Zápal plic - pneumonie

Zápal plic - příčiny. Jaká je příčina pneumonie - zápalu plic. Příznaky a léčba pneumonie. Virová pneumonie. Na TBC je nutné myslet u osob s oslabeným imunitním systémem, HIV, bezdomovců, ale může se vyskytovat i u jinak zcela zdravých jedinců.

Zápal plic - příčiny

Zápal plic se může rozvinout po chřipce nebo může být následkem uzávěru některé průdušky. U lidí s oslabenou imunitou, tuberkulózou, kuřáků a dlouhodobě ležících pacientů je pravděpodobnost onemocnění zápalem plic větší.

Jaká je příčina pneumonie - zápalu plic

Většina pneumonií je způsobena infekcí plic nejrůznějšími bakteriemi a viry, méně pak plísněmi nebo parazity, které se do dýchacích cest nejčastěji dostávají vdechnutím těchto patogenů od jiného člověka. Říkáme tomu kapénková infekce. U lidí s oslabeným imunitním systémem mohou zápal plic vyvolat i původci, kteří jsou u zdravých jedinců neškodní. Ideální podmínky pro pomnožení bakterií jsou při hromadění hlenu za překážkou v dýchacích cestách (cizí těleso, zúžení nebo nádor). Zápal plic se pak za této situace objevuje opakovaně i po zaléčení antibiotiky. Pneumonii mohou vzácněji vyvolat i jiné příčiny, například vdechování dráždivých látek, vdechnutí žaludečního obsahu (aspirační pneumonie) nebo ozařování.

Zápal plic - příznaky

 • Teplota
 • Kašel
 • Dušnost
 • Únava
 • Obtížné dýchání

Zápal plic - léčba

 • Aromaterapie
 • Homeopatie
 • Bylinky (mateřídouška, tymián, zázvor)
 • Vitamíny
 • Nutné RTG vyšetření
 • Antibiotika
 • Kontrola tělesné teploty
 • Dostatek tekutin

Je nutné být vždy pod dohledem lékaře.

Virová pneumonie

může probíhat obdobně jako zánět způsobený bakteriemi. Teploty jsou ale většinou spíše nižší, je přítomen dráždivý kašel bez vykašlávání. Dosti často se k těmto obtížím přidávají typické známky virové infekce – bolesti hlavy, svalů a kloubů. Zvláštním typem zápalu plic je tuberkulóza (TBC). Na TBC je nutné myslet u osob s oslabeným imunitním systémem, HIV pozitivních, bezdomovců, ale může se vyskytovat i u jinak zcela zdravých jedinců. Nemá tak dramatické projevy jako ostatní pneumonie. Projevuje se spíše únavností, pocením, hubnutím a jen lehce zvýšenými teplotami. Postupně se zhoršuje kašel, sputum je hlenové, hleno-hnisavé, může být přítomna krev. Na tuberkulózu se může přijít i při náhodném zhotovení RTG snímku plic.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22716 (zdravotnimagazin.cz#7620)


Diskuze a zkušenosti

Eva Košťálková, ezpe@seznam.cz | 10.02.2009 22:19
prosím o radu Prosím Vás, co je lalůčkový (hypostatický) zánět plic. Čím je způsobem a jak se projevuje, popř. jak se dá poznat, že tím člověk trpí, nebo jak se dá určit délka této nemoci.

Novakova | 16.02.2009 10:11
zapal plic tbc Co se da delat kdyz nemocny v rodine ma priznaky zapal plic a podezreni na TBC jake hrozi nasledky pro spolubydlici.


Přidat komentář