Faktory ovlivňující křečové žily

K oslabení žilních stěn dochází s narůstajícím věkem, v době těhotenství, u obézních žen, při častém dlouhém stání nebo sezení, ale rizikovým faktorem je také nošení těžkých břemen, nošení příliš těsných kalhot a stěženého pásku, ...

Vznik křečových žíl

Krev v žilách nohou směřuje vzhůru k srdci. Opačnému toku krve zabraňují žilní chlopně. Pokud jsou však tyto chlopně poškozené nebo slabé, dochází k tzv. křečovým žilám, které mají za následek bolestivé stahy (křeče) a otoky.

Oslabení žilních stěn

K oslabení žilních stěn dochází s narůstajícím věkem, v době těhotenství, u obézních žen, při častém dlouhém stání nebo sezení, ale rizikovým faktorem je také nošení těžkých břemen, nošení příliš těsných kalhot a stěženého pásku, pokládání nohou křížem nebo kouření. Na vznik křečových žil má velký vliv i dědičnost.

Prevence jako pohyb

Nejúčinnější prevencí žilních onemocnění je aktivní pohyb. Ideální je plavání, chůze, cyklistika. Máte-li sklony ke vzniku křečových žil, vynechejte silové cvičení a sport s tělesnými otřesy jako je například aerobik. Pokládejte často nohy do zvýšené polohy, která brání hromadění krve.

Cvičení ke zdraví

  1. Sedněte si nebo lehněte na záda a kroužete kotníky střídavě oběma směry.
  2. Propínejte a krčte prsty na nohou i celé nárty.
  3. Napodobujte jízdu na kole vleže.

Správná pohybová aktivita

zabraňuje zhoršení stavu křečových žil, neboť prokrvuje tkáně, zesiluje svalstvo nohou, odvodňuje oteklé části a zrychluje průtok krve. Vhodnými sporty jsou ty, které nezahrnují silové zatížení svalů a prudké přerušení pohybů.

Doporučený sport

Plavání, turistika, chůze, běh na lyžích, jízda na kole, golf.

Podmíněčně doporučený sport

Kopaná, bojová umění, vodní sporty, tenis.

Nedoporučené sporty

Posilování, vzpírání, box, závodní cyklistika, sjezdové lyžování, squash, surfování.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21945 (zdravotnimagazin.cz#5751)


Přidat komentář