Vši - veš dětská

Příznaky vší. Léčba vší. Odvšivení. Šampony na vši a léky. Prevence proti vším. Rychlost vývoje vší závisí na teplotě. Jak poznáme zavšivení. Hnidy - vši. Poznat zavšivení je celkem snadné, upozorní nás na ně mnohdy nesnesitelné svědění kůže.

Veš dětská se nejčastěji nalézá u dětí. Dožívá se asi 3 týdnů a za tuto dobu je schopná naklást až 150 vajíček. Z vajíček se vylíhnou larvy a z těch dospělé vši. Jak larvy, tak dospělé vši se živý krví. Bodnutí způsobuje někdy až nesnesitelné svědění. Při škrábání se do kůže může zanést infekce, což způsobí vznik ekzému a hnisání.

Vši se šíří přímým stykem, hlavně v kolektivech jako je rodina, škola, ubytovny apod.

Příznaky vší

  • Svědění ve vlasech
  • Hnidy ve vlasech
  • Zvětšené mízní uzliny v týle a na krku

Léčba vší

Pokud se u Vašich dětí objevily vši, umyjte jim vlasy šampónem, který vši i hnidy usmrcuje. Dospělé vši vyčešte z vlasů hustým hřebenem a proti srsti.

Léčba - odvšivení

Léčba Musí být zaměřena jak na dospělé jedince, tak na všechna vývojová stádia, zvláště hnidy.

Šampony na vši a léky

  • desinfekční šampon Parasidose
  • Jacutin Gel
  • Diffusil H sprej, nebo i další preparáty, o kterých Vás mohou informovat zaměstnanci lékárny nebo prodavači drogerií.

Všechny preparáty proti vším je nutné použít dle návodu

který je uveden na každém výrobku. Pro úspěšnost léčby je třeba léčbu za 6-12 dní zopakovat, aby se zlikvidovaly přežívající hnidy a z nich vylíhlé larvy. Při likvidaci infekce je třeba ošetřit desinfekčními přípravky hřebeny a kartáče (ty je možno také vyvařit), textilie vyprat a vyžehlit. Všeobecným předpokladem v prevenci před zavšivením je osobní hygiena, především časté mytí hlavy, při výskytu vší okamžité ošetření hlavy, v kolektivu léčba všech jedinců, v neposlední řadě také dodržování hygieny v holičství a kadeřnictví.

Prevence proti vším

  • Častější mytí vlasů
  • Kratší účes
  • Dodržování hygieny v kadeřnictví
  • Při výskytu vší okamžitě ošetřit hlavu

Veš dětská (nebo také vlasová či hlavová)

žije v lidské kštici, nejčastěji však bývá nalézána u dětí. Je dlouhá 2-4 mm, samička klade denně 3-4 vajíčka, která připevňuje pevně k vlasu v těsném sousedství pokožky (tzv.hnidy). Žije asi 3 týdny a za tu dobu naklade 100-140 vajíček.

Rychlost vývoje vší závisí na teplotě

z vajíček se líhnou larvy, z nich pak asi za 20 dnů dospělé vši. Larvy i dospělé vši se živí krví, kterou sají přizpůsobeným ústním ústrojím několikrát denně. Bodnutí silně svědí, při škrábání může být do kůže zanesena bakteriální infekce a vzniká obraz ekzému a hnisání kůže.

Jak poznáme zavšivení

Poznat zavšivení je celkem snadné, upozorní nás na ně mnohdy nesnesitelné svědění kůže hlavy, které nutí děti ke škrábání. Dospělé vši můžeme vyčesat hustým hřebenem (tzv.všiváček) nejlépe na bílý papír, prohlídkou hlavy můžeme pouhým okem nalézt stříbřitě bílá vajíčka - hnidy, kterých je nejvíce za ušima a v zátylí. Podle výšky hnid na vlasu můžeme odhadnout délku trvání infekce.

Hnidy - vši

Jsou-li hnidy těsně u hlavy, je napadení vší hlavovou čerstvé. Veš dětská se šíří hlavně přímým stykem, zejména v kolektivech, jako je rodina, předškolní a školní kolektivy, ubytovny a pod. V menší míře pak prostřednictvím různých předmětů (hřebenů, kartáčů na vlasy, pokrývek hlavy, ložního prádla). Postiženy jsou především osoby s nízkou hygienickou úrovní, napadeny však mohou být i osoby přísně dodržující osobní hygienu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22723 (zdravotnimagazin.cz#7628)


Diskuze a zkušenosti

alena | 11.01.2010 11:36
bracha ma vsi ahoj chtela bych se zeptat jetli ze jsem vsera v bratrovych vlasech nalezla vsi a umyla mu vlasy octovou vodo v pomeru1:1 zabiju je nebo tam budou nadale odpovezte na 720318949 dekuju

........ | 27.12.2014 22:37
Re: Vši - veš dětská mám vši už dlouho vše jsme zkusily a nic nepomáhá mámstrach že nic nezabere . ž jsem použila mnoho přípravků i na psy a kočky ale nepomáhá nic vždyse zase obeví mohli byste mi prosím odpovědět na email : miska.kryk@email .cz děkuji

vsi bszsbs | 04.02.2015 08:56
Re: Vši - veš dětská Našli jsme si vsi já mamka a segra Slyšeli jsme od kamaradky ze na to pomáhá když si pořádně promastite hlavu olejem a potom si ji zabalite do igelitu nebo do takové te čepice na koupani ve sprše a po 30-45 minutách si to aundate a oplachnete./udělali jsme to a když jsme si to oplachovali tak jsme to vždy oplachly a potom namydlily a znovu a znovu. Pak kdyz jsme necitily žádný olej ve vlasech vyfeovali jsme si vlasy a speciálním ( hodně hustým ) jsme si to asi 30 minut pečlivě vycesavali . Pak jsme prevlikly všechny peřiny a už vsi nemáme. Pro jistotu jsme koupily luqido duo a dyztak si to sním premejeme. :-) Snad jsem vám alespoň trochu pomohla

ves | 04.02.2015 08:58
Re: Vši - veš dětská :-)

alca | 05.11.2017 09:05
ted jsme dostaly vsi poprve dcerce je osum let ve skolce je nikdy nemela umila jsem ji hlavu citronovim jarem a bylo dobre v patek prisla ze skoly a uz plakala ze nemuze vydrzet jak ji boli hlava koukla jsem se ji a zavsivena ja blazen plakala bala se tech vsi silene tak uvidime jestli jsme se toho zbavily


Přidat komentář