Sportovní, thajské a hawajské masáže - Praha 8

Ztuhlé svaly, bolesti, napětí, únava, stres, to je jen krátký seznam problémů, s kterými si dokáže masáž poradit. Lidské tělo vyžaduje fyzickou i psychickou pohodu a právě toto vám může masáž nabídnout.

Masáže jsou lidstvu známé už po dlouhou dobu. Přikládat ruce na bolavé místo je reflex, který máme všichni. Samotné slovo masáž vzniklo z řeckého slova masso (hnísti, mačkati). Nejstarší zmínky o masážích byly objeveny v egyptských papyrech. Pozitivní účinky masáží byly také využívány v Číně, kde Konfucius zpracoval metodu masáže s dechovou gymnastikou. V Řecku a Římě byla péče o tělo chápána jako jistá nutnost a tak se i zde rozvijí techniky masáží. Masáž je zde chápána jako hlavní způsob léčby a prostředek k tlumení bolesti. Za vlády císaře Hadriana byla masáž dokonce povinná pro vojáky. První zmínky o masáži v Evropě pochází od řeckého lékaře Hippokrata. Poté přichází středověk a požitky těla jsou církví odsuzovány, tak dochází k úpadku masáží. Později v 16. století dochází k znovuobjevení masáží. Za základní druh masáže se v západní civilizaci považuje masáž švédská, kterou vypracoval Petr Henrik Ling v 19. století.

 

Účinky masáží

Masáž má rozsáhlé účinky a pozitivní působení na celý organismus. Masáž je léčebná metoda založena na hmatech, které napomáhají uvolnění svalů a kloubů. Účinky masáže můžeme pozorovat na kůži. Masáž podporuje lymfatický systém, který má na starosti boj těla se škodlivými látkami. Lymfatický systém se po masáži rozproudí a dochází k rychlejšímu odstranění toxických látek z těla. Uvolňující účinky má dále masáž na unavené a bolavé svaly. Masáž napomáhá lidskému tělu např. tím, že

  • Zlepšuje prokrvení svalů a látkovou výměnu.
  • Zlepšuje fyzickou a duševní kondici.
  • Napomáhá odstranit somatické problémy (bolest hlavy, žaludku …)
  • Odbourává stres.
  • Posiluje imunitní systém.

Masáže dosahují viditelných účinků, pokud jsou prováděny pravidelně.

Druhy masáží

Podle potřeb si každý může vybrat z velkého množství masáží. Po fyzické aktivitě zvolte masáž sportovní nebo regenerační a rekondiční. Pro odbourání stresu můžete vyzkoušet** hawaiskou masáž Lomi Lomi, thajskou masáž, čínskou masáž nebo indickou masáž hlavy**. Chcete-li vyzkoušet něco nového, může vás zajímat masáž lávovými kameny.

Sportovní masáž

Sportovní masáže jsou určeny pro fyzicky aktivní osoby. Tento druh masáže** pomáhá tělu připravit se na fyzickou zátěž** a zbavuje svalové únavy po zátěži. Samotná sportovní masáž se dále dělí na několik dalších druhů. Patří zde masáž odstraňující únavu (tato masáž uvolní tělo po sportovní aktivitě), masáž přípravná (pomáhá nabudit tělo před sportovním výkonem), masáž pohotovostní (ta se dělí na masáž dráždivou a uklidňující), masáž v přestávkách mezi výkony (využívá se např. v desetiboji), léčebná sportovní masáž (pomáhá léčit následky zranění).  Nemusíte být vrcholovým sportovcem, abyste mohli využít tento druh masáže.

Tradiční thajská masáž

Thajská masáž je založena na propojení akupresury a jógy.** Thajská masáž** je vhodná pro osoby trpící bolestmi zad a svalstva, stresem, psychosomatickými onemocněním. Tradiční thajská masáž se provádí na zemi přes oblečení. Masáž přináší uvolnění, zlepšení fyzické a psychické kondice.  Thajská masáž má dobré účinky na svalové potíže i chronická onemocnění. Thajská masáž se nedoporučuje pro osoby s osteoporózou, s oběhovým onemocněním, křečovými žilami a poúrazovými stavy. Dále není vhodná při nachlazení, menstruaci, v těhotenství, jeden měsíc po porodu.

Hawaiská masáž Lomi Lomi

Tento druh masáže se považuje za jednu z nejdůkladnějších masáží vůbec. Původ masáže bychom našli na Hawaiských ostrovech. Masáž je založena na filozofii Huna a jejím vztahem k léčení těla a masážím. Filozofie Huna předpokládá, že lidstvo touží po harmonii a lásce. V překladů znamená masáž Lomi Lomi masáž milujících rukou.  Masáž je zahájena modlitbou, požehnáním nebo prosbou, aby léčba přinesla úspěch.  Během masáže se provádí měkké a hluboké techniky masáže dlaněmi, předloktím nebo lokty terapeuta. Při masáži se využívají i aromatické oleje. Tato masáž se také od jiných masáží odlišuje v tom, že mohou být masírovány dvě různé části těla najednou. Klient se nemůže plně soustředit na dvě masírovaná místa najednou a tak dojde k rychlejšímu uvolnění. Masáž Lomi Lomi dokáže velmi účinně bojovat se stresem, proto se doporučuje lidem přepracovaným, nesoustředěným a nervózním. Masáž Lomi Lomi odstraňuje psychickou a fyzickou únavu, prokrvuje organismus, odstraňuje toxické látky z těla a psychické blokády.  Havajská masáž přináší dlouhodobou relaxaci, odstraňuje napětí ve svalech, zlepšuje pohybové schopnosti a imunitní systém.

Co vyžaduje kvalitní masáž

Jedním z důležitých faktorů pro úspěšnou masáž je vytvoření klidné atmosféry. Masáž se nesmí provádět ve spěchu a bez koncentrace. Místnost určena k masážím musí být teple vytopená, také by zde měli být nachystány teplé deky nebo ručníky k zakrytí. Klidnou atmosféru masáže podpoří relaxační hudba nebo příjemná vůně. Kvalitní masáž nesmí být vyrušena mobilním telefonem nebo zvonkem. Dále je také velmi důležitá správná poloha během masáže. Podložka pro masáž může být např. žíněnka, karimatka, pevná matrace. Postel není pro masáž příliš vhodná kvůli své měkkosti. Masáž se může provádět ve čtyřech základních pozicích a to vleže na zádech, vleže na břiše,  vleže na boku a sed.

Jak se na masáž připravit

Masáž by neměla být prováděna, pokud má klient horečku, vysoký krevní tlak, infekční onemocnění kůže, ortopedické obtíže. V těhotenství se volí jiné polohy masáže. Před masáží je vhodné umýt se od potu a nečistot, odložit šperky a dlouhé vlasy stáhnout sponkou nebo gumičkou. Před masáží by se neměly jíst těžká jídla, pít alkohol nebo užívat drogy. Zdravotní komplikace je vždy vhodné oznámit předem masérovi. Neustálý stres a uspěchanost naší doby je nutné kompenzovat chvílemi klidu a uvolnění, které přinášejí masáže.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23058 (zdravotnimagazin.cz#10124)


Přidat komentář