | 28.05.2009 11:10
Neštovice Ahoj všichni.Asi před 14 dny začali neštovice u mého syna a včera je dostala i mladší dcerka.Takže se u nás dveře netrhnou.Všichni je chtějí dostat, ale zatím bez úspěchu.Není to moc příjemná nemoc, ale jsem ráda, že budeme do prázdnin fit.S pozdravem Janča.

Jana K. | 04.06.2009 09:26
Neštovice Taky máme neštovice - bohužel už podruhé :-( Dobré je hned jak se vylejí, potřít je genciánkou - vysušuje a brání bakteriální infekci

Pavla J. | 06.06.2009 21:08
neštovice Starší syn dostal v úterý neštovice.Má je absolutně všude-v puse,v uších,ve vlasech..no všude.Hned od začátku jsme pudrovali.Včera si začal stěžovat na bolest v krku při polykání a dneska ráno dostal laryngitidu.Dostal antibiotika a jiné prášky-možná angína.A o teplotách už ani nemluvím... Mám ještě mladšího syna,který zatím nic nedostal.Takže čekám na další průběh nemoci.

jan32 | 11.06.2009 09:48
Doktoři řekly Cerka dostala předevčirem neštovice mněla par pupinku proto jsme ihned zašly k doktorce a ta řekla že už se to nemusi ničim mazat dnes ma cera popraskane pupinky všude kolem nich male modřinky je to normalni????

Iveta | 02.07.2009 16:41
ACH JO. Mam tři děti (děvčátka) ta nejstarší dostala neštovičky ve škole a mysleli jsme že už to nemuže být horší co vivaděla. Ale po čtrnácti dnech to dostali i ty další dvě 4 a 2 roky ta nejmenší ma celý jazyk samou neštovici jíst nechce a pláče celé noci na tu druhou zase nemužem ani šahnout když ji mažeme jsou to muka snažíme se to zvladnot jak nejlíp to jde.

Romís | 04.05.2010 19:41
A máme je taky... Dneska plané neštovice dostala mladší dcera. Začalo to už dopoledne, bolely jí nohy a byla celkově malátná. Odpoledne se jí začala zvedat teplota a večer už měla 38,8 stupňů horečky. Bude jí devět let a čím jsou prý děti starší mají i horší průběh nemoci. Zároveň jsem objevila puchýřky na boku a na zádech. Ta největší neštovice (říká se jí matka) byla na třísle. Starší dcera (15 let) si plané neštovice prodělala v pěti letech a nepamatuji si, že by měla tak vysokou horečku. Dá se říct, že se puchýřky objevují před očima. Je to docelal fofr. Tak uvidíme jak to bude pokračovat dál.

Denisa | 07.05.2010 12:01
Neštovice Ahoj, včera jsme synovi našli vyrážku, dnes jich bylo o něco víc, byli jsme u doktora a vypadá to na neštovice, ještě to není moc znatelné. Předepsal nám tekutý pudr, který zabraňuje škrábání, v lékárně mi doporučili raději než tekutý pudr, dubovou kůru a řepík lékařský, udělat odvar a malého v tom vykoupat. Tekutý pudr zacpává pupínky a hůř se to léčí. Kdo má horší průběh, tak prý to hodně pomůže a nezůstavají jizvy, koupat večer a je-li toho hodně, tak i přes den potírat vatovým tampónem. Budu zkoušet. Mějte se hezky a ať jsme všichni hned fit.

Marie | 18.06.2010 07:47
Neštovice Dobrý den,když byly dceři asi pět let,dostala neštovice.Měla jich opravdu hodně.Léčila jsem je nasvěcováním biotronickou lampou a koupala ji ve vaně,kam jsem přidala asi 3 kapky Tea Tree oleje. Někdy jsem ji lehce tím olejem potřela ty větší pupínky. Dcerka se neškrabala a léčba probíhala v klidu.Paní doktorka nám napsala jen tekutý pudr,ale ten jsem použila jen jeden den.

Andys | 21.07.2010 23:53
Neštovice u rodičů Ahoj všichni, můj syn taky dostal neštovice a to první den prázdnin. Měl docela lehký průběh. Já jsem neštovice jako dítě neměla, dostala jsem je od syna před 4 dny ve svých 36 letech. Vysoké teploty, obrovské množství neštovic - dámy pozor hlavně v obličeji- takže teď už neumírám zimnicí, svěděním, bolestí atd., ale hlavně tím, jak budu vypadat, až mi všechny neštovice odpadnou. Tím chci říct, že je o moc lepší přestát tuto nemoc jako dítě, protože jako dospělý je to o hodně horší

Marie | 09.12.2010 14:09
Neštovice Dobrý den.Syn měm před měsícem neštovice asi 13 pupínku, bez teplot.Dnes jsme šli k lékařce že ma opět neštovice a potvrdila že to jsou neštovice a že ty předtím asi nebyli.Je možné je mí 2 x? Dnes je slitý neštovicemi, teplotu ma zvyšenou a má bolesti hlavy.Je to možné?

Betula | 18.02.2011 15:54
neštovice vícekrát Mám zkušenost, že známá je prodělala třikrát, takže to není nic divného ;)

markéta škorničková | 21.03.2013 06:30
Re: Plané neštovice - léčba a očkování Právě jsme se měsíc doma prali s neštovicema. Nejdříve malej 11 měsíců... teploty jen okolo 38 více to nešlo díky bohu, výsev pupínků mu trval asi 6 dní už jsem z toho byla divoká... natírala jsem mu to tou fialovou vodičkou od pana doktora. Měl to hodně i v ouškách, poblíž očíček...Ale překonali jsem to... za 10 dní jsem prodělala pásový opar. Bolelo to jako čert... ještě to nebylo zaléčeno a dostala jsem podruhé v životě neštovice... Jako malá jsem je měla !!!! Takže jsem se léčila souběžně s pásovým oparem + neštovice ( zimnice, průjem jsem měla a to jako dost velikej ) celkově mě bylo blbě. Měla jsem štěstí, že teplota se držela jen okolo 37,5. Teď už je to 14 dní a stroupky se krásně vylupujou. Já se mazala aloe vera 99 % gel a myslím, že jsem si zachránila kejhák... výsev trval jen 2 dny !!!!! Také jsem se dost sprchovala ce stádiu když už bylo vyseto... hrozně jsem se potila a smrděla, kůže mastná... zastávám ten názor, že je lepší si dát sprchu a lehounce oťupkat kůži nežli schnít :-) ty viry se pak š

ohzpvregvc | 31.10.2014 01:25
Re: Plané neštovice - léèba a oèkování jergd{esbwpuojnbhb{jo, http://www.pnnumfkgjv.com/ wfqjzzkrhk

fguifevdpq | 31.10.2014 14:15
Re: Plané neštovice - léèba a oèkování zzyen{esbwpuojnbhb{jo, http://www.mogqijcaqq.com/ ydfxwqgehi


Přidat komentář