Zánět zevního zvukovodu - léčba

Ve zvukovodu se nachází mazové žlázy, které tvoří ušní maz. Zánět zevního zvukovodu se projevuje bolestivostí uší, kdy kůže zduří a v uších tak vzniká velký tlak. Kůže zevního zvukovodu má samočisticí schopnost, kdy posouvá ušní maz.

Zánět zevního zvukovodu – příčiny

Zánět zevního zvukovodu může vzniknout buď vlivem infekce, nebo se může jednat o ucpání zvukovodu mazem. Na vznik zánětu zvukovodu mohou mít vliv i jiná onemocnění – např. cukrovka. Uším neprospívá také vlhký vzduch a prašné prostředí.

Zánět zevního zvukovodu a infekce

Uvnitř zvukovodu je kůže, která je tenká a náchylná k zánětům. Ve zvukovodu relativně snadno uvízne voda při koupání, šampón či jiné vnější nečistoty. Kůže uvnitř se může zanítit a dokonce reagovat alergicky.

Zánět zevního zvukovodu a ušní maz

Ve zvukovodu se nachází mazové žlázy, které tvoří ušní maz. Zánět zevního zvukovodu se projevuje bolestivostí uší, kdy kůže zduří a v uších tak vzniká velký tlak. Kůže zevního zvukovodu má samočisticí schopnost, kdy posouvá ušní maz na okraj zvukovodu. Pokud je mazu ale příliš mnoho, je narušena správná funkce bubínku a následně může dojít až k zánětu zvukovodu.

Zánět zevního zvukovodu – jak se projevuje

Pociťujete bolest v uších, zejména před ústím zevního zvukovodu, uši jsou zalehlé, bolest se může stupňovat také při kousání. Jindy je možné vnímat zhoršení sluchu.

Zánět zevního zvukovodu a zánět středního ucha

Někdy není zcela zřejmě, jestli se jedná o zánět středního ucha, nebo zvukovodu. Obvykle při zánětu středního ucha pociťuje pacient zhoršení sluchu, ale někdy se mohou oba záněty prostupovat.

Zánět zevního zvukovodu – léčba

Při přetrvávající bolesti ucha je vhodné vyhledat lékaře otorinolaryngologa (ORL), který vás vyšetří a určí vám vhodnou léčbu. Lékař vyšetří uši pomocí ušního zrcátka a poté odstraní ušní maz a provede odbornou ušní hygienu. Můžete také dostat ušní kapky, které zmírní otok a bolest. Někdy je třeba použít i antibiotika (při celkovém zasažení organismu).

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22032 (zdravotnimagazin.cz#5994)


Diskuze a zkušenosti

Barbora | 14.07.2012 11:49
Re: Zánět zevního zvukovodu - léčba Dobrý den mám prosbu. Vnuk má zánět zvukovodu a dostal kapky. Po jaké době může cítit úlevu?? Děkuji a krásný den.

Anonym | 27.08.2014 11:21
Re: Zánět zevního zvukovodu - léčba dobry den mam nejspis zanet zvukovodu ucho uz me prestalo bolet ale citim plne ucho co stim mam delat

Anonym | 26.12.2014 19:03
Re: Zánět zevního zvukovodu - léčba Jaké kapičky lze použít na zánět zevního zvukovodu ?


Přidat komentář