Cervikální syndrom

Syndrom krční páteře neboli cervikální syndrom (zkráceně C-syndrom) je soubor obtíží, jejichž příčina vězí v oblasti krční páteře. Bolesti se nemusí projevovat jen na krku, často vyzařují i do ramen nebo do hlavy.

Co je to cervikální syndrom?

Syndrom krční páteře neboli cervikální syndrom (zkráceně C-syndrom) je soubor obtíží, jejichž příčina vězí v oblasti krční páteře. Bolesti se nemusí projevovat jen na krku, často vyzařují i do ramen nebo do hlavy. Bolesti jsou zvláště prudké při otočení hlavy na stranu. Postižený často drží hlavu v úklonu, aby svým bolestem ulevil. C-syndrom může být provázen bolestmi hlavy, závratěmi a poruchami sluchu nebo zraku.

C-syndromu - příčiny

C-syndrom může mít různé příčiny. Někdy je vyvolán prudkým pohybem hlavy, kdy dojde ke stažení svalů nebo k podráždění nervů vystupujících v oblasti páteře. Jinou příčinou může být opotřebení meziobratlového spojení, ale i další chorobné změny na páteři. Obtíže v oblasti krční páteře mohou vyvolat také změny obratlových plotének (zúžení, vyklenutí nebo výhřez). Ve vyjímečných případech může být C-syndrom způsoben onemocněním vnitřních orgánů.

C-syndrom - léčba

U syndromu krční páteře je důležité léčit nejen její následky, ale i onemocnění, kterým byl C-syndrom vyvolán. K odstranění pohybových bolestí se hlava znehybní tzv. Schanzowým límcem. Dojde-li k zánětu nervů, dostává pacient protizánětlivé léky. K uvolnění staženého svalstva krku a ramene pomáhají opakovaně podávané injekce. Pokud je příčinou C-syndromu nesprávné postavení krčních obratlů, lékař může doporučit masáže nebo se pokusí obratle napravit odbornými chiropraktickými hmaty.

C-syndrom - prevence

Chraňte se proti průvanu a speciální gymnastikou udržujte krční páteř ve správném postavení. Pravidelným cvičením posilujte krční svaly. Dojde-li k C-syndromu, můžete se pokusit zmírnit bolesti pomocí tepla.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22543 (zdravotnimagazin.cz#7332)


Diskuze a zkušenosti

Anonym | 29.05.2013 13:29
Re: Cervikální syndrom na koho se můžu obrátit, potřebuji pomoc. mám cervikální syndrom, problémy se sluchem, tlak uších, zamlžené vidění. Pokoušela jsem se dovolat, ale uvedené tel. číslo zřejmě neexistuje


Přidat komentář