Měření zraku - Vysoké Mýto, Choceň

Máte problémy se zrakem? Vidíte stále hůř? Malá písmenka už nedokážete vůbec přečíst? Anebo vás naopak trápí vidění do dálky, kdy vzdálenější předměty vidíte neostře a rozmazaně?

Pokud vás trápí váš zrak, nic naplat, je třeba podstoupit vyšetření v optickém studiu nebo u lékaře a pořídit si správné dioptrické brýle, popřípadě kontaktní čočky. Takového vyšetření u optometristy se bát určitě nemusíte, nejde o nic nepříjemného. Ale co je hlavní, konečně budete zase v pořádku vidět a to za to určitě stojí, ne?

Měření zraku ve Vysokém Mýtu

V optickém studiu je vám k dispozici optometrista nebo optometristka s patřičným vzděláním v oboru optometrie, což je obor, který se zabývá přesným stanovením očních vad a následnou aplikací správných brýlových nebo kontaktních čoček. Každý optometrista, který chce vykonávat své povolání v České republice, by měl být registrován Ministerstvem zdravotnictví České republiky. Díky tomu je tak plně akreditován k výkonu svého povolání. A jak dlouho měření zraku probíhá? Někdy se stává, že je vše hotovo za 5 nebo 10 minut. To je ovšem špatně. Někteří optometristé spěchají, aby mohli obsloužit maximum zákazníků a na každého si tak nechají jen chvilku. Jenže výsledkem pak mnohdy bývá nespokojenost ze strany zákazníka, protože vybrané dioptrické brýle nebo čočky nejsou vybrány správně – nekorigují oční vadu zcela dokonale. Proto vám doporučujeme obrátit se na takového optometristu, resp. optometristku, který(á) si na vás vyčlení alespoň 30 minut času. Jedině tak budete mít téměř stoprocentní jistotu, že budete s výsledkem spokojeni – vybrané brýle nebo kontaktní čočky vám budou dokonale sedět a budou korigovat vaši oční vadu v maximálním možném rozsahu. A jak takové měření zraku probíhá?

Jak probíhá měření zraku?

Pokud už máte dioptrické brýle nebo kontaktní čočky, pak asi víte, jak měření zraku probíhá. Pokud se vám zhoršuje zrak, ale u optika jste ještě nikdy nebyli a chcete vědět, co vás čeká, pak čtěte dále. Vyšetření u optometristy se rozhodně nemusíte bát, nejde o nic bolestivého ani nepříjemného. Každé vyšetření u optometristy by mělo začít pohovorem, kdy se vás optometrista zeptá na vaše problémy se zrakem a nechá vás, abyste mu je popsali. Poté následuje vyšetření vašeho zraku pomocí počítačového autorefraktoru. Počítačová refrakce stanoví přesnou diagnózu vašeho zraku. Následuje subjektivní počítačová refrakce pro vidění do dálky, na blízko a na střední vzdálenost a zkušební testy (polarizace, optotypové znaky a další testy). Při tomto měření se stanoví oční vada a přesné dioptrie. Když skončí počítačové měření, vyzkoušíte si naměřené dioptrie na zkušebních brýlích. Pokud vám zkušební brýle sedí i v reálu (a ne jen při počítačovém měření), přechází se k výběru konkrétních brýlových čoček a obrouček nebo kontaktních čoček, popřípadě k výrobě brýlí na míru.

Jak si správně vybrat dioptrické brýle

Brýle si zásadně kupujte v kamenných prodejnách, kde máte možnost si je před nákupem dostatečně vyzkoušet. Nezdráhejte se dát si při zkoušení brýlí na čas a klidně si jich vyzkoušejte kolik budete chtít. Přece jen je budete nosit dlouhodobě a možná i po celý den, takže je jednak důležité, aby vám slušely a především, aby vám v nich bylo pohodlně. Při zkoušení brýlí dbejte na to, aby vám neklouzaly z nosu, zda vás někde netlačí a klidně si je nechte nasazené i několik minut. Ideální je, když skoro necítíte, že máte brýle zrovna nasazené, i když úplně necítit je asi není možné. Nejvhodnější je kupovat si brýle v profesionální prodejně, neboli v oční optice. Tam pro vás budou mít pochopení, pokud si budete brýle dlouho vybírat a zkoušet. V případě, že se vám nějaké brýle budou velmi líbit, ale nebudou vám zcela sedět, profesionální optik dokáže brýle upravit, anatomicky je přizpůsobit přímo vám na míru – proto je nákup brýlí u profesionálů tou nejlepší možnou volbou. Pokud potřebujete brýle pod motorkářskou nebo lyžařskou helmu, vezměte si helmu s sebou do prodejny, abyste měli jistotu, že vám budou brýle dobře sedět i pod helmou, že vás nebudou nikde tlačit.

Sluneční brýle

Až si budete vybírat sluneční brýle, neměli byste dbát pouze na jejich design, i když ten je jistě také důležitý. Nejprve si však vyberte typ filtru podle toho, který se nejvíce hodí pro činnost, jakou chcete ve slunečních brýlích provádět. Existuje 5 kategorií slunečních filtrů, neboli skel používaných do slunečních brýlí. Platí, že kategorie 0 je nejslabší a kategorie 4 nejsilnější sluneční filtr.

  • Kategorie 0 – bezbarvý nebo velmi světlý filtr. Sluneční brýle kategorie 0 se hodí především jako módní doplněk v případě, že chcete sluneční brýle nosit v budově nebo za zamračeného dne.
  • Kategorie 1 – světlý filtr. Sluneční brýle kategorie 1 jsou určeny jako ochrana proti slabému slunečnímu záření, kdy je převážně oblačno až zataženo a spíše jako módní doplněk.
  • Kategorie 2 – středně tmavý filtr. Sluneční brýle kategorie 2 jsou určeny jako ochrana proti středně silnému slunečnímu záření. Jsou vhodné na nošení za běžného oblačného a slunečného dne.
  • Kategorie 3 – tmavý filtr. Sluneční brýle kategorie 3 jsou vhodné jako ochrana proti silnému slunečnímu záření, především za dne, kdy je jen málo mraků nebo na obloze není ani mráček. Jsou vhodné také na slunečné dny v zimě, když je sníh.
  • Kategorie 4 – velmi tmavý filtr. Sluneční brýle kategorie 4 jsou určeny jako ochrana proti velmi silnému slunečnímu záření na dny, kdy je obloha zcela vymetená. Za bezmračných dnů je možné je používat kdekoliv ale používají se především na hory a to hlavně, když je na horách sníh a zároveň obloha bez mráčku, protože sníh odráží sluneční záření a tím jej velmi zintenzivňuje. Pokud mají speciálně upravené obroučky, tak jsou vhodné i jako ledovcové expediční brýle na slunečné dny do velehor. Sluneční brýle kategorie 4 se z bezpečnostních důvodů nesmí používat při řízení dopravních prostředků.

Kontaktní čočky Vysoké Mýto, Choceň

Kontaktní čočky se těší velké oblibě u široké veřejnosti. Současné kontaktní čočky jsou vyráběné takovou technologií, díky které nedochází k dráždění očí, oči jsou naopak šetřené, a Vy se můžete těšit z jejich pohodlného nošení. Správně zvolené kontaktní čočky zajišťují přirozenost vidění, zaostření zorného úhlu, a to v celém jeho měřítku. V neposlední řadě jsou pak kontaktní čočky účinné ke korekci různých optických vad. Kontaktní čočky je možné nosit jen příležitostně, například při sportu, při určitých událostech, kde by brýle mohly působit rušivě. Kontaktní čočky je však možné nosit celodenně.

Nabídka kontaktních čoček

Podle délky nošení, ale také podle typu, je možné dělit kontaktní čočky na jednodenní, čtrnáctidenní, měsíční, tříměsíční, tórické, multifokální. Každý z uvedených typů kontaktních čoček, má svá specifika. Jednodenní kontaktní čočky jsou určené pro jednorázové použití, kdy je ráno aplikujete, a večer před spaním je vyhodíte. Tento typ čoček je vhodný například pro jedince, které trápí oční alergie. U čoček, které je možné využívat delší dobu, je třeba počítat s jejich zanášením, kdy je nutné jim věnovat zvýšenou péči při čištění. S výběrem kontaktních čoček Vám pomůže specializovaná oční optika. Nejen z toho důvodu, ale i z hlediska správné aplikace, je tak vhodné si první kontaktní čočky pořídit přímo v Oční optice.

Oční optika

Zatímco dříve bylo možné kolem sebe spatřit jedince nosící brýle sporadicky, v současnosti je tomu spíše naopak. Brýle, ale také kontaktní čočky, sloužící ke korekci zraku, napravují oční vady, ke kterým jsme někteří dospěli vlastním přičiněním, a to například z důvodu studu, obav z nošení brýlí. V dnešní době je však možné si vybrat z nepřeberné škály brýlových obrub, které navíc mohou image jedince pozvednout. V profesionální oční optice Vás čekají zkušení a kvalifikovaní optici, kteří Vám odborně poradí při výběru kontaktních čoček, dioptrických brýlí, změří Vám zrak, diagnostikují oční vady aj. V profesionální oční optice můžete očekávat odbornost a zároveň osobní přístup.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23112 (zdravotnimagazin.cz#10281)


Přidat komentář