Měření zraku Jičín

Někdo má potíže se zrakem již od mládí, či dokonce od narození, k jinému se dostaví teprve později, ve vyšším věku. Pokud i vás trápí zhoršené vidění, je velmi vhodné podstoupit měření zraku.

Měření zraku a vady zraku

Existují čtyři typy refrakčních vad zraku. Všechny je možné odhalit díky měření refraktorem, které můžete podstoupit v oční optice. Díky měření refraktorem se přesně diagnostikuje vaše oční vada a vaše dioptrie. Následně se naměřené hodnoty odzkouší na zkušebních brýlích. Pokud vám budou zkušební brýle vyhovovat, můžete si rovnou začít vybírat vhodné dioptrické brýle nebo kontaktní čočky. S** výběrem dioptrických brýlí** i kontaktních čoček vám jistě pomůže kvalifikovaný personál oční optiky.

Oční optika Jičín

 

Krátkozrakost

Krátkozraký člověk vidí dobře na čtení, ovšem špatně na dálku. Kromě zhoršeného vidění do dálky jsou typickými příznaky krátkozrakosti zhoršené vidění za šera a v noci, mhouření a přivírání očí ve snaze zaostřit do dálky, a také červenání a slzení očí či bolení hlavy nebo očí.

Dalekozrakost

Dalekozraký člověk má naopak největší problémy při vidění na blízko, tedy např. při čtení. S přibývajícím věkem a zhoršováním oční vady však začíná mít dalekozraký člověk problém se zaostřováním i na dálku. Výsledkem snahy zaostřit pak bývá bolest hlavy i očí. Příznakem dalekozrakosti bývá dále velmi často to, že v několikadenních nebo i několikahodinových intervalech kolísá schopnost dalekozrakého člověka dobře vidět. Z těchto důvodů dalekozrací lidé často používají více než jedny dioptrické brýle.

Astigmatismus

Astigmatismus se může objevovat jako samostatná vada zraku, ale častěji se vyskytuje v kombinací s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí. Astigmatismus bývá nejčastěji způsoben nesprávným zakřivením přední plochy rohovky, což způsobuje zhoršené vidění za šera, mlhy či v noci a také** špatné odhady vzdálenosti**. Astigmatici také špatně snášejí oslnění například od protijedoucího auta a proto Kontaktní čočkyby z bezpečnostních důvodů nikdy neměli řídit v noci či za zhoršené viditelnosti. Při četní bývá u astigmatismu problémem záměna podobných znaků, jako jsou třeba F, E, H nebo také pocit, jako by písmena či číslice byly mírně zdvojené a měly v pozadí něco jako své vlastní stíny.

Vetchozrakost

Vetchozrakost obvykle začíná po 40. roce věku, kdy nitrooční čočka přestává být pružná a nedokáže se již vyklenout tak jako dříve. Typickými příznaky vetchozrakosti jsou čtení novin s nataženýma rukama, neschopnost číst při horším světle, neschopnost navléknout nit do jehly apod. Vetchozrakost se s věkem postupně zhoršuje, ale zhoršování se naštěstí zpravidla zastaví okolo věku šedesáti let, kdy už postačí až do konce života nosit brýle se stále stejnými dioptriemi.

Dioptrické brýle, úpravy a opravy brýlí, čištění

Dioptrické brýle jsou pomůckou pro korekci vidění. Dioptrické brýle se skládají z brýlových obrub a brýlových čoček. Brýlové obruby se vyrábí z různých druhů kovů nebo plastů. Brýlové obruby se vyrábí v mnoha designových variantách a provedeních. Je možné je rozdělit například podle toho, jakým způsobem je v obrubě uchycena brýlová čočka. V tzv. celoobrubách je čočka umístěna ve žlábku celá. V poloobrubách se obrub dotýká pouze část čočky, díky čemuž tyto brýle působí lehce a vzdušně. K mání jsou také bezobrubové dioptrické brýle, které jsou nejméně nápadné, velmi lehké a mají svěží a čistý vzhled.** Dioptrické brýle** v prvé řadě slouží ke korekci zrakové vady, avšak díky šikovným designérům mohou být také módním doplňkem, který zvýrazní a podtrhne vaši osobnost. Pokud vám vaše brýle nesedí, někde vás tlačí, je možné si v optice brýle nechat upravit. Občas se stane nehoda, při které se vám brýle poškodí. Pokud poškození není příliš silné, je možné v optickém studiu brýle nechat i opravit. Co se čištění brýlí týče, je možnost používat speciální čistící látky aj. avšak velmi účinným se ukázalo být čištění ultrazvukem, které nabízejí ve většině očních optik.Brýlové čočky

Kontaktní čočky, roztoky a doplňky ke kontaktním čočkám

Kontaktní čočky jsou další možností korekce oční vady. Kontaktní čočky jsou oblíbené zejména u těch osob, kterým je nepříjemné nošení brýlí, nebo jsou přesvědčení, že jim dioptrické brýle nesluší. Výhodou kontaktních čoček je větší rozsah zorného pole, a také možnost provádět dynamické aktivity bez rizika ztráty nebo nadměrného pohybu brýlí. Pokud ještě s kontaktními čočkami nemáte žádné zkušenosti a obáváte se jejich aplikace, nevadí. Obraťte se na odborníky z oční optiky, kteří vám poskytnou komplexní odborné vyšetření, profesionální poradenství, nácvik** aplikace kontaktních čoček** a manipulace s nimi. Kontaktní čočky je možné z hlediska délky aplikace rozdělit na denní, které se musejí z oka vyjmout již po jednom dni nošení, a dále na 7 denní a 30 denní. Z hlediska trvanlivosti (použitelnosti) lze kontaktní čočky rozdělit na 14 denní, 30 denní, 90 denní a roční. Další výhodou kontaktních čoček je to, že si lze koupit obarvené čočky, díky kterým vaše duhovka vytvoří dojem jiné barvy. Díky kontaktním čočkám si tak můžete zcela změnit barvu svých očí, popřípadě zvýraznit tu vaši. Pokud nepoužíváte kontaktní čočky, které jsou určeny k vyhození již po jednom dni aplikace, pak budete potřebovat speciální roztoky a další doplňky k jejich ošetřování a uchovávání – s jejich výběrem a způsobem používání vám jistě poradí** odborníci v oční optice**.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23269 (zdravotnimagazin.cz#10442)


Přidat komentář