Syfilis - prevence a léčba

Syfilis léči venerolog. Po několik týdnů budete pojídat antibiotika (penicilin nebo erytromycin). Při léčbě počítejte s častými gynekologickými kontrolami a sexuální zdrženlivostí. Syfylis je velmi nebezpečnou pohlavní chorobou.

Způsob nákazy syfilis

Nejčastějším přenosem syfilis je pohlavní styk nebo orální sex s nakaženým partnerem. Výjimečně si můžete přivodit syfilis líbáním či použitím kontaminovaného předmětu, např. použitého příboru apod.

Příznaky syfilis

Zhruba po třech týdnech po nákaze najdete na těle tvrdý růžový vřídek, nejčastěji na místě, odkud infekce do těla vnikla. Nejčastěji je to u vstupu do pochvy, u análního otvoru nebo na jazyku. Tento vřídek však brzy zmizí. Pokud se po objevení vřídku nevydáte k lékaři, nezačnete se léčit, můžete za osm až dvanáct týdnů očekávat druhé stadium nemoci. Druhé stadium se projevuje vyrážkou na těle a nakonec syfilis zaútočí na životně důležité orgány a způsobí jejich rozpad.

Diagnoza a inkubační doba syfilis

Diagnóza je stanovena na základě klinického obrazu, epidemiologické anamnézy a výsledků laboratorních vyšetření. Inkubační doba je tři týdny.

Léčba syfilis

Syfilis léči venerolog. Po několik týdnů budete pojídat antibiotika (penicilin nebo erytromycin). Při léčbě počítejte s častými gynekologickými kontrolami a sexuální zdrženlivostí. Protože je syfylis velmi nebezpečnou pohlavní chorobou, budete muset udat všechny své sexuální partnery, aby se odchytil původce šíření nákazy.

Důležitá je prevence před syfilis

Prevencí syfilis je zásadně použití kondomu. Infekční ložiska nákazy se ale mohou nacházet i na jiných místech na těle a v tom případě vás syfilis i po styku s ochranou nemine. Dávejte velký pozor! Neléčená syfilida vám může zničit, cévy, nervový systém, kosti a kůži a v nejhorším neléčeném případě končit smrtí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22654 (zdravotnimagazin.cz#7513)


Přidat komentář