Měření zraku Mladá Boleslav

Zrak je lidský smysl, který nám dokáže zprostředkovat velké množství informací za velmi krátkou dobu. Pečujme o náš zrak a nechme si jej jednou za čas přeměřit u očního specialisty. Tuto službu vám mohou nabídnout také v očních optikách.

Zrak je velmi důležitým a také velmi citlivým smyslem člověka. Ztráta zraku může velmi změnit kvalitu našeho života. Proto je velmi důležité starat se o náš zrak a vyhnout se vlivům, které jej mohou poškodit. Dávejte si proto pozor na nadměrnou námahu očí. Našemu zraku neprospívá např. čtení při špatném osvětlení, dlouhodobé sledování televize nebo práce na počítači. Zrak je dále poškozován smogem, kouřem z cigaret a také exhalacemi z průmyslových objektů. Poškodit zrak může dále UV záření a to hlavně ve vysokých nadmořských výškách nebo u moře. Na zhoršování zraku se podílí také nevhodná strava, kdy organismus nemá dostatek antioxidačních látek k regulaci volných radikálů. Při působení těchto faktorů vás poté mohou potkat oční problémy, mezi které patří např. zarudlé oči. Zarudlé oči jsou většinou známkou nespavosti. Očím uleví studený obklad z vlhké čisté látky. Dalším problémem mohou být oči suché. Příčinou suchých očí může být nízká vlhkost vzduchu, kouř nebo některé léky. Když vás trápí suché oči, přestaňte kouřit, vyhýbejte se zakouřeným a klimatizovaným místnostem a vyhýbejte se přímému větru.

Měření zraku

Jednou z možností, jak pečovat o náš stále namáhaný zrak, je pravidelné měření zraku. Odborné vyšetření zraku je vhodné absolvovat minimálně jednou za dva roky. A toto neplatí pouze pro ty, kteří již mají diagnostikovanou oční vadu. Pravidelné měření zraku je také důležité pro osoby se zdravým zrakem. Měření zraku provádí oční specialisté, tedy oční lékaři nebo optometristé. Optometrista je zdravotnický pracovník, který se specializuje na vyšetření zraku a aplikaci kontaktních čoček. A kde se můžete s optometristou setkat? Tito oční specialisté pracují v očních optikách nebo ve zdravotnických zařízeních.

 

 

Jak probíhá měření zraku

K vyšetření vašeho zraku si můžete s očním specialistou nejdříve sjednat schůzku.** Vyšetření zraku** u optometristy vám zabere 20 až 30 minut.  Schůzka začíná individuální konzultací, během které optometrista zjišťuje, jaké jsou vaše problémy se zrakem. Optometrista bude dále zjišťovat, jaké je vaše zaměstnání a s tím i spojena námaha očí. Během konzultace bude probrán také váš zdravotní stav, povolání, koníčky atd. Na základě všech těchto informací vám poté optometrista pomůže vybrat nejlepší řešení právě pro váš zrak.

Po konzultaci následuje samotné vyšetření očí. Vyšetření očí zahrnuje kontrolu binokulárního vidění, pomocí autofraktometru proběhne měření zraku, subjektivní měření zraku se provádí pomocí foropteru. Keratometr slouží k měření zakřivení rohovky. K vyšetření očí se také používá červeno-zelený test, díky kterému se zjistí přirozená citlivost očí. Poté za pomoci zkušebních brýlí je zhodnocena brýlová korekce.

Na závěr vyšetření vám oční specialista sdělí, jakou máte oční vadu. Oční specialista vám také doporučí, jak můžete nadále pečovat o váš zrak.

Dioptrické brýle

V dnešní době moderní techniky je náš zrak velmi namáhán. Naše oči přetěžujeme neustálou prací na počítači nebo sledováním televize. Také zakouřené prostředí, UV záření nebo smog nemá na náš zrak dobrý vliv. A tak se není čemu divit, že mnoho lidí je nuceno nosit brýle nebo dioptrické čočky v důsledku refrakčních vad. Mezi refrakční vady se řadí krátkozrakost (myopie) a dalekozrakost (hypermetropie). K úpravě těchto refrakčních vad můžete využít brýlovou korekci.

Brýlová skla

Vybírat dnes můžete z velkého množství** brýlových skel**. Rozhodnout se můžete na základě několika kritérií. Vybírejte brýlová skla podle typu, ceny užití a specializace brýlových skel. Při výrobě brýlových skel se mohou využívat materiály jako sklo (silikát), plast nebo polykarbonát. Každý z těchto materiálů má své výhody a nevýhody. Silikátová skla jsou velmi tvrdá a odolná pro poškrábání. Skla z polykarbonátu jsou ztenčená a odolná proti rozbití. Dáváte-li přednost lehkosti, rozhodněte se pro skla plastová, která jsou také nerozbitná a odolní proti oděru. Brýlová skla vyrobena z plastu jsou také velmi vhodná pro osoby s větším počtem dioptrií nebo pro děti.

Skla mohou být dále opatřena antireflexní vrstvou, která se nachází na zadní straně skel a redukuje odlesky světel. Takovéto brýle jsou pak vhodné pro práci na počítači, pro pobyt v prostředí s umělým osvětlením, při focení nebo natáčení s videokamerou. Antireflexní skla jsou také vhodná při řízení auta.

Další možností jsou skla samozabarvovací. Tento typ skel je v místnosti čirý a venku se sami zabarví. Ztmavnutí těchto skel může být až na úrovni klasických slunečních brýlí. Mnoho osob se špatným zrakem v létě nenosí sluneční brýle a samozabarvovací skla jim mohou zpříjemnit pobyt venku během slunečních dní.

 

Brýlové obroučky

Brýle se mohou stát velmi zajímavým doplňkem. Vybírat si můžete ze skutečně velkého množství brýlových obrouček s dokonalou povrchovou úpravou a také v mnoha barevných odstínech. Moderní brýlové obroučky jsou velmi pevné, tvrdé a pružné.

Každé brýlové obroučky se skládají ze středu a stranic. Střed je složen ze dvou očnic a nosníku. Vybírat si pak můžete brýlové obroučky s očnicemi (klasický typ složen ze středu a páru stranic). Tyto brýlové obroučky budou velmi pevné stálé. Dále se vám mohou zalíbit brýlové obroučky jako polokruhy. Tento typ brýlových obrouček je velmi nenápadný a má také nízkou hmotnost. Řešením se také mohou stát brýlové obroučky bez očnic. Tyto brýle se skládají pouze z nosníku a dvou stranic. Mezi výhody těchto brýlí se řadí nízká hmotnost, nenápadnost a nenarušené zorné pole. Jak s výběrem brýlových skel, tak brýlových obrouček vám rádi pomohou ve specializovaných optikách.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23106 (zdravotnimagazin.cz#10274)


Přidat komentář