Měření zraku Opava

Kvalitní zrak do vysokého věku má ten, kdo o něj pečuje. Ovšem ztrátu jeho kvality mohou ovlivnit i geny a pracovní zařazení. Abyste měli jistotu, že je váš zrak v pořádku, doporučujeme absolvovat pravidelné měření zraku.

Kvalitní vidění není jen tak

Mnoho z nás považuje kvalitní zrak za naprostou samozřejmost. Ovšem není tomu tak vždy a už vůbec ne po celý život. Zrak a jeho vidění se průběhem života mění. A dokonce velmi významně. Tak se může stát, že i když jste na základní škole nosili brýle, tak od 15 let je již nosit nemusíte. Ale přijde čtyřicítka a brýle jsou tu na novo. Nebo ten, kdo měl zrak, jako ostříž náhle pociťuje bolest hlavy, oči mu slzí a jsou unavené. Typické stížnosti lidí, kteří pracují u počítače. Právě jim se může stát, že již kolem třicítky budou potřebovat brýle. Ale pozor. Většinou jde o brýle, které jsou upravené na činnost u počítače. Stejně jsou na tom řidiči. I ti musejí často namáhat nepřirozeně svůj zrak a následkem toho je nošení brýlí. Právě řidiči by měli mít brýle, speciálně upravené pro ně. Chrání totiž nejen jejich zrak, ale i život. To v jakém stavu je váš zrak, zjistíte pokud zajdete do oční optiky k optometristovi a necháte si zrak změřit.

Kdo je optometrista?

Mnoha lidem tento název nic moc neříká. Jde o odborníka, který se zabývá vyšetřováním zraku, měřením zraku a aplikací kontaktních čoček. Jde vlastně o mezistupeň mezi očním lékařem, který se zabývá očními vadami, nemocemi a jejich léčením, a očním optikem, který zhotovuje korekční pomůcky. Návštěva optometristy se vyplatí. Najdete ho v oční optice a po vyšetření plynule přejdete k objednávce brýlí, či kontaktních čoček. Ušetříte tak čas. A nemusíte se bát. Pokud optometrista zjistí jinou než korekční vadu, ihned vás odešle k očnímu lékaři.

Měření zraku

Probíhá na nejmodernějších přístrojích. To je základem vysoké přesnosti výsledku měření, ale i správného výběru korekční pomůcky. Po příchodu se vás optometrista vyptá na některé informace potřebné ke správnému výběru korekční pomůcky. Bude ho zajímat, zda již nosíte brýle, jaké máte povolání, koníčky a záliby, jaký je váš současný zdravotní stav. Pokud již brýle nosíte, optometrista je přeměří a přeměří i to, jak s nimi vidíte. Následně začne samotné vyšetření. Začíná se na automatickém refraktometru, který poskytuje pouze orientační údaje o refrakčním stavu oka. Pak se provede vyšetření mikroskopem, ukáže stav předního segmentu očí. Končí se sklíčkováním, kde je důležitá spolupráce optometristy a klienta. To proto, že se jedná o subjektivní pocit kvality vidění. Právě na dokonalé spolupráci a zkušenosti optometristy záleží kvalita korekčních pomůcek. Po zhodnocení výsledku všech měření a informací, které jste na počátku uvedli, pak optometrista vybere nejvhodnější korekci vašeho zraku.Moderní brýle

Vady zraku

Dnes existují čtyři základní zrakové vady, které se upravují korekčními pomůckami. S pomocí optometristy je můžete korigovat kontaktními čočkami, nebo brýlemi. Ostatní oční vady a nemoci je nutné řešit s očním lékařem. Optometrista je však schopen perfektně rozeznat o jakou vadu jde a buď ji přímo s klientem řešit, nebo v případě potřeby ho odeslat k očnímu lékaři.

Krátkozrakost

Jinak se jí také říká myopie a postihuje asi 30 % obyvatelstva. Mezi základní projevy patří neostré až rozmazané vidění vzdálených předmětů, dále pak mhouření očí při pohledu do dálky, bolest hlavy a také únava očí. U malých dětí, které tuto vadu mají, se často objevuje takzvané psaní nosem.

Dalekozrakost

Jinak hypermetropie postihuje kolem 20% populace. Projevuje se neostrým viděním na blízko i na dálku. Bez používání korekční pomůcky pak přináší bolesti hlavy, očí i únavu. Problémy se objevují i při vidění za šera, při stmívání nebo řízení automobilu.

Astigmatismus

Postihuje největší procento obyvatelstva, asi 65%. Tato refrakční vada vzniká na základě špatného zakřivení rohovky. Velmi často se projevuje zaměňováním podobných znaků a číslic, bolestmi hlavy a únavou očí.

Vetchozrakost

Jinak presbyopie je refrakční vada, která se často objevuje od 40. roku života. Jde o vadu, která vzniká zároveň se stárnutím. Oko ztrácí přirozenou pružnost, je unavené a ztrácí schopnost zaostřit na bližší předměty. V počátcích bez korekční pomůcky se objevují bolesti hlavy, očí, únava, slzení očí i pálení. Zejména při práci na počítači nebo sledování televize.

Dioptrické brýle

Všechny refrakční vady je možné korigovat pomocí dioptrických brýlí. Navíc dioptrické brýle jsou nabízeny v široké nabídce skel, i brýlových obrub. Tak se brýle mohou stát nejen zdravotní pomůckou, ale i vysoce módním doplňkem. V nabídce brýlí najdete jednoduché obyčejné brýle, stejně jako brýle pocházející z rukou módních návrhářů. Nechybí ani dioptrické brýle speciální. Tedy pro potápěče, práci ve speciálních podmínkách, sportovce, řidiče a mnohé jiné. S výběrem vám vždy poradí oční optik, který zároveň i designerem.

Multifokální brýle

Dioptrické brýle dělíme na brýle na čtení a na vidění do dálky. Pak jsou tu brýle, které zajistí obojí. Jde o multifokální, nebo také víceohniskové čočky. S těmito čočkami vidíte ostře, jak do blízka, tak na střed, tak do dálky. Multifokální čočka je konstruována tak, aby se co nejvíce blížila přirozenému vidění. Změna dioptrií je plynulá a nezpůsobuje vůbec žádné problémy. Jde o velmi praktické brýle, které usnadňují život. Nemusíte mít dvoje brýle, které budete stále hledat a muset nosit u sebe. Postačí vám na všechny činnosti jen jedny brýle. A to dokonce i v případě slunečních brýlí. Multifokální čočka může mít nejen řadu úprav, ale má i UV filtr chránící před sluncem a může se podle slunečního svitu zabarvovat. Tak vlastně nepotřebujete brýle troje, ale jen jedny.

Úpravy, opravy a čištění brýlí

I brýle je nutné občas dát do pořádku. S tím vám pomohou odborníci v oční optice. Opraví vám zde co je třeba, utáhnou šroubky, vyčistí skla ultrazvukem. Pokud jim dáte občasnou odbornou údržbu, pak vám brýle vydrží mnohem déle.

Kontaktní čočky

Jsou nabízeny jako jednodenní, týdenní a měsíční. Pak existuje celá řada jejich variant. Kontaktní čočky však nelze jen tak koupit. Nejdříve musíte navštívit optometristu, který na základě měření vašich očí a zraku provede výběr kvalitních dobře padnoucích kontaktních čoček. Naučí vás je nasazovat, vyndávat a také ošetřovat.

Roztoky a doplňky ke kontaktním čočkám

Pro péči a ošetřování kontaktních čoček slouží řada přípravků. S jejich výběrem vám pomohou v oční optice. Právě zde nabízejí nezávadné a kvalitní přípravky, které nepoškodí kontaktní čočky, ani nepodráždí vaše oči.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23270 (zdravotnimagazin.cz#10443)


Přidat komentář