Zubní kaz - vznik a odstranění

Zubní povlak však nemůže způsobit zubní kaz. Jeho hodnota pH je totiž neutrální. Až když hodnota pH zubního povlaku klesne do kyselé oblasti, začne se naše sklovina rozpouštět a to tím více, čím vyšší je přísun cukerné potravy.

Odstraňování zubního povlaku

Pokud nedochází pravidelně k odstraňování zubního povlaku, což znamená, že pokud si člověk pravidelně nečistí zuby, mění se jeho stavba.

Bakterie se množí velmi rychle

a další přísun cukru, vytváří více kyselin, které rozpouštějí sklovinu. Zubní kaz je tak na světě.

Příznaky zubního kazu

  • Bolest zubů – obzvlášť po sladkých, horkých ne studených potravinách nebo nápojích
  • Viditelné díry nebo dolíky v zubech

Prevence před zubním kazem

Základní prevencí proti zubnímu kazu je ústní hygiena. Ta zahrnuje osobní péči (pravidelné čištění zubů – minimálně 2 x denně) a péči odbornou (pravidelná návštěva zubaře – 2 x ročně).

Léčba zubního kazu

Léčbu zubního kazu provádí lékař. Ten odstraní všechny kazivé hmoty a zub opraví výplní (stříbrná slitina, zlato, porcelán nebo pryskyřice). 

Zubní kaz sám o sobě neohrožuje naše životy

ale jeho následky nám mohou přinést problémy, jak po stránce zdravotní, tak společenské.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22598 (zdravotnimagazin.cz#7425)


Diskuze a zkušenosti

Jan Novak | 15.01.2016 14:58
Dobry den.Chtěl bych se zeptat.Dneska jsem byl na kontrole u zubaře,našel mi kaz pry už dost velky,zadelala ho plombou ale zub stále boli..cim to je? A bolest je snad ještě vetsi jak předtím.Dekuji za odpoved


Přidat komentář