Virové onemocnění - Herpes

Jednoduše řečeno – líbat se můžeme i s tím, kdo opar má, a puchýř se nám nemusí objevit, když je naše obrana organismu dostatečná. Herpes se aktivuje několika způsoby: horečkou, opalováním na slunci. Virus se může probudit při jakémkoliv stresu.

Horoucí polibky v létě

Teplé měsíce jsou v plném proudu a s nimi i vášnivé objímání a horoucí polibky – zvlášť u čerstvě zamilovaných. Polibkem vás může obdařit kdokoliv, kdo vás má rád. Ale měli byste dávat pozor na herpesy – infekci kůže, hlavně v koutcích úst a na rtech.

Projev nemoci - herpes

 • Herpesu máme několik druhů, způsobujících různá onemocnění. Jeden z nich způsobuje známé opary na rtech.
 • Herpes vytváří na kůži známý opar, nejčastěji na rtu, ale může se objevit i jinde na kůži.
 • Herpes je virové onemocnění kůže. Malé, viditelné puchýřky hned po vzniku zhnědnou a vysuší se. Provází je nepříjemné svrbění a štípání.
 • Opar se během několika dní zcela zahojí. Virus ale zůstává i nadále v těle a aktivuje se hlavně při narušení imunitního systému.

Co způsobuje herpes

 • Jednoduše řečeno – líbat se můžeme i s tím, kdo opar má, a puchýř se nám nemusí objevit, když je naše obrana organismu dostatečná.
 • Herpes se aktivuje několika způsoby: horečkou, opalováním na slunci. Virus se může probudit při jakémkoliv stresu.

Léčení herpes

 • Svrbění mohou zmírnit sáčky s ledem.
 • Opar můžete také potírat olejem z heřmánku nebo z levandule.
 • Na rychlé vysušení puchýřků užívejte vitamin C, nanášejte zinkovou mast, natírejte česnekem, vyplachujte si ústa heřmánkovým nebo šalvějovým čajem.
 • Pokud jste náchylní na opary, je třeba jíst hodně česneku, jablek, jogurtu a ryb, vyhýbat se stresu a nekouřit.
 • Pozor jiný druh herpesu (herpes genitalis) vás může překvapit i na těch nejchoulostivějších místech. V tomto případě musíte už ale vyhledat doktora. Prevence: Užívání kondomu při sexuálních praktikách snižuje riziko infekce, avšak pokud se projevy nalézají mimo oblast krytou kondomem, pak kondom nechrání!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22208 (zdravotnimagazin.cz#6527)


Přidat komentář